Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teenagerů se pieta netýkala

  13:11aktualizováno  13:11
Jižní Morava - Přesně ve dvanáct hodin se nad Brnem začal mísit jekot sirény a burácející zvony z katedrály. Oba zvuky nejdříve zpomalily chodce na hlavní brněnské tepně - ulici Česká - až je zastavily úplně. Mezi nehnutě stojícími lidmi, z nichž mnozí měli ve tváři pohnutí, se proplétalo pouze několik teenagerů. Mladí lidé většinou se sluchátky v uších spěchali po pěší třídě navzdory ohlášené pietě i reakci okolí.Připravujeme další informace a fotografie z dnešní piety.Kompletní zpravodajství z útoků na USA.Přečtete si uvnitř článku, jak uctili den smutku sportovci, školy a lidé v Blansku a v Boskovicích.

Život se v centru města skutečně na chvíli zastavil. Prodavače z přilehlých obchůdků i číšníky z mnoha hospod vyhnala na zápraží nejdříve zvědavost. "Neobsluhovali jsme a krám se stejně vylidnil. Já chtěla vidět, jak to bude vypadat na ulici," řekla prodavačka z obchodu s potravinami na České ulici. Veškerý ruch ustrnul také na velkém dopravním uzlu městské hromadné dopravy poblíž České ulice. Tramvaje nehybně stály. Mnozí z řidičů nechali zavřené také nástupní dveře. Vzhledem k tomu, že tramvaje i trolejbusy zůstaly minuty přikovány na zastávkách po celém městě, nevznikla ani na přestupních ostrůvcích žádná zácpa.

Polední tři minuty
V restauraci U čápa nedaleko brněnské filozofické fakulty se dni smutku nikdo nevěnoval. Studenti a dělníci v montérkách i další lidé nerušeně pojídali oběd, zatímco za okny zněly sirény. Téma hovorů se však dotýkalo tragédie ve Spojených státech. Většina diskutujících odhadovala, jak se nyní Amerika zachová. "Ten Clinton není tak arogantní, jako Bush. Bush chce válku a bude ji mít," poznamenal jeden z návštěvníků restaurace.

Humanitární pomoc
Rada města Brna doporučila městským zastupitelům, aby schválili poskytnutí humanitární pomoci New Yorku a Washingtonu. "Chceme převézt na konto Českého červeného kříže, který vyhlásil veřejnou finanční sbírku na pomoc lidem postiženým teroristickým útokem ve Spojených státech, milion korun," řekl primáto Brna Petr Duchoň. 

Sportovci pietu neignorují
Na brněnské střelnici na Kývalce začalo mistrovství republiky ve střelbě z kulových zbraní. "Při zahájení vyhlásil prezident střeleckého svazu Jaroslav Pekař minutu ticha a program byl upraven tak, aby se při poledním tříminutovém smutku nestřílelo," řekl ředitel šampionátu Jiří Doležal.

I cyklistického závodu Vanicek Morava Tour se den smutku dotknul. "Až do dvanácti hodin jsme velice pomalým tempem jezdili ve Velké nad Veličkou manifestační okruh. Ve dvanáct hodin cyklisté sesedli z kol a drželi 3 minuty ticha. Potom teprve odstartovali do ostré etapy," řekl ředitel závodu Pavel Margita.

Podle nejnovějších zpráv bylo odloženo také dnešní odpolední utkání první hokejové ligy mezi Ytongem Brno a Chomutovem.

Kulturní instituce nezůstaly stranou
Brněnská divadla svorně odvolala veškeré páteční produkce. Večerní představení tak zrušilo Městské divadlo v Brně, Divadlo v 7 a půl a loutkové Divadlo Radost dokonce stornovalo avizovanou premiéru operetní parodie Na tý louce zelený. "Neměli jsme rušit co, protože ještě nehrajeme," uvedl ředitel Národního divadla v Brně Mojmír Weimann. Tisková mluvčí Městského divadla Lucie Broučková uvedla, že scéna nabídne zrušený titul, kterým se stal muzikál  My Fair lady (ze Zelňáku), v libovolných termínech.

Koncerty odvolaly také některé hudební kluby jako například Stará Pekárna v Brně, kde měly vystupovat kapely Spiknutí a Volnost. "Během včerejšího dne jsme kapely nemohli sehnat a plánovali jsme pouze minutu ticha před koncertem. Později jsme muzikanty kontaktovali a produkci zcela zrušili," vysvětloval vedoucí klubu Tomáš Kytnar. V úterý má ve Staré pekárně vystoupit americký jazzman Lorenzo Thompson. "Zatím nás nekontaktoval. O tento večer zřejmě návštěvníci přijdou také," řekl Kytnar.

Jiná situace panovala ve výstavních síních a galeriích. "V poledne jsme se připojili k ohlášené tříminutové tryzně, ale naše expozice jsme nezavírali," řekla ředitelka Moravské galerie Kaliopi Chamonikolasová. Otevřena normálně zůstala kupříkladu i hodonínská Galerie výtvarného umění.

Také filmových projekcí se ohlášený smutek nijak nedotknul. "Volal jsem si do Prahy, kde normálně hrají. Naše kina tedy zůstala v provozu také," sdělil František Pavlíček, ředitel Kulturního a informačního centra, které provozuje brněnské kino Scala a Art. Oba brněnské multiplexy také normálně přivítaly návštěvníky lačné zejména amerického filmového umění.

Blansko a Boskovice
Od včerejšího rána se obyvatelé Letovic na Blanensku scházeli u pomníku T. G. Masaryka a zapalovali zde svíčky. V poledne u pomníku hořelo asi padesát plamínků. Na tři minuty v poledne zamrzl život také na většině škol. Například v Blansku na základní škole v ulici Salmové si teroristický útok na USA připomněli žáci ve dvou rozhlasových relacích. Už ráno vyhlásilo vedení školy, že během tří minut po dvanácté se nebudou vydávat obědy, žáci, učitelé i zaměstnanci zůstanou ve stoje. "V té době je ve škole dost komplikovaný provoz, vydávají se obědy. Uctění památky obětí jsme vyhlásili přesně ve dvanáct školním rozhlasem a poté se život ve všech prostorách školy zastavil, přerušila se výuka i všechno další dění," přiblížil zástupce ředitele školy Miroslav Starý.

V restauraci Nová v Ráječku kvůli třem minutám ticha restauraci nezavřeli. Nechali zde na hostech, zda celostátně vyhlášenou památku obětí uctí. "Kvůli vyhlášenému státnímu smutku jsme ale zrušili country večer, na který jsme měli zamluvená všechna místa v restauraci," uvedl jednatel firmy, která restauraci provozuje, Čestmír Schütz.

Na blanenské a  boskovické radnici ponechalo vedení radnice na úřednících, zda minutami ticha uctí oběti úterního útoku. "Neděláme žádné shromáždění pracovníků, na němž bychom byli společně, protože do Blanska přijela návštěva a budeme s ní v tu dobu mimo radnici," uvedl blanenský starosta Miloslav Kala.

Obavy odložily podpis smlouvy
Brněnský průmyslový park na Černovické terase získal dalšího investora. Společnost C&F Tooling vybuduje v průmyslovém parku na ploše osmi tisíc metrů čtverečních nástrojárnu. Podpis smlouvy o vstupu irské společnosti do brněnské zóny však byl odložen kvůli situaci ve Spojených státech.

Brněnský magistrát stáhl na svém sídle na Dominikánském náměstí vlajku města na půl žerdi

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...



Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Piráti chtějí zákon proti čistkám ve firmách, když se vládě někdo znelíbí

Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Žádná vláda by podle Pirátů v budoucnu neměla mít možnost vyhazovat manažery polostátních firem, jak se jí zlíbí. „V...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Prohoďte druhý a třetí pokus jmenování premiéra, dostali radu politici

Organizátor studentské výzvy „Vyjdi ven“, student DAMU, Luboš Louženský a...

Inspirujte se v Polsku či v Německu, radili v úterý senátorům ústavní odborníci, jak čelit takovým věcem, jako když...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz