(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Teď odzbrojovat obyvatelstvo je velmi nerozumné, znělo ve Sněmovně

  • 742
Razantně proti nápadu Evropské komise omezit vlastnictví legálně držených střelných zbraní vystoupili čeští poslanci. „V dnešní době odzbrojovat obyvatelstvo je velmi nerozumné,“ řekl šéf výboru pro bezpečnost Roman Váňa z ČSSD. „Jestli něco nemohla Evropská komise hůř načasovat, tak právě toto. Po útoku v Paříži je to scestné,“ prohlásila Jana Černochová z ODS.

Jejich kritika návrhu nové evropské směrnice zazněla na semináři Omezování držení zbraní. „Chybná je už základní filozofie návrhu směrnice, že nelegální zbraně omezíme tím, že omezíme legální držitele zbraní,“ řekl Váňa. „Mrzí mě, že nepřišel žádný zástupce Evropské komise v České republice, mohl by aspoň reportovat do Bruselu,“ dodal Váňa.

V Bruselu se to dozvědí

Zastoupení Evropské komise v ČR se proti slovům jednoho z organizátorů semináře Romana Váni, že na akci svého člověka nemělo, ohradilo. „Zástupce EK v ČR byl na semináři o zbraních přítomen a informace o průběhu debaty budou do Bruselu předány. Protože však pozvání přišlo na poslední chvíli, nebylo možno zajistit odborně připraveného zástupce, aby se diskuze mohl zúčastnit.“ sdělila iDNES.cz mluvčí zastoupení Evropské komise v České republice Karolína Kottová.

Černochová argumentovala, že jsou známy případy z Evropy i Ameriky, kdy náhodný ozbrojený kolemjdoucí pomohl zabránit život i majetek. Směrnice omezující legální držení zbraní „ležela v šuplíku“ podle ní od roku 2008 a paradoxně právě po teroristickém útoku v Paříži na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, po němž s odstupem několika měsíců následoval další, ještě krvavější, ji Evropská komise vytáhla.

Ke kritikům směrnice patří také opoziční TOP 09. „Teroristé si nechodí žádat o zbrojní průkaz,“ řekl již dříve poslanec František Laudát (více zde).

„My se domníváme, že Evropská komise šlápla úplně stranou,“ řekl ve Sněmovně ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevenci kriminality ministerstva vnitra David Chovanec (shoda jmen s ministrem vnitra, nejsou příbuzní - pozn. redakce).

Směrnice podle českého ministerstva vnitra vůbec neřeší problém nelegálního držení zbraní a nelegálního obchodu se zbraněmi. „Praktické důsledky mohou bezpečnostní situaci ještě více zhoršit,“ uvedl před poslanci a dalšími účastníky semináře Chovanec. „Bojujeme o to, aby byla směrnice zásadním způsobem přepracována,“ dodal.

Návrh směrnice vyděsil i Vojenský historický ústav. Musely by se totiž likvidovat i muzejní exponáty, řekl šéf muzea Aleš Knížek, což by mělo nejen finanční dopady. „Je to součást národního dědictví,“ řekl o exponátech. Když je tendence omezovat legální držení zbraní, mohl by podle něj někdo přijít s tím, že automobilový průmysl ohrožuje občany zemí EU. „A mohli bychom dospět k tomu, že bychom je dali znepojízdnit,“ uvedl v nadsázce.

Více zbraní nezpůsobí více vražd, bojíme se jich kvůli televizi

Výbor pro evropské záležitosti již českou vládu vybídl, aby v Bruselu návrh směrnice odmítla a ministři i premiér Bohuslav Sobotka to respektují. Návrh směrnice, která byla předložena v Evropském parlamentu, byl již vrácen k přepracování, informoval šéf výboru pro bezpečnost Váňa. Směrnice by podle něj také znamenala, že automatické zbraně by se již na území Evropské unie nemohly vyrábět a například v Česku by stát musel od občanů vykoupit zbraně v hodnotě 2,5 až 3 miliardy korun, protože je nelze vyvlastnit bez náhrady.

Přitvrdit zákon o střelných zbraních a střelivu, ale nikoli v souvislosti s návrhem evropské směrnice, ale kvůli loňskému masakru v Uherském Brodu, se nedávno rozhodla vláda. „Zkrátí se délka platnosti zbrojních průkazů na pět let a rozšíří se oprávnění policie v odůvodněných případech zadržet zbraň, střelivo nebo munici,“ uvedl tehdy premiér Bohuslav Sobotka.

Zbrojní průkazy, které má v Česku více než 290 tisíc lidí, se tak mají vydávat na pět let, nyní platí doba deset let. Novela, pokud ji schválí parlament, umožní také přístup lékařů do registru zbraní. Úpravu zákona musí schválit poslanci (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video