Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teatr Novogo fronta se vrací do Prahy

  14:43aktualizováno  14:43
Praha - Po vyčerpávajícím evropském turné se do "své" Prahy vrací divadelní soubor Teatr Novogo Fronta (TNF). Od dnešního do čtvrtečního večera předvede v Paláci Akropolis tři hry, za které získal desítky ocenění na mezinárodních festivalech. Jeden ze zakladatelů TNF sice ochotně odpovídá na otázky, ale pouze pod podmínkou, že se v médiích neobjeví jeho jméno: "Umělecké dílo by mělo být odosobněné, a proto jména nepoužíváme," vysvětluje svůj přístup. I když mu zazvoní mobilní telefon, představuje se jako Teatr.

Původně rusko-český soubor vznikl roku 1993 v Sankt Peterburgu a jeho prvním představením byla inscenace Čas hlupáků. Jejím tématem byl strach z budoucnosti Ruska. "Bylo to v politicky složité době po puči. Měli jsme pocit, že musíme vyjádřit náš strach. Tehdy jsme se báli, že Rusko ovládnou lidé, kteří znovu uzavřou hranice," vzpomíná herec.

Divadlo TNF se vezlo na sanktpeterburské vlně uměleckého nadšení - pravidelně hrálo ve svém experimentálním studiu a pořádalo herecké dílny. Přesto se po prvním turné přestěhovalo do Prahy: "Nemám hluboký vztah k žádnému městu, protože stále jezdíme po celém světě, ale Praha jako by si nás vybrala - objala nás a drží. Asi je opravdu magická," krčí rameny vyholený herec.

Ve svých pražských počátcích žili členové TNF neobvyklým stylem. Dennodenně vystupovali v ulicích centra, za což se tehdy ještě nemuselo platit. "Bylo to fantastické období komunity, všichni dohromady jsme bydleli v jednom divadle," těší se herec vzpomínkami. Nyní má TNF vlastní ateliér v Holešovicích, a když se občas vrátí ze zahraničních cest, pomáhá jen o několik set metrů dál sochaři Davidu Černému s přípravou projektu "kulturní továrny" nazvané Meetfactory.

Funguje skupina osmi až deseti herců z celé Evropy stále jako komunita? Herec připouští, že se mu někdy zasteskne po soukromí, ale stále vnímá divadlo jako místo, kam patří. "Jednou jsem hovořil mnoho nocí se starým polským hercem a ten mi vyprávěl, že ještě nedokázal najít svůj životní smysl. V ulicích prý často neví, jak se má chovat a co si myslet, takže je rád, když potom může zkoušet v divadle. Tam ví, jak reagovat. Také my máme složitý vztah ke světu okolo, ale v divadelní tvorbě cítíme svobodu," snaží se herec vysvětlit důvody pro svůj kočovný život.

Kritikou obdivovanými "hořkými tanečními groteskami" boří TNF představu o divadle jakožto budově, v níž se herci předvádějí před sedícími diváky. Představení TNF se snaží vzbuzovat reakce mezi vystupujícími a publikem kdekoli, od pouličních představení a improvizací až po náročné inscenace ve velkých divadelních prostorách. "Přesto si stojím za tím, že jsme klasické divadlo, jen používáme jiné komunikační prostředky," říká herec. "Zatímco většina ostatních souborů ilustruje text, který se snaží v divákovi vybudit nějaké pocity, my vytváříme příběh ze samotné konfrontace."

Ta někdy může diváky překvapit už proto, že členové TNF vystupují většinou nazí: "Každý se s nahotou potýká a my máme pocit, že bychom se takto vyjadřovat měli," usmívá se herec.

Začínající minifestival představí každý večer jednu hru. Úterní Olověná mlha vznikla v době, kdy kosmopolitní divadlo opustilo Sankt Peterburg a dolehla na něj tíha života bez domova.

Středeční představení Prvotní příběhy ztráty jména je adaptací diáře nalezeného v šatně jedné sovětské továrny. Vyjadřuje jiný znepokojivý pocit - hrdinové se snaží rozšířit hranice svého vědomí, ale uvědomují si, jak se lidský pohled na svět a jeho hodnoty každou hodinou mění.

Ve čtvrtek dojde na příběh Fabrika Ljudi o malém chlapci, vyrůstajícím v čase blížící se katastrofy. "Dlouho jsme tuto hru nehráli, ale teď nás přemohla nostalgie," těší se herec. Celý program je věnovaný ruské zpěvačce a básnířce Jance Dagilovové, která se před deseti lety z vlastního rozhodnutí utopila.

Všechna představení začínají od 20:00 hodin.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Vedení Prahy po dvou letech opět řeší, zda vrátit tramvaje na Václavák

Tramvaje na Václavském náměstí.

Po dvou letech se magistrát vrátil k projednávání posílení tramvají v okolí Václavského náměstí. Institut plánování a...

Babiš skládá novou vládu už půl roku, rekordmanem je Topolánek

Jednání předsednictva a výboru hnutí ANO (12. dubna 2018)

Premiér Andrej Babiš útočí na letitý rekord Mirka Topolánka, který však není příliš k vychloubání. Topolánkovi totiž...

Ve svatovítské katedrále odhalili na Beranovu počest sochu sv. Vojtěcha

Slavnostní odhalení sousoší sv. Vojtěcha v katedrále sv. Víta. (19. dubna 2018)

V katedrále sv. Víta ve čtvrtek slavnostně odhalili a požehnali sochu sv. Vojtěcha. Ceremonie se uskutečnila přesně v...

Najdete na iDNES.cz