Televize, třes se! Jde Termitátor

"Jejich tělo není uzpůsobené k práci, oni pracují prakticky výhradně ústy. Tělíčko je slabé a vůbec není sklerotizované. Jenom mohutná kusadla svědčí o tom, jakou práci vykonávají." V pořadu České televize Fakta jsme slyšeli tato slova a viděli obrázky našich poslanců a senátorů.

Ti, kteří byli označeni za termity, ihned vrátili úder: "Jestli někdo označí poslance a senátory slizkým hmyzem, nemůže očekávat vstřícnost, to je lidské," řekl ministr Dostál, který se dříve profiloval jako bojovník za svobodu veřejnoprávní obrazovky.

Z rozhořčených reakcí zákonodárců vyplynul závěr vy z nás děláte všekazy, my vám za to neodsouhlasíme zvýšení koncesionářských poplatků o dvacet korun.

Uplynuly téměř tři roky od chvíle, kdy se televizní redaktoři vzbouřili proti svému řediteli a hrozbě politického diktátu. Od té doby, zdá se, pupeční šňůra mezi politikou a obrazovkou zesílila. Alespoň pokud jde o peníze.

Podle zákona politikům nepřísluší hodnotit úroveň vysílání, přesto ukázali bicepsy jako nějaký Termitátor: My rozhodujeme o penězích, vy nás budete chválit.

Lidsky je to pochopitelné. Málokdo je rád, když ho někdo veřejně označí za žravého mravence. Termitátorská reakce politiků však ukazuje jejich účelovou nechuť pochopit, co je médium veřejné služby. Veřejnoprávní televizi si pletou s politickou.

Pojem veřejnoprávnosti je však opakem političnosti. Taková televize je zřizována pro diváka, který si nemůže a nechce vybírat mezi komerčními médii. Měla by být důvěryhodná, slušná a vytvářet i pořady, které se finančně nevyplatí, ale jsou potřebné.

Ve vztahu k ČT 1 by se tedy měli poslanci cítit jako kterýkoli občan, a pokud jsou rozhořčeni, zaslat stížnost příslušné radě. Ta by měla posoudit, jestli se televize případně neprovinila proti svému statutu.

Tlak, který politici vyvinuli, je formou předběžné cenzury. A je naprosto nepřípustný bez ohledu na to, zda se nám pořad líbí nebo ne. Televizní redaktoři si z celého divadla mohou odnést jediné pravidlo: Nepokoušejte se o žádné inovace, a hlavně nechte politiky na pokoji, jinak poškodíte svůj podnik i sebe.

Takto úzkostně chápali práci novináři za socialismu. Jestliže se demokratičtí poslanci chovají trochu jako rudí Termitátoři, je někde porucha. Nemohou televizi vyčítat, že vysílá nedospělé pořady, když jejich reakce na jedno poměrně nevinné pošťouchnutí je dětinsky pomstychtivá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video