Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tekutých kapříků už se v Brně konají desítky, originál je jen jeden

  16:18aktualizováno  16:18
Jedna z nejstarších nepřetržitých vánočních tradic Brna se jmenuje Tekutý kapřík. Toto mužské setkávání vymyslel na počátku 70. let minulého století legendární herec, recesista a gladiátor Franta Kocourek. Dnes se konají "kapříků" v Brně desítky a každý rok přibývají další. Ale jen jeden je ten pravý.
Nejen živý kapr je na Vánoce v Brně populární. Už několik let se muží schází také na Tekutém kapříkovi. (Ilustrační snímek)

Nejen živý kapr je na Vánoce v Brně populární. Už několik let se muží schází také na Tekutém kapříkovi. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Franta věděl, že není dobré, aby se chlapi 24. prosince motali doma ženským u přípravy štědrovečerní večeře a děckám u strojení stromečku, a tak dal dohromady tuhle ryze mužskou akci," vzpomíná František Kocman, zřizovatel a provozovatel Muzea Franty Kocourka v brněnských Řečkovicích.

Sám se těchto zvláštních dopoledních "večírků" s programem plným písniček a legrace účastní už léta pravidelně. A do klubu v Šelepově ulici půjde i letos. Brněnští bohémové, sportovci a další spřízněná mužská chasa mají v těchto hektických letech jednu z mála možností, kdy se spolu sejít. Někdy opravdu jen v tomto jediném dni v roce.

"Ačkoliv dnes už tam chodí i takoví, které skoro ani neznám. Já se ale účastním každý rok hlavně proto, že tuhle akci založil můj kamarád Franta Kocourek. A my, kteří jsme ještě zbyli, se tam potkáme. Je nás tam pořád ještě převaha takových, které právě Franta svou osobností navzájem spojil a propojil," vysvětluje František Kocman. A chválí také, že žádnou tak dlouho trvající, nepřetržitou a nijak oficiálně organizovanou tradici Brno nejspíš nemá.

"Pravý" Kapřík na Šelepce

"To je fakt, Tekutý kapřík se zrodil za hluboké totality a trvá dodnes," přisvědčuje hlavní organizátor dnešních Kapříků Miloš Bernátek. A stvrzuje, že na Šelepce jde dodnes o výlučně mužskou akci. "Tak dvě dámy tam s námi letos budou, jedna za barem a druhá v šatně," přiznává.

A prozradí i letošní program, který léta zůstává také tradiční. "Bude to klasika. Sejdeme se tak v deset dopoledne a vystoupí Laďa Kerndl, Pavel Pokorný, Radek Rettegy a Tibor Lenský. Fóry o borcách v brněnském hantecu pokřtí Honza Hlaváček. A zahraje Jarda Hnilička. Ten loni doprovázel vystoupení mladého siláka Franty Šebely, takového dědice gladiátorských vystoupení Franty Kocourka. Ale každý má na vystoupení pár minut, protože je nás moc a hlavně si chceme popovídat. Podle tradice končí Kapřík ve 13 hodin, aby se chlapi stačili ještě vzpamatovat před Štědrým večerem," vysvětluje Bernátek.

Většinou vzniká též už tradiční fotografie všech účastníků od Jefa Kratochvila, který jich tedy za ta léta vyfotil úctyhodné množství. Bernátek ovšem přiznává, že leckdo - včetně jeho samého - pokračuje pak až do hlubokého večera u "konkurenčních kapříků".

Přechází se například do vinárny pod Nejvyšším soudem na rohu Burešovy a Bayerovy ulice, na Bláhovku, ale i leckam jinam. "Takových akcí je dnes po Brně už hodně, nám to ale rozhodně nevadí," usmívá se Bernátek.

Ženy chodívaly ve zlé předtuše

"Franta byl zvyklý všechno organizovat, na takové společné voloviny byl v Brně hlavně on," vzpomínal už loni muzikant Radek Rettegy na různá místa konání kapříků například u hotelu Slovan na Lidické, na kolejích ve Štefánikově ulici u Flédy, v hospodě Na Ponávce na Bratislavské, které se říkalo U Snášelky, i jinde.

Rozveselení účastníci se pak většinou dostavili k rodinným stolům, ačkoliv i tehdy se stávalo, že se občas někdo vrátil třeba až 3. ledna po dlouhé pouti po hospodách, kterou zahájil právě dopoledne na Štědrý den při Tekutém kapříku. Takže jediné ženy, které se na kapřících občas objevovaly, byly ty, které na místo hnala zlá předtucha. Některé si toho svého chodívaly raději zavčas odlovit.

"Jinak se účastnili opravdu jenom chlapi. Sportovci, herci, básníci, samé veličiny, a všecko se to družilo. Mistři světa v kolové bratři Pospíšilové i Moravanka. Kolikrát nás přišlo na dvě stě," vypočítával propojené brněnské účastníky z bohémských i sportovních kruhů herec Miroslav Donutil.

Rudy a Franta nesměli chybět

Dokud žili, na Kapřících nikdy nechyběli organizátor Franta Kocourek a stošedesátikilový, mentálně retardovaný "zpěvák" Rudy Kovanda. Právě na Tekutém kapříku ho kamarádi ze skupiny Los Brňos provolali doživotním zlatým slavíkem.

"Kapříky tehdy zahajoval a uváděl Franta Kocourek, který na začátku obrovsky rachotil na buben. Pak hráli třeba brněnští Řekové na buzuki, protože k nim měl Franta vždycky hodně blízko. No, a Rudy Kovanda pak dělal vánoční stromeček a zpíval svůj pověstný hit Aj love baňka," zavzpomínal zpěvák Radek Rettegy.

A vysvětlil i přijímání nových účastníků Tekutého kapříka, kdy za každého nového člena této taškařice se dnes musí zaručit některý z dlouholetých "kapříkovských" aktérů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...Najdete na iDNES.cz