Televizní zprávy: kriminalita versus zvířátka

  • 8
Každé ze zpravodajství tří nejsledovanějších českých televizí "vidí" svět docela jinak. Chcete-li vědět, co se opravdu děje - přepínejte. Pro Českou televizi byl v prvních šesti měsících tohoto roku zlým mužem číslo jedna lidovecký poslanec Miroslav Kalousek. Pro Novu naopak někdejší ministr financí Pavel Mertlík. I to je jeden z výsledků, k němuž po rozsáhlém šetření televizního zpravodajství dospěla mediální agentura InnoVatio.

Její analytici zhlédli 267 hodin zpráv a prokousali se celkem 14 365 příspěvky. K čemu došli?

Především k tomu, že se zprávy České televize víc věnují podstatným věcem. Poté, co na Kavčích horách odezněla lednová krize a stávka zaměstnanců (o této době podle InnoVatia ČT příliš objektivní zpravodajství nedělala), se veřejnoprávní stanice ve zprávách přiklonila k hospodářské kriminalitě, rasismu, drogám či korupci ve státní správě. "Události už pouze nekopírují trendy komerčních televizí," uvádí analýza.

TV Nova a TV Prima totiž podle závěrů InnoVatia drtivou většinu zpravodajství vyplňují takzvanou drobnou kriminalitou - tedy například dopravními nehodami nebo násilnými zločiny. Z grafů vyplývá, že na Nově zabírají právě tyto zprávy čtyřicet procent, na Primě třiatřicet (ve veřejnoprávní televizi je to jen pětina).

"Změna struktury zpravodajství pod vedením Pavla Zuny se projevuje v růstu témat z kategorie příroda (zvířátka). Naopak postupně ubývá společenských témat a informací o státní správě," popisuje agentura zprávy Novy.

I když čísla obsáhlého výzkumu v některých ohledech vypovídají spíše o počtech zveřejněných příspěvků na dané téma než o jejich kvalitě, v několika kategoriích se dá přesto odvodit, komu televize "fandí" a komu ne.

Ve zprávách České televize bylo nejvíc dobrého řečeno o Čtyřkoalici, na Nově dopadlo toto uskupení přesně opačně. Prima podle InnoVatia nejvíc kritizovala komunisty.

Pozitivní hodnocení Čtyřkoalice v ČT však podle agentury neznamená, že by redaktoři stranu záměrně protežovali. Mezi "dobré zprávy" totiž analýza započítala i příspěvky o průzkumech veřejného mínění, které bylo v prvních měsících roku na straně Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a DEU.

"Čtyřkoalice v ČT není představována jako věcná strana, nýbrž v souvislosti s vnitrostranickými záležitostmi. Tím se blíží zpravodajství Novy," tvrdí InnoVatio.
"Hitparádu osob", tedy lidí, kteří jsou ve zprávách nejčastěji, vedou ve všech hlavních zprávách s náskokem premiér a prezident.

Jen na Nově se mezi ně dokázal vklínit ministr vnitra Stanislav Gross (naopak šéf ODS Václav Klaus se v hitparádě nedostal výš než na čtvrté místo).

Zajímavé je, že všechny tři televize točí velkou většinu zpráv v Praze, ostatní - i stejně velké regiony - zůstávají daleko vzadu.

Nejvíce žen má ve zpravodajství už dlouho Nova (21 procent), veřejnoprávní programy ČT 1 a ČT 2 jsou naopak neustále vzadu (s 15, respektive 12 procenty).
Lepší - o jedno procento než první program ČT - je v tomto směru i televize Prima.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video