Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Technici odstřelí zničené zdi pivovaru v půl jedenácté

  11:31aktualizováno  11:31
Praha - Odborníci dnes ráno rozhodli, že narušené zdi vyhořelé budovy bývalého Vinohradského pivovaru na rohu Korunní ulice v Praze 10, který 28. srpna zničil rozsáhlý požár, odstřelí v půl jedenácté dopoledne. Na tuto dobu musí obyvatelé okolních domů opustit své byty a v oblasti bude omezena doprava.

Dělníci ve čtvrtek prováděli přípravné práce, budovali ochranné lešení u přilehlých domů v Hradešínské ulici

V době odstřelu má být podle Hlavsové zastavena v okolí pivovaru asi na dvacet minut doprava. Bude podle ní také nutné, aby obyvatelé opustili tři domy v Hradešínské ulici. Právě k této ulici směřuje jižní štít pivovaru, který musejí střelmistři odstranit.

Celou akci budou na místě řídit policisté a hasiči.

O evakuaci uvažuje i rádio City sídlící v budově Městské policie v Korunní ulici 98. "Evakuace však nebude mít žádný vliv na vysílání radia, již nyní jsou přípravy náhradního vysílání v plném proudu - bude zajištěno počítačem," uvedla Karolina Kramperová, mluvčí radia City.

Ve středu ráno začala demoliční četa připravovat místo pro odstřel a navrtávat zem pod zbytky vyhořelého pivovaru. Až teprve díky tomu začal být objekt konečně hlídán. Dětské hřiště, které se nachází v těsné blízkosti poškozené zdi, je zajištěno zámkem a střeženo hlídkou.

Nájemníkům nejvíce ohroženého domu v Hradešínské ulici byla tato informace sdělena pouze prostřednictvím letáků, které firma CRUX-KR spravující objekt vyvěsila na hlavní vchod. Žádná schůzka se zástupci této firmy se nekonala. Nikdo neinformoval o bezpečnostních opatřeních, pouze statik doporučil nechat při odstřelu otevřená okna

"Nikdo za námi nebyl. Včera začali stavět lešení, které sahá do druhého patra. Nevím,jestli to bude mít dobrý účinek nebo ne, ale statici se tak rozhodli, tak to snad zmírní tlakovou vlnu," prohlásila nájemnice tohoto domu, Miluše Křížková.

Dle slov Ivy Fikarové, další obyvatelky domu, se lešení staví především kvůli kotelnám, které jsou umístěny v přízemí. Pokud by došlo k jejich zasypání, mohl by začít unikat plyn a dům by explodoval.

Ani stavba lešení však nájemníky neuklidnila. Nejvíce se obávají ti, jejichž byty jsou ve vyšších patrech." Je to situace, se kterou se ještě nikdo z nás nesetkal. Proto vůbec nevíme, jak se máme chovat,"dodala Miluše Křížková.

Původně se počítalo, že odstřel se uskuteční již v pondělí či úterý. Den po dni je ale demolice odsouvána.

"Přípravy se prodlužují, vše je složitější než se zdálo," prohlásil už začátkem týdne starosta Prahy 10 Jiří Veselý.

Veselý již v neděli řekl, že okolí pivovaru musí být vyklizeno zhruba šest hodin před odstřelem. V případě, že by některý z přilehlých bytů odstřel poškodil, obvodní úřad lidem poskytne náhradní ubytování v malešickém penzionu.

Zdivo pivovaru kontroloval statik

Obvodové zdi, které zůstaly z vyhořelého bývalého pivovaru, kontroloval v posledních dnech statik. Ten měl také posoudit, které zdi budou zbourány a které části zničeného objektu, jenž se nachází v památkové zóně, zůstanou zachovány.

V neděli dopoledne pro agenturu ČTK Josef Hyršl z vyšetřovací skupiny pražských hasičů uvedl, že i když se na jedné ze zdí objevila trhlina, nehrozí bezprostřední nebezpečí zborcení. "Je to pod kontrolou. Kdyby statik viděl akutní nebezpečí, že hrozí zborcení, neváhal by a okamžitě by nařídil zbourání zdi," uvedl.

V neděli večer ale TV3 uvedla, že statik rozhodl o demolici.

Hyršl vysvětlil, že po požáru působí na zdivo měnící se teplotní podmínky a materiál stále "pracuje". "Nejdříve se obrovským žárem zdi ohřály, pak se zchladily tisíci kubíky vody při hašení, a nyní to vysychá," řekl s tím, že vliv na statiku vyhořelého objektu měla i průtrž mračen v sobotu v noci.

Hasiči k požáru pivovaru vyjížděli ještě celý týden

Přestože požár bývalého Vinohradského pivovaru v Korunní ulici v Praze 10, který vzplál v pondělí 28. srpna vpodvečer, zneškodnily hasičské sbory zhruba za tři hodiny, na spáleništi objektu musely zasahovat ještě celý týden.

"Po požáru takto rozsáhlých budov zůstanou na spáleništi ještě několik dnů skrytá místa se žhavými uhlíky, která se mohou vznítit," vysvětlil hasičský vyšetřovatel Václav Černý každodenní výjezdy k ruině pivovaru.

"Ohniska se nacházela na zbytcích dřevěné konstrukce stavby, zejména na spojích mezi trámy, takže jsme museli na místo vyjíždět a tyto doutnáky dohášet," doplnil Černý.

Podle něho však některá doutnající ohniska mohl uhasit sám majitel objektu. "Často stačilo, aby majitel například hořící piliny polil hrníčkem vody. Nemusel hned volat pomoc deseti hasičů," postěžoval si Černý.

Například v neděli museli dvakrát likvidovat doutnající dřevo. Zajistili také plechy, u nichž hrozilo, že spadnou. Hasiči budou místo hlídat přinejmenším ještě týden.

Výsledky vyšetřování přesných příčin požáru, jehož škodu hasiči vyčíslili na padesát milionů korun, odhaduje Černý ještě na několik týdnů.

Za požárem pivovaru je asi neopatrná práce s autogenem

Příčinou požáru pivovaru je s největší pravděpodobností neopratrnost dělníků při řezání autogenem. Vyšetřovatelé však nadále prověřují i to, zda si budovu nenechal zapálit sám majitel objektu - firma Praha Sen. Náměstek ředitele vyšetřovatelů Prahy 10 Luboš Moravec však na přímou otázku, zda je možné, že si objekt zapálil sám majitel odmítl odpovědět. "Stále existuje mnoho verzí, co bylo příčinou požáru. Definitivní budeme znát, až budeme mít všechny posudky od odborníků," řekl.

Dělníci v prostorách bývalé sladovny autogenem demontovali výtahy na obilí a další technologická zařízení, protože se připravovala rekonstrukce celého objektu," řekl policejní vyšetřovatel Vladimír Martínek.

Podle něj by koncem příštího týdne mohlo být jasné, zda bude v souvislosti s tímto požárem někdo trestně stíhán. Pracovníci, kteří manipulovali s autogenem, by totiž mohli být obviněni jen v případě, kdyby se prokázalo, že porušili požární předpisy.

Celý tento týden budou policisté postupně vyslýchat každého, kdo by mohl k události poskytnout nějaké informace. Budou mezi nimi například majitelé a zaměstnanci společností, které v objektu sídlily, a pracovníci firmy, která zajišťovala přípravu rekonstrukce.

Plameny se budovy bývalého pivovaru zmocnily v pondělí 28. srpna kolem sedmé hodiny.

Hasičský vyšetřovatel Václav Hladík už v úterý 29. srpna označil za nejpravděpodobnější příčinu požáru neopatrnost některého z pracovníků, kteří v objektu připravovali jeho rekonstrukci.

"Budova se vyklízela a likvidovaly se tam zbytky nějaké technologie," vysvětlil Hladík s tím, že je možné, že se při těchto pracích používalo i sváření. Na otázku, zda může vyloučit úmyslné založení požáru, odpovědět nedokázal: "To nechci ani vyslovit. Prověřujeme však několik verzí," řekl pouze.

Potvrdil, že památkáři pivovar chtěli uchovat v původní podobě. "O tom, že by se tento objekt měl prohlásit za kulturní památku, se hovoří už dlouho, ale oficiální žádost na ministerstvo kultury asi nikdo neposlal," sdělil.

Dodal, že pokud by ministerstvo prohlásilo budovu za kulturní památku, platily by velmi přísné regule nejenom pro úpravu fasády či oken, ale i interiéru.

Mluvčí firmy Praha Sen Jan Hájek tuto variantu rozhodně odmítl. "Je to nesmysl. Firma jen do projektů rekonstrukce investovala hodně peněz. Navíc by se stavební úpravy nijak nedotkly hrubé stavby. Nijak by nás proto neomezilo, kdyby byl pivovar památkově chráněný," prohlásil Hájek.

Jana Vyšanská, právní zástupkyně společnosti Praha Sen, které objekt patří, označila zvěsti o úmyslném zapálení společností  za"absolutní nesmysl". Podle ní požár oddálil rekonstrukci budovy o déle než rok, čímž firmě vznikla "nedozírná škoda".

Plameny šlehaly až do desetimetrové výšky

Plameny se budovy zmocnily v pondělí 28. srpna před osmou hodinou večerní a šlehaly do takové výšky, že byly vidět až ze Strašnic či Jižního Města. Dosahovaly až 1500 stupňů Celsia.

Z pivovaru zůstaly jen obvodové zdi a živel podle hasičů poškodil také automobily, které byly zaparkované ve dvoře. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

"Požár pivovaru je jeden z nejrozsáhlejších v Praze, srovnatelný s požárem Veletržního paláce," uvedl primátor Prahy Jan Kasl.

"Ze šesti bytů, které byly součástí objektu, bylo vyvedeno deset osob, z nichž jedna byla imobilní," sdělil šéf vyšetřovatelů hasičského záchranného sboru Václav Hladík.

Zničený třípodlažní objekt tvořilo podle Hladíka několika budov, které byly navzájem průchozí a nebyly protipožárně nijak odděleny.

Byty požár nezasáhl, poničila je ale voda, kterou hasiči oheň likvidovali. Magistrát nabídl rodinám náhradní bydlení na týden v ubytovně. Nabídku využila pouze jedna rodina. Ostatní lidé už náhradní byty mají od vlastníka objektu, který už dříve počítal s vystěhováním rodin ještě před koncem roku.

Obyvatelé vedlejšího domu utekli do hospody

Obyvatelé domu, který s pivovarem sousedí ihned začali z utíkat ven a ještě v deset hodin večer seděli v protější hospodě.

"Muselo to začít někdy kolem sedmé hodiny, ale já jsem si prvních plamenů všimla z okna asi v osm. Měla jsem strašný strach, už jsem jeden požár pivovaru zažila," řekla Drahuše Švimberská, která v absolutně zaplněnné Korunní ulici  pobíhala mezi hasičskými vozy. Neuklidnilo ji ani to, že k požáru vyjely desítky hasičských vozů.

Záchranná služba  k ošetření odvezla pouze jednoho strašího muže kvůli psychické újmě.

Požár likvidovalo 152 hasičů

Požár, který mohli Pražané vidět až z okrajových lokalit metropole, likvidovalo celkem 152 hasičů, kteří měli k dispozici 43 zásahových vozidel. Povolány byly podle Hladíka i hasiči Chodova, Klánovic nebo Zličína.

Do záloh byly přivolány dobrovolné sbory až ze Zbraslavi a Kunratic.

Hasiči kvůli požáru zrušili cvičení ve Strahovském tunelu

Hasiči kvůli obrovskému rozsahu požáru zrušili i noční cvičení ve Strahovském tunelu, kde si měli  ověřit, zda by tam dokázali v případě nehody úspěšně zasáhnout.

Na místo se dostavila i pořádková jednotka policie. Davy zvědavých lidí vytlačila kvůli bezpečnosti až o jeden blok zpět do Slezské ulice.

Hmotnou škodu odhadují hasiči až na 50 milionů korun

Hmotnou škodu, kterou způsobil rozsáhlý pondělní požár na Vinohradech, odhadli pražští hasiči zatím na 50 milionů korun.

Šéf vyšetřovatelů hasičského záchranného sboru Václav Hladík zdůraznil, že tento odhad je pouze orientační a bude upřesněn.

Majitelé objektu ze společnosti Praha Sen odhadují škody na více než 100 miliónů korun.

Statik nařídil stržení části budovy

 Statik po kontrole objektu nařídil stržení střešního štítu ve směru do Korunní ulice a obvodové zdi do Hradešínské ulice. Objevila se v ní totiž rozsáhlá trhlina. "Ostatní obvodové zdivo označil statik za schopné a nemusí se bourat," uvedl Hladík.

Vyhořelé části objektu byly strženy v úterý a po ukončení demoličních prací byl ve 22:15 v Korunní ulici obnoven provoz pro veškerou dopravu.

Mohutný požár bývalého pivovaru likvidovali hasiči několik hodin. (28. srpna 2000)

Hasiči zrušili kvůli požáru i noční cvičení ve Strahovském tunelu. Plameny se jim podařilo dostat pod kontrolu až kolem desáté hodiny večerní. (28. srpna 2OOO)

Kvůli rozsáhlému požáru policie uzavřela nejen Korunní ulici,ale celou oblast od náměstí Míru až po Floru. (28. srpna 2000)

Mohutný požár zachvátil celou budovu bývalého pivovaru, kde jsou nyní sklady. Jeden z přítomných hasičů nevyloučil umyslné zavinění požáru. (28. srpna 2000)

Na místo požáru do Korunní ulice dorazilo několik desítek požárních vozů. (28. srpna 2000)

Požár bývalého pivovaru v Korunní ulici začal kolem sedmé hodiny večerní. (28. srpna 2000)

Pražští hasiči likvidovali rozsáhlý požár bývalého pivovaru v Korunní ulici do 22:00 hodin (29. srpna 2000).

Plameny šlehaly do takové výšky, že byly vidět až ze Strašnic či Jižního Města. Záběr byl pořízen z Nuselského mostu (29. srpna 2000).

Hasiči ráno dohlíželi na budovu bývalého pivovaru mezi ulicemi Korunní a Soboteckou v Praze na Vinohradech, kterou v noci zcela zničil rozsáhlý požár (29. srpna 2000)

Hasiči ráno ještě dohlíželi na zbytky budovy bývalého pivovaru mezi ulicemi Korunní a Soboteckou v Praze na Vinohradech, kterou v noci zcela zničil rozsáhlý požár (29. srpna 2000).

Speciálně upravený stroj se poprvé zakousl do štítu bývalého pivovaru v Praze 2, který lehl popelem v noci z pondělí na úterý 29. srpna 2000.

Štít bývalého pivovaru v Praze 2 těsně před stržením. Pivovar lehl popelem v noci z pondělka na úterý 29. srpna 2000. Jeho štít otočený do Korunní ulice by podle statiků nevydržel chvění způsobené projíždějícími tramvajemi.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Najdete na iDNES.cz