Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Telička byl spojen s tunelářskou firmou

  0:01aktualizováno  0:01
Pověření Pavla Teličky vedením mise v Bruselu od roku 1993 ho nejspíš zachránilo od hlubšího propojení s firmou, která se neslavně připojila k finančním skandálům. Ze zjištění MF DNES vyplývá, že Telička byl v letech 1992 - 1994 členem představenstva společnosti VIA.

Firma ovládala komanditní společnost Join Invest Action (JIA). Ta pod příslibem vysokého zhodnocení získala od 27 tisíc lidí přes 600 milionů korun, které lidé už zpátky nedostali.

Pavel Rychetský v roce 1995 jako právní zástupce jedné ze zainteresovaných stran označil kauzu VIA a JIA za největší poválečný finanční skandál.

"Počátkem devadesátých let jsem zvažoval odchod ze státní správy a přijal jsem nabídku být členem představenstva společnosti VIA. V té době jsem už působil v zahraničí, takže jsem se na řízení firmy nijak aktivně nepodílel. Jednalo se spíše o to, že bych do budoucna zajišťoval zahraniční aktivity," říká nyní Telička.

Vzhledem k odchodu do Bruselu však nakonec Telička na funkci ve firmě VIA rezignoval. Teličku podle dostupných informací přivedl do firmy bývalý švagr Vladislav Paulát, který chtěl využít jeho zahraničních kontaktů.

"Telička měl vědět, do čeho leze, ale nemyslím si, že by věděl o tom, co se ve firmě děje," soudí zástupkyně poškozených lidí Leona Grumlíková. Mrzí ji, že po provalení finančního skandálu v pozdějších letech Telička neučinil žádné gesto v podobě omluvy nebo vrácení peněz, které dostal za své konzultační služby.

Telička vykonával funkci člena představenstva bezplatně, ale dostal odměnu za zpracování analýzy ve vztahu k Holandsku. Podle zápisu Vrchního soudu v Praze fakturoval za tyto služby 225 tisíc korun.

"Už si to přesně nevybavuji, mohlo to být po zdanění kolem 120 tisíc, ale vše je přesně v mém daňovém přiznání." Telička nikdy nefiguroval mezi řadou bývalých členů představenstva, kteří byli obviněni ze zpronevěry.

"Vždy jsem ve vyšetřování vystupoval jako svědek," říká. V roce 2002 Vrchní soud v Praze vrátil žalobu do přípravného řízení s tím, že není dostatečně objasněna trestná činnost jednotlivých osob.

Autoři:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...Najdete na iDNES.cz