Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní moderátoři školí politiky

  22:15aktualizováno  22:15
Moderátoři hlavní zpravodajské relace České televize Iveta Toušlová a Jiří Janeček nabízejí své služby politikům a radí jim, co a jak novinářům říkat. Jde o takzvané mediální tréninky, které mají politikům pomoci k tomu, aby před televizními kamerami, respektive před diváky či voliči vypadali co nejlépe. Toušlová a Janeček spolupracují s agenturou R.P.A. z Kravař, pro niž loni v létě školili primátora, náměstky a radní havířovské radnice.

"Umím rétoriku, tak učím lidi, jak mají mluvit, co mají říkat a tak podobně," říká Janeček, který nyní usiloval o křeslo generálního ředitele České televize. Jak se na počínání moderátorů dívá Zbyněk Honys, ředitel zpravodajství ČT?

"Každý kritik může namítnout, že i v případě pouhého školení z rétoriky mohou vznikat nechtěné a víceméně přátelské vazby. Obecně proto říkám, že novináři by se měli věnovat své profesi. Já bych to asi nikdy neudělal," říká Honys. "Mám ale nyní málo informací k tomu, abych mohl říct, jestli to v zásadě úplně vylučuji," dodal.

Šéfka etické komise Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová je přesvědčena, že každý novinář by si měl podobnou činnost dobře rozmyslet. "Je to velmi nebezpečné. I když se nedopustí ničeho špatného či nekalého, vzbuzuje to podezření z konfliktu zájmů, které může podkopávat jejich důvěryhodnost," soudí Osvaldová.

Někteří zaměstnanci České televize, avšak mimo záznam, říkají, že Toušlová a Janeček nedělají nic mimořádného. "Lidé v České televizi nejsou dostatečně zaplacení, takže si tímto způsobem přivydělávají. Ale školit politiky, to už je vážně síla," řekl v neformálním rozhovoru další z moderátorů ČT.

Ředitel agentury R.P.A. Miroslav Tošer odmítl na jakékoli otázky odpovídat. Mluvit o tom nechtěl ani jeho kolega Stanislav Schneeweis (stejně jako Toušlová a Janeček býval krajským reportérem České televize). "Před chvilkou mi volal kolega Janeček, že už jste se ho na to taky ptal. To se mi nelíbí. Nebudu vám na nic odpovídat," řekl Schneeweis.

Agentura R.P.A., která letos v březnu za 150 tisíc korun školila ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita před jeho vystoupením v televizním Kotli, nabízela služby Toušlové a Janečka i Lachnitovu úřadu.

"Jednatel R.P.A. Jan Večerek nám tehdy na tiskovém oddělení nabízel, abychom se nechali proškolit od Toušlové a Janečka, že to prospěje lepšímu mediálnímu obrazu ministerstva," uvedla Lachnitova mluvčí Dagmar Plachá. Její výpověď potvrdil i další spolupracovník ministra, který však nechtěl v této souvislosti zveřejnit své jméno.

Jan Večerek se k tomu odmítl vyjádřit: "Nezlobte se, ale nebudu vám na to odpovídat." Janeček potvrdil, že agentura R.P.A. s ministerstvem spolupracovala, ale tvrdí, že on ani Toušlová s nabídkou pro ministerstvo nemají nic společného.

Oba popřeli, že by například školili ministra Lachnita před jeho vystoupením na Nově, které zprostředkovala právě R.P.A. "Lachnita? Toho jsme neškolili. Pro R.P.A. jsme školili jenom radní v Havířově, nic jiného," uvedla Toušlová.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz