Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Technologie NASA pomůže stovkám smrtelně nemocných Čechů lépe žít

Exkluzivně   18:04aktualizováno  18:04
V Olomouci se rodí výzkum, který nemá v Česku a možná ani v Evropě obdoby. Technologie NASA tu má pomoci v boji s takzvanou Huntingtonovou chorobou. Smrtelnou nemocí, která se po 35. roce ohlašuje ztrácením rovnováhy a do deseti až patnácti let od prvních projevů končí smrtí. V Česku je zaznamenaná v 575 rodinách.

Přístroj Neurocom Balance v Olomouci (15. prosince 2009) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Přístroj, který vyvinula NASA, nese jméno Neurocom Balance. Pracují s ním odborní asistenti z Ústavu normální anatomie při Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s vojáky z moravských Hranic.

Na Huntingtonovu chorobu dosud neexistuje lék, nemocní by si ale díky novému výzkumu mohli prodloužit a zkvalitnit život. Speciální trénink jim ještě před propuknutím nemoci umožní připravit se na stavy, které je v budoucnosti čekají. A s mimovolnými pohyby i dalšími projevy choroby, která jim naprosto změní život, se tak lépe vypořádat.

Unikátnost tkví právě v prevenci, fyzioterapie zaměřená na nemocné s rozvinutou Huntingtonovou chorobou existuje.

Huntingtonova choroba je vrozená

"Porucha koordinace, odumírání mozkových struktur, agresivita. To vše pacienty s Huntingtonovou nemocí čeká a není k dispozici žádná efektivní léčba, která by tento degenerativní a vrozený proces zastavila. Výzkum jim dává aspoň naději, že se svou nemocí mohou bojovat," vysvětlila Alena Šantavá z Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny.

S testováním a sbíráním dat odborným asistentům od března tohoto roku pomáhají i vojáci ze 71. mechanizovaného praporu v Hranicích, kteří na olomouckou lékařskou fakultu docházejí i kvůli psychologické a zdravotní přípravě na zahraniční mise. Unikátní výzkum a speciální trénink, díky němuž si zvýší svou fyzickou kondici, nakonec využijí i jako průpravu na nasazení.

JAK NEUROCOM BALANCE PRACUJE

Kineziologický přístroj Neurocom Balance, které jsou jen dva v republice, dokáže podobně jako trenažér simulovat narušení tělesné stability člověka a zaznamenat impulsy, kterými na ztrátu rovnováhy tělo reaguje. Stačí vstoupit bosý na plošinu, nechat se připoutat pásy a pak už jen na monitoru před sebou sledovat, jaký z dvanácti rovnovážných testů právě podstupujete.

Zakopnutí, úkrok v otočce, stoj na jedné noze – při tom všem dokáže Neurocom Balance najít a zaznamenat hranici vaší stability. Během dvouhodinového tréninku nasbírá a vyhodnotí od jednoho člověka až 600 údajů.

"Testování není náročné, spíše překvapivé, protože je založené na situacích, které nečekáte. Jste ale jištěni popruhy, takže vše je bezpečné. Náročným momentem je cvičení s plnou výbavou, která váží třicet až čtyřicet kilogramů, což je vyčerpávající. To ale vojáky motivuje, o měření mají velký zájem a stále se hlásí další dobrovolníci," svěřuje se kapitán Pavel Váverka, který podstoupil testování jako první z osmnácti hranických vojáků.

Přístroj Neurocom Balance v Olomouci (15. prosince 2009)

"V první fázi po měření a vyhodnocení dat vojákům sestavíme individuální cvičební plán. Speciální trénink posílí hluboké svalstvo, které napomáhá udržovat rovnováhu. Po dvou třech měsících pravidelného cvičení vojáky přeměříme, abychom zjistili, jak moc jim trénink pomohl," vysvětlila koordinátorka projektu Radka Filipčíková, která společně se svou kolegyní Marcelou Bezdičkovou otestovala již šedesát dobrovolníků.

Měřením mohou kromě vojáků projít i další dobrovolníci, sportovci, atleti, medici a nakonec nemocní pacienti.

Průprava oddálí dobu, kdy pacienti ztratí samostatnost

"Na základě výsledků dlouhodobé reprezentativní studie poté budeme moci sestavit konkrétní fyzioplán upravený pro potřeby pacientů s Huntingtonovou chorobou v počátečním stadiu, ale hlavně preventivně pro osoby v riziku, díky němuž dokážou udržet svou stabilitu co nejdéle po vypuknutí nemoci," dodává Filipčíková, která se s Huntingtonovou nemocí setkala na roční stáži v Číně.

Po návratu poté obě asistentky Ústavu normální anatomie navázaly spolupráci se Společností pro pomoc při Huntingtonově chorobě a společně s olomouckými odborníky vytvořily před třemi lety Pracovní skupinu pro diagnostiku Huntingtonovy choroby i na Moravě.

KOMU TECHNOLOGIE NASA POMŮŽE

"Huntingtonovou nemocí dnes prokazatelně trpí přibližně 575 rodin v České republice. Samotné sestavení a dodržování preventivního programu není náročné a pokud budeme mít k dispozici dostatek dat, pomůžeme všem, kteří o naše poznatky projeví zájem," říká koordinátorka projektu Radka Filipčíková.

Prvními příznaky bývají především poruchy psychického rázu - zhoršení schopnosti koncentrace, postupná ztráta vůle, deteritorializace a v dalších stádiích až demence. Objevuje se postupná ztráta volné motoriky, nechuť a odpor k pohybu a postupně převažující mimovolné a nekoordinované pohyby.

Potvrzení nemoci se provádí genetickým testováním dle speciálního protokolu. Testovat se smí pouze osoby starší 18 let nebo lze využít prenatální diagnostiky.

"Možnost tímto tréninkem koncepčně zvyšovat fyzickou zdatnost vojáků je unikátní a za svou kariéru jsem se s něčím podobným nesetkal. Prozatímní výsledky výzkumu jsou pro nás velmi významné, protože náročně a stresové situace v afghánských dvoutisícovkách zvládne jen opravdu dobře fyzicky připravený jedinec," pochvaluje si velitel 71. mechanizovaného praporu v Hranicích Pavel Lipka.

Vojáci se tu učí i základním život zachraňujícím zákrokům, které se jim mohou hodit v boji, třeba tracheotomii. Součástí ovšem je i psychická průprava, aby při pohledu na těžce zraněného kamaráda na bojišti neztratili hlavu a věděli, jak si počínat.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Saakašvili se v Kyjevě označil za válečného zajatce, soud jej propustil

Gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili u soudu v...

Kyjevský soud zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby ve formě domácího vězení na gruzínského exprezidenta...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...Najdete na iDNES.cz