Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Telička chce mít Českou republiku v EU v roce 2003

  12:45aktualizováno  12:45
"Česká republika bude 1. ledna 2003 připravena na vstup do Evropské unie. Doufáme, že unie bude připravena též," cituje dnes německý deník Die Welt prvního náměstka ministra zahraničí ČR Pavla Teličku, který vede český tým jednající o vstupu země do EU.
Kvůli vnějším i vnitřním euroskeptikům požaduje Telička co nejdříve, nejpozději do konce francouzského předsednictví, stanovení jasných termínových perspektiv pro vstup Česka do EU, konstatuje deník.

O členech Komise EU hovoří Telička vždy jako o partnerech, kteří si rozšíření EU o státy bývalého východního bloku skutečně přejí. Obtížnější jsou však jednání se zástupci vlád jednotlivých členských zemí unie, v nichž se postupně projevuje tendence stavět prohloubení spolupráce uvnitř unie a její rozšíření do protikladu.

"V pozadí je především určitý strach ze změn. EU se samozřejmě rozšířením změní, ale čerstvá krev nemusí vést nutně k jejímu oslabení," cituje list Teličku. "Chci vést svou zemi do fungující unie, naším cílem není pouhý vstup do EU, ale členství jako nástroj dalšího rozvoje. Kandidátské země se už dnes chovají v některých věcech konstruktivněji než etablovaní členové. Jsou oblasti, v nichž je EU na náš vkus až příliš rezervovaná."

Bohužel se s uchazeči o členství v řadě konkrétních otázek zachází stále jako s "kandidáty", a nikoli jako s "budoucími členy", a když nečlenské země něco kritizují, unie to nerada slyší, uvádí o Teličkových postojích Die Welt a konstatuje, že český diplomat se staví dosti rezervovaně i k tématu vizí budoucí EU. Například pojmy "rozdílné rychlosti" nebo "jádro EU" mu dělají starosti.

"Zní to příliš definitivně. Až vstoupíme do EU, nechceme kroužit jako dosud na okraji okolo nějakého jádra. Toto jádro musí zůstat otevřené i pro nás," uvádí Telička, který postrádá na straně Západu větší politický cit a jehož zlobí debaty o vysokých nákladech rozšíření. "Je to přirozeně citlivá otázka, ale na penězích teď rozšiřovací proces nesmí ztroskotat, není to přece pouhá technická nebo účetní záležitost," cituje Teličku Die Welt.

V portrétu českého diplomata list zdůrazňuje, že Telička se vyznačuje odhodlaností, pevnou vůlí, potřebnou dávkou tvrdosti a jako bývalý výkonný sportovec v kolektivním sportu i smyslem pro týmovou spolupráci.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Odpadlík od islámu žádal v Británii o azyl. Neuspěl, protože neznal Platóna

Socha Platóna v Aténách

Zamítnutí žádosti o azyl může mít celou řadu důvodů. Pákistánec, který se zřekl islámu a žádal o ochranu ve Velké...

U Seiny se přemnožili potkani, Pařížany vyděsila popelnice plná hlodavců

Le Parisien zveřejnil video, v němž jeden zaměstnanec městských služeb ukazuje...

Pařížská radnice bojuje proti rychlému šíření potkanů ve čtvrtích okolo řeky Seiny. Problém se dostal do centra...

Češka zadržená v Pákistánu kvůli heroinu zůstane ve vazbě, tvrdí ministerstvo

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánský soud prodlouží vazbu Češce zadržené před dvěma týdny na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy...

Najdete na iDNES.cz