Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Televize Z1 má potíže, dluží svým lidem i dodavatelům

  11:10aktualizováno  29. ledna 14:55
Televize Z1 má finanční problémy, které se dotýkají také výplat spolupracovníků a plateb dodavatelům. Její generální ředitel Martin Mrnka to vysvětluje dopady finanční krize, které se promítly do příjmů z reklam, jež jsou nižší, než vedení televize předpokládalo. "Ani nám neplatí všichni," řekl Mrnka.

Šéf televize Z1 Martin Mrnka potíže s financováním připouští a vysvětluje je finanční krizí. | foto: Archiv Z1 TV

Nová digitální televize Z1 podle slov některých spolupracovníků dluží na výplatách, ale i za dodávané služby.

"Zaplatili mi zhruba 30 procent toho, co dluží. Pro vybrané pořady jim přitom zajišťuji veškerou techniku, zvuk či světla," řekl Hospodářským novinám jeden ze spolupracovníků privátní zpravodajské televize, který si nepřál být jmenován ze strachu, že by své peníze nemusel dostat zpět.

S kritikou platební morálky televize, která patří do portfolia bohaté finanční skupiny J&T, se přidávají i někteří současní a bývalí zaměstnanci.

"Tento týden jsem dostala peníze za listopad a část peněz za prosinec. Televize mi stále dluží osm tisíc korun za telefon," popsala listu Markéta Klibi, která na Z1 připravovala například pořad Runway a byla jednou ze zhruba dvacítky zaměstnanců, se kterými se televize před Vánocemi rozloučila. - čtěte Z týmu televize Z1 zmizí desítky spolupracovníků

Ředitel zpravodajství televize Z1 Hanuš Hanslík říká, že se k hrazení dluhů televize staví čelem a postupně je splácí. "Nijak se nevymykají běžnému podnikatelskému prostředí," řekl Hanslík iDNES.cz.

Výplaty? To je naše interní věc

Šéf televize Martin Mrnka tvrdí, že je Z1 pod tlakem dopadů světové finanční krize. "Naši zaměstnanci mají své peníze k dispozici. Toto je hodně interní téma. Rozhodně to není problém investora. Jako i jiným společnostem, i nám někteří odběratelé dluží," řekl serveru Digizone.cz.

Televize se potýká s nedostatkem reklamy. I když tvrdí, že plán sledovanosti po necelém roce od spuštění překročila, na uspokojivém množství inzerce se to neprojevilo. - čtěte Z1 poprvé zkoumala sledovanost, dominuje jí talk show Barbory Tachecí

A investor televize Z1, společnost J&T, také zřejmě další finanční injekci do tohoto projektu nechystá. "Toto je záležitost managementu televize," odmítl komentovat situaci mluvčí J&T Dušan Palcr.

Věřitelé televize tvrdí, že jim její vedení slíbilo schůzku, kde by se vyjádřili ke splácení. Ta se ale nakonec nekonala.

Ředitel: ČTK už není, co bývala

Zpravodajské stanici došly peníze také na některé pořady. Kromě už zmíněného pořadu Runway z programu po pouhém půl roce vysílání zmizel také magazín Yacht & Life, který Z1 velkolepě představila na jednom pražském botelu. - čtěte Televize Z1 míří na sever a s novými pořady

Před časem její vedení zrušilo také odběr zpravodajského servisu agentury ČTK. Podle Mrnky už není tak kvalitní a rychlá jako v minulosti. "Pokud by byla ČTK desetkrát lepší, tak s ní nemáme problém. Já ČTK pamatuji jako perfektní servis dodávaný včas, a pokud by takovou byla i dnes, tak o rušení nepřemýšlíme," uvedl pro Digizone.cz.

Podle šéfa zpravodajství ČTK Jiřího Majstra je ale Mrnka se svými výhradami osamocený. "Jeho názor na servis ČTK nesdílejí zřejmě ani všichni redaktoři televize Z1. I po ukončení smlouvy mezi ČTK a Z1 se někteří nadále připojují do textových zpravodajských databází agentury a stahují si nelegálně každý den značné množství zpráv ČTK," podotkl.

Z1 podle něj dluží za servis ČTK už řadu měsíců. "Neproplatila zaslané faktury za plnění ČTK od září 2008 do prosince 2008 a zatím ani nereagovala na výzvy ke smírnému urovnání této situace. ČTK přesto věří, že se televize Z1 ze svých nynějších obtíží dostane a že v budoucnu bude možno vztahy mezi našimi firmami vrátit na dřívější úroveň," dodal Majstr.

Krizi cítí také manažeři BBC

Finanční krize se dotkla médií v celém světě, nejnověji ji pocítí v britské BBC. Podle listu The Guardian čtyři stovky členů managementu nedostanou až do června 2010 odměny, které tvoří deset procent jejich mzdy.

BBC tak podle deníku předpokládá, že ušetří 20 milionů liber. Běžných zaměstnanců britského veřejnoprávního rozhlasu a televize, kterých je asi sedm tisíc, se úsporná opatření nedotknou.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz