Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní zprávy: kriminalita versus zvířátka

  0:01aktualizováno  0:01
Každé ze zpravodajství tří nejsledovanějších českých televizí "vidí" svět docela jinak. Chcete-li vědět, co se opravdu děje - přepínejte. Pro Českou televizi byl v prvních šesti měsících tohoto roku zlým mužem číslo jedna lidovecký poslanec Miroslav Kalousek. Pro Novu naopak někdejší ministr financí Pavel Mertlík. I to je jeden z výsledků, k němuž po rozsáhlém šetření televizního zpravodajství dospěla mediální agentura InnoVatio.

Její analytici zhlédli 267 hodin zpráv a prokousali se celkem 14 365 příspěvky. K čemu došli?

Především k tomu, že se zprávy České televize víc věnují podstatným věcem. Poté, co na Kavčích horách odezněla lednová krize a stávka zaměstnanců (o této době podle InnoVatia ČT příliš objektivní zpravodajství nedělala), se veřejnoprávní stanice ve zprávách přiklonila k hospodářské kriminalitě, rasismu, drogám či korupci ve státní správě. "Události už pouze nekopírují trendy komerčních televizí," uvádí analýza.

TV Nova a TV Prima totiž podle závěrů InnoVatia drtivou většinu zpravodajství vyplňují takzvanou drobnou kriminalitou - tedy například dopravními nehodami nebo násilnými zločiny. Z grafů vyplývá, že na Nově zabírají právě tyto zprávy čtyřicet procent, na Primě třiatřicet (ve veřejnoprávní televizi je to jen pětina).

"Změna struktury zpravodajství pod vedením Pavla Zuny se projevuje v růstu témat z kategorie příroda (zvířátka). Naopak postupně ubývá společenských témat a informací o státní správě," popisuje agentura zprávy Novy.

I když čísla obsáhlého výzkumu v některých ohledech vypovídají spíše o počtech zveřejněných příspěvků na dané téma než o jejich kvalitě, v několika kategoriích se dá přesto odvodit, komu televize "fandí" a komu ne.

Ve zprávách České televize bylo nejvíc dobrého řečeno o Čtyřkoalici, na Nově dopadlo toto uskupení přesně opačně. Prima podle InnoVatia nejvíc kritizovala komunisty.

Pozitivní hodnocení Čtyřkoalice v ČT však podle agentury neznamená, že by redaktoři stranu záměrně protežovali. Mezi "dobré zprávy" totiž analýza započítala i příspěvky o průzkumech veřejného mínění, které bylo v prvních měsících roku na straně Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a DEU.

"Čtyřkoalice v ČT není představována jako věcná strana, nýbrž v souvislosti s vnitrostranickými záležitostmi. Tím se blíží zpravodajství Novy," tvrdí InnoVatio.
"Hitparádu osob", tedy lidí, kteří jsou ve zprávách nejčastěji, vedou ve všech hlavních zprávách s náskokem premiér a prezident.

Jen na Nově se mezi ně dokázal vklínit ministr vnitra Stanislav Gross (naopak šéf ODS Václav Klaus se v hitparádě nedostal výš než na čtvrté místo).

Zajímavé je, že všechny tři televize točí velkou většinu zpráv v Praze, ostatní - i stejně velké regiony - zůstávají daleko vzadu.

Nejvíce žen má ve zpravodajství už dlouho Nova (21 procent), veřejnoprávní programy ČT 1 a ČT 2 jsou naopak neustále vzadu (s 15, respektive 12 procenty).
Lepší - o jedno procento než první program ČT - je v tomto směru i televize Prima.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Je to urážka Vladimira Putina, odsoudilo Rusko útok Západu na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční...

Západní útok na Sýrii bude mít důsledky. Prohlásil to ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Vojenský zásah...

Další z rubriky

Policie musela zastavit demonstranty. Chtěli vtrhnout na sjezd KSČM

Stovky lidí protestovaly v Nymburku proti KSČM a prezidentu Miloši Zemanovi....

I po odjezdu prezidenta Miloše Zemana pokračovaly v Nymburku v průběhu sjezdu KSČM demonstrace proti prezidentovi...

DOKUMENT: Projev prezidenta Zemana na sjezdu KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

„Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým...

Prahu budou za dvacet let uklízet chytré bestie, předvídá urbanista

Architekt a urbanista Michal Postránecký.

Město je živoucí organismus, který se vyvíjí v čase i prostoru a bude čím dál „chytřejší“. Růst Prahy by mělo podpořit...

Najdete na iDNES.cz