Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Televizní bitvu chystají i zprávy

  1:00aktualizováno  1:00
Na bitevním poli televizí se chystá souboj hlavních zpravodajských pořadů. Začala první vlna přestupů. Novým šéfredaktorem zpravodajství Novy se stane Petr Mrzena, dosavadní redaktor České televize. Jeho kolegyně Světlana Zárubová přechází z ČT do Zpravodajského deníku Primy.
V souvislosti s Primou se hovoří i o Pavlu Zunovi.

V souvislosti s Primou se hovoří i o Pavlu Zunovi. | foto: David VotrubaiDNES.cz

"Jejich odchod naše zpravodajství neoslabí, máme dostatek profesionálních redaktorů i moderátorů," prohlásil mluvčí ČT Martin Krafl. Mezi oběma přestupy však rozlišuje:

"Zatímco jednání pana Mrzeny bylo legitimní a otevřené a jeho rozhodnutí je plně pochopitelné, neloajální chování paní Zárubové nás nemile překvapilo."

"Umožnili jsme jí stát se moderátorkou, navíc odchází do komerční televize chystající programové změny ve zpravodajství, která tak chce zřejmě konkurovat zpravodajskému vysílání ČT," dodal Krafl s tím, že na rozdíl od Mrzenova odchodu dohodou má Zárubová dvouměsíční výpovědní lhůtu. Nahradí ji zřejmě Zuzana Opletalová či Nora Fridrichová.

Prima také ve dvou
Mluvčí Primy Jana Malíková potvrdila, že Zárubová se objeví ve Zpravodajském deníku od letošního října. S kým, to je otázka. Nová podoba zpráv Primy totiž zavede namísto nynějších "sólistů" moderátorské dvojice jako v ostatních televizích, přičemž složení párů se teprve upřesňuje.

Jisté však už je, že se do nich nedostane ani jedna ze stávajících moderátorek. Najdou v Primě jinou práci?

"Dana Makrlíková již nyní pracuje také pro Receptář, se Štěpánkou Duchkovou a s Martinou Kociánovou jednáme," odpovídá mluvčí Primy. Kociánová v úterý pouze sdělila, že se vrací z dovolené a teprve ve středu se dozví víc. 

Světlana Zárubová uvedla, že je po devíti letech působení ve veřejnoprávní televizi zvědavá na komerční prostředí. "Navíc řadu příštích kolegů v Primě znám ještě z dob, kdy jsem pracovala jako reportérka," dodala. 

Prima chce obměnit zpravodajství zásadně - jeho obrazovou podobu, moderátorský tým, délku. A přizvala si k tomu jako poradce Jana Vávru, který kdysi vybudoval styl zpráv na Nově.

Digitální sokové
Mrzena už zkušenost ze soukromé stanice má - působil na Primě. "Dohodu s Novou vnímám jako výzvu i závazek," prohlásil jedenatřicetiletý novinář, který ve funkci šéfa zpravodajství Novy střídá Martina Ondráčka.

Ten mezitím povýšil: byl jmenován ředitelem nové sekce, která sloučila zpravodajství s publicistikou, již zase vede Stanislav Brunclík. "Ale dál budu uvádět Střepiny," slíbil Brunclík. 

Radek John, který stál u zrodu pořadu Na vlastní oči, nejúspěšnějšího a nejdéle vysílaného publicistického cyklu, se nově stal jeho šéfproducentem. 

"Má za úkol nejen udržet sledovanost, ale také zvětšit rozsah svého pořadu," uvedla mluvčí Novy Veronika Šmítková. "Je to tak, počítáme s tím," potvrdil včera Johnův kolega Josef Klíma.

Rovněž Nova, která chystá například nový pořad 112 sledující reálné výjezdy záchranářů k voláním na tísňovou linku, bude posilovat své zpravodajství. A to tak, aby slovy Ondráčka "zůstalo lídrem na českém mediálním trhu i po nástupu nových televizí".

Je zjevné, že se klasické stanice chystají na nástup nových televizí s licencí k digitálnímu vysílání, jejichž start se čeká příští rok. Právě tam také mohou směřovat další přestupy.

Některé se už ostatně staly. Sérii zahájil husarským kouskem režisér a producent Fero Fenič: do ředitelského křesla své připravované stanice Febio TV totiž posadil Richarda Rybníčka, do té doby ředitele slovenské veřejnoprávní televize.

Popošli o pár metrů
Podobně si vrcholné manažery vyhlíží budoucí digitální televize Barrandov. Využila neklidu na Nově, kde právě přebírali pravomoci lidé z Rumunska, a odvedla odtud příslovečného "druhého muže Novy" Petra Chajdu a producenta Kamila Spáčila.

Další zaměstnanci Novy už odešli za nimi, vlastně jen o pár metrů, protože obě stanice mají sídlo v areálu filmového studia.

Barrandovští však loví i v jiných vodách. Proslýchá se, že ke spolupráci na svém příštím zpravodajství lákají třeba Václava Moravce, který nyní moderuje politické debaty na ČT, nebo Přemysla Svoru, před časem spojeného s Novou.

"To je hodně předčasné - řekněme, že jeden z nich to bude," směje se Chajda, který zatím dává dohromady neviditelné, ale podstatné profese obchodní, technické a programové.

Na Top TV se zatím usídlili moderátoři Eva Jurinová, Hanka Kousalová, Jan Kovařík či Honza Musil, ovšem právě Jurinová už byla na kamerových zkouškách na Primě. Dokonce se objevily spekulace, že by tam mohla uvádět zprávy s Pavlem Zunou, kterého jiné pověsti "párují" se Zárubovou.

Faktem nicméně je, že Zuna má po odchodu z Novy čtyřměsíční "karanténu" na místo podobného zaměření. A kromě toho dostává nabídky i z jiných stanic. Mezitím už se našel Zunův nástupce, jenž jej nahradí v moderátorském páru s Pavlou Charvátovou. Jméno je zatím tajné, ale nejde o člověka "zvenčí", nýbrž přímo z Novy.
 
Novinka pro Novotného
Zatímco u moderátorů má přestup skandální příchuť, pro baviče je to běžná věc. Na Novu se třeba vrací Tele Tele, kdežto Petr Novotný někdejší opora tamní zábavy, přijal nabídku Primy, kde bude uvádět premiérový soutěžní pořad 5 proti 5.

"To tu ještě nebylo, diváky to přitáhne," věří Novotný. "Viděl jsem některé zahraniční verze a líbilo se to i členům mé rodiny. Dokonce při sledování vykřikovali a zasahovali do děje," popisuje hru, kde soutěží vždy pětičlenné příbuzenské týmy.

"Teď se učím na dálku ovládat studiový počítač," shrnul Novotný svou novou úlohu. Na Nově, odkud odešel i šéf zábavy za její estrádní éry Ivan Rössler, se už pěstuje jiný humor.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Najdete na iDNES.cz