Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní rada: Dětský pořad může vychvalovat radar

  14:03aktualizováno  14:03
Diskuse o radaru dostala dětský pořad Tykadlo před televizní radu. Armádní major v něm "opravoval" názory školáků na americkou základnu. Zásady objektivity ale Česká televize neporušila, zní verdikt rady. Tykadlo podle ní coby dětský pořad nemusí být nestranné.

Major Kout při diskutuje v Tykadlu se školáky. | foto: ČT

Tykadlo z 24. dubna mělo podtitul Radar - ano, či ne? O americké základně v něm diskutovali žáci základní školy a armádní major Karel Kout. Odpůrci radaru pozvání nedostali. Iniciativa Ne základnám proto podala na ČT stížnost pro nevyváženost.

Moderátorka Zora Jandová podle stížnosti navíc sama radaru stranila. Vstupy majora ohlašovala tím, že názory dětí "uvede na pravou míru". "Zdá se, že Tykadlo přeci jen něco ovlivnilo," komentovala fakt, že po diskusi radar odmítalo méně školáků. - pořad najdete zde

Já jsem byl proti, říká šéf rady
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v květnu kvůli Tykadlu rozjela správní řízení s Českou televizí. Minulý čtvrtek ho ale zastavila. "Bylo prokázáno, že k porušení zákona nedošlo," zní strohé zdůvodnění.

"Hlasoval jsem proti zastavení," řekl po hlasování iDNES.cz rozladěný šéf RRTV Václav Žák. "Nemůžu o tom mluvit, protože je to věcí stran správního řízení. Jak hlasovali ostatní, vám říct nemůžu."

Pořad pro děti stranit může
iDNES.cz se podařilo získat vyjádření členů RRTV, kteří Žáka a několik dalších přehlasovali. Hlavní argument může působit poněkud paradoxně: k porušení zákona o vyváženosti nedošlo právě proto, že se jedná o pořad pro děti.

"Není to zpravodajský a publicistický pořad," říká člen rady František Pejřil, bývalý poslanec ODS. Jen na publicistiku a zpravodajství se totiž vztahuje zákon pro vyváženost a objektivitu vysílání. Pořad pro děti tak může stranit, komu chce.

Pejřila podpořil i další člen RRTV, bývalý lidovecký senátor Jiří Šenkýř. "To Tykadlo se zabývalo politickým tématem, ale to z něj nedělá politicko-publicistický pořad," souhlasí. "Bylo to děláno citlivě," dodává k obsahu.

"Zbavili se toho jako horkého bramboru"
Zákon nedefinuje, co je to "publicistický pořad". To musí zdůvodnit ten, kdo si na pořad stěžuje, a je na radě, jestli jeho argumenty uzná. RRTV vyšla z faktu, že Česká televize vyrábí Tykadlo jako pořad pro děti.

"Na mě osobně to působí dojmem, že se toho zbavili jako horkého bramboru. Hledali nějaký nejjednodušší důvod pro zamítnutí," myslí si právnička Helena Chaloupková, expertka na mediální právo.

Podle Chaloupkové záleží i na obsahu jednotlivých dílů. "To téma a průběh na mě dělá dojem, že se o publicistiku jedná. A že je to téma výsostně politické, o tom snad nikdo nepochybuje."

Ne základnám uvádějí další argumenty. Tykadlo se za první čtyři měsíce roku 2007 věnovalo třikrát politickému tématu. ČT si ho navíc vede v programu na webu jako pořad pro děti i jako publicistiku.

Chybí kritéria pro hodnocení pořadů
"Podle mě je to spíš talk show. A na ty se ten zákon nevztahuje," konstatoval mediální odborník z Univerzity Karlovy Daniel Köppl.

Dramaturgie Tykadla podle něj byla nešťastná, ale pořad nepovažuje za zvlášť nebezpečný. Připouští však, že kauza poukazuje na obecnější problém ve fungování rady.

"V Německu se rozhodování řídí precedenčně podle verdiktů z minula. U nás rada rozhoduje intuitivně ad hoc," prohlásil Köppl. Žádná závazná kritéria pro hodnocení žánru pořadu ani obsahu tak neexistují.

Co říká zákon o objektivitě a vyváženosti

Přesné znění zákona 231/2001 Sb. § 31, ods. (3):

Provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě.

Protiraketový radar

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz