Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Telička odmítl Grossovy nabídky

  9:20aktualizováno  9:20
Premiér Gross prozatím zřejmě ztratil Pavla Teličku. Dočasný eurokomisař v Bruselu se nestane ministrem zahraničí a na nočním jednání podle všech dostupných informací nepřijal ani žádnou jinou nabídku novopečeného premiéra.

Populární úředník Pavel Telička premiérovi řekl, že si v nadcházejícím období promyslí, co bude dělat dál. Eurokomisař bude v Bruselu do listopadu.

Gross na nočním jednání Teličkovi vysvětlil okolnosti nominace Vladimíra Špidly. "Považuji to za uzavřenou věc," řekl poté Telička ČTK.

Gross vytáhl Teličku jako tajný trumf během jednání o nové vládě. Jeho vlastní spolustraníci mu ale dali najevo, že o oblast zahraničí, jež je pro řadu voličů až příliš vzdálená, zase tolik nestojí. Ministrem zůstane Cyril Svoboda.

Gross tak byl zřejmě jediný, kdo chtěl současného eurokomisaře Teličku ve vládě.

"Jsem opravdu naštvaný, že se Telička ministrem nestane, věřil jsem, že by to byl výborný ministr. I mezi veřejností je vnímán jako osobnost," řekl Gross, který chce, aby se Telička podílel na české zahraniční politice ve vztahu k EU.

Premiérovi nezůstalo příliš mnoho atraktivních možností, kam umístit odvolaného eurokomisaře.

Zůstane v Bruselu?
Před Teličkou se otevírá možnost pokračovat v bruselské kariéře. Mohl by získat post některého z generálních ředitelů, což jsou náměstci komisařů. "Vhodnější by byl nějaký nový komisař, se kterým se dosud nesetkával na stejné úrovni," míní jeden ze znalců bruselského prostředí.

Telička by tak zůstal nezávislý na českých politicích a měl by budoucnost zajištěnou nadlouho dopředu. Teličkovi navíc práce v evropských strukturách velice vyhovuje, jeho rodina si zvykla na život v Bruselu.

Telička by se však mohl vrátit do české diplomacie - Gross by mu mohl nabídnout třeba post velvyslance v USA či v Rusku. To by však opět znamenalo závislost na rozhodnutí české vlády. "S ministerstvem zahraničí má dosud zaměstnaneckou smlouvu," připomněl ministr Svoboda.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz