Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní šéf vzejde z trojice kandidátů

  14:53aktualizováno  14:53
Nový ředitel České televize vzejde z těchto kandidátů: Jiří Balvín, Petr Sládeček a Martin Vadas. Z jednatřiceti uchazečů je vybrali členové Rady ČT. Nový ředitel by mohl být znám 7. listopadu. Post šéfa Kavčích hor prozatímně zastává Jiří Balvín.

Radním se v říjnu na několika neveřejných slyšeních představili ti kandidáti, kteří splnili podmínky výběrového řízení, tedy 31 z původních 44.

Radní mají rovněž říci co budou po vybrané trojici kandidátů požadovat. "Jednou z variant je, že by se 24. října kandidáti na ředitele veřejnoprávní televize představili na veřejné prezentaci," uvedla nedávno místopředsedkyně rady Zdena Hůlová. Termín pro závěrečnou volbu musí členové rady teprve schválit.

Radní: Ideálního kandidáta jsme neměli
Balvín i Vadas, kteří volbu rady sledovali, byli překvapeni tím, že do závěrečného kola postoupili jen tři kandidáti.

Samotní radní si v diskusi předcházející volbě několikrát posteskli, že ideální generální ředitel České televize se mezi kandidáty neobjevil.

"Trochu mne překvapilo, že se tam nedostalo víc kandidátů, protože si myslím, že potenciál myšlenek, které byly v těch projektech, mohl být trošku bohatší," reagoval po vyhlášení výsledků volby Vadas.

Současný ředitel Balvín poznamenal, že Sládeček je odborník programový, Vadas má větší zkušenosti jako manažer. Sebe také pokládá za manažerský typ.

Profily kandidátů

Jiří Balvín (48) - prozatímní ředitel ČT. Balvín pracoval v Československé televizi přes 25 let, nejprve jako asistent scény a výroby v Hlavní redakci hudebního vysílání, po studiu na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (FAMU) se stal ve stejné redakci vedoucím výrobního štábu.

Od roku 1992 byl šéfproducentem uměleckých pořadů. Tehdejší ředitel Ivo Mathé jej odvolal v červenci 1997 kvůli špatnému hospodaření v jeho úseku.

O místo generálního ředitele ČT se Balvín neúspěšně ucházel již začátkem roku 1998. V druhé polovině roku 1999 byl ředitelem výroby ČNTS, bývalé servisní organizace TV Nova. Letos v únoru jej Poslanecká sněmovna zvolila prozatímním ředitelem ČT.

Petr Sládeček (37) - bývalý programový ředitel TV Nova. V ČT působil začátkem 90. let, vedl vlastní tvůrčí skupinu v redakci převzatých pořadů.

Na jaře 1993 přišel do Novy, kde působil jako programový ředitel až do léta 1999, kdy došlo k definitivní roztržce mezi ředitelem této televize Vladimírem Železným a americkými investory ze společnosti CME.

Sládeček tehdy zůstal věrný CME, později se stal šéfem programu všech evropských televizí ovládaných touto společností.

O místo generálního ředitele ČT se ucházel již v lednu 2000, kdy se dostal mezi tři nejvážnější kandidáty. Letos Sládeček patřil mezi velkou část uchazečů, kteří zcela nesplnili podmínky přihlášky do konkursu, Rada ČT jej však nakonec spolu s dalšími téměř třemi desítkami "hříšníků" do prvního kola výběru pustila.

Martin Vadas (47) - dokumentarista, režisér a kameraman. V roce 1992 vedl redakci zpravodajství tehdejší Československé televize. Od roku 1993 působí jako nezávislý filmař a vyučuje na FAMU.

O funkci ředitele České televize usiloval již v lednu 1998. V tehdejším konkursu postoupil mezi devět kandidátů užšího výběru.

CO MUSELI KANDIDÁTI PŘEDLOŽIT

Podle podmínek konkursu, který rada vypsala v červenci, museli kandidáti spolu s přihláškou poslat své lustrační osvědčení, výpis z rejstříku trestů, doklad o dosaženém vzdělání, životopis, reference, teoretickou úvahu o poslání veřejnoprávní televize a projekt. Ten měl obsahovat představu o fungování televize. Radní se chtějí při svém rozhodování řídit především vzděláním kandidátů, jejich profesními předpoklady a schopnostmi řídit velkou instituci. Svou roli budou hrát i reference a znalost cizích jazyků.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz