Teambulidingové pobyty šesťáků ze ZŠ Hanspaulka mají zlepšit vzájemné vztahy a posílit kolektiv. | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Teambuilding dorazil do škol. Tým utužují i děti na prvním stupni

  • 183
Z dvanáctiletého Martina se právě stalo tlačítko mobilního telefonu. Je nejrychlejší. Proto ho spolužáci vybrali pro písmeno A, které se v esemeskách objevuje nejčastěji. S písmenem na mikině vybíhá na druhý konec hřiště, aby své "A" přenesl na displej – pošeptal ho své spolužačce Kačce.

Té se v bloku pomalu rozrůstá zpráva, jak k ní spolužák v roli palce posílá z druhého konce hřiště další a další "tlačítka".

"Děti si písmena rozdělí podle svých schopností. Mění si je i v průběhu hry. Naučí se tak, že je dobré se spolu poradit, než začnou něco dělat. Tak to funguje i v životě," vysvětluje školní psycholožka Kateřina Bílková z pražské Základní školy na Hanspaulce.

Hra je součástí třídenního pobytu šesťáků u jihočeského Tábora. Pod vedením školní psycholožky mají stmelit třídní kolektiv, zlepšit vzájemné vztahy a naučit se lépe spolupracovat během školního roku.

Tmelení kolektivu formou zážitkových kurzů – známé pod anglickým slovem" teambuilding" – je populární hlavně ve firmách. V poslední době se však stále častěji dostává právě do škol, a to i na první stupeň.

Budováček proti šikaně
"Zájem o tyto kurzy je každý rok větší. Dítě zaplatí za tři dny patnáct set, ale školy jim často přispívají z grantů," říká Petr Pospíšil z cestovní kanceláře CK2, která pro školy organizuje teambuildingové kurzy pod příznačnými názvy "Budováček" a "Tmelík".

Kurzy se konají většinou na začátku školního roku u tříd, které nově vznikly nebo se spojily třeba podle vyučovaných cizích jazyků. Děti se tak učí spolupráci hned od začátku. Petr Pospíšil ujišťuje, že jejich kurzy vede zkušený a vyškolený odborník. Právě v lidech, kteří kurzy organizují, však někdy bývá kámen úrazu.

Dětský teambuilding u Blatnice na Táborsku.

Stále populárnější teambuilding je dnes především velký byznys. Ne vždy ho vedou profesionálové, kteří dokážou odhadnout, co psychologické hry s týmem i duševním rozpoložením jeho členů udělají. O to nebezpečnější může být neodborně vedený teambulding na školách.

"Často ho nabízejí lidé, kteří nemají dost zkušeností a nerozumějí práci s dětmi. Přebírají metody z psychoterapeutických výcviků. Pro děti to může být dost obtížné," říká personální konzultant Tomáš Libert, který působí také jako školní psycholog.

. Dětské "tmelení"

07.30 budíček
08.00 snídaně
08.30 hodnocení minulého dne
9.30–10.30 týmový úkol cvičící společnou komunikaci a spolupráci
10.30 svačina
11.00–12.30 pohybově náročnější hra cvičící týmovou strategii
12.30 oběd
14.00 dotykové aktivity
15.00 strategická hra propojující duševní a fyzické schopnosti
17.00 reflexe celého dne
18.30 večeře
19.00 večerní program a noční hra
24.00 večerka

Pro děti není příliš vhodná třeba hra známá jako "zrcadlo", kdy tým hledá na svých jednotlivých členech dobré a špatné vlastnosti. Dítě nemusí kritiku od svých vrstevníků přijmout tak snadno jako dospělý.

Vztahům ve třídě příliš nepomůžou kurzy, jejichž organizátoři nemají ponětí o tom, co se v kolektivu děje během roku. "Pokud nejsou přímo ze školy, měli by o dětech alespoň získat co nejvíc informací," říká Tomáš Libert. Živnost na pořádání kurzů si může zařídit v podstatě kdokoli a neexistuje žádná oficiální akreditace pro toho, kdo nabízí své služby školám.

Na pražské Hanspaulce, jejíž kurzy MF DNES navštívila, má teambuilding už osmiletou tradici. Organizuje jej psycholožka a vedení školy. V práci s týmem proto mohou pokračovat i během roku. "Můžeme tak třeba zabránit šikaně. Kurzy odhalují třecí plochy a ostré hrany. S problémy mezi dětmi začneme pracovat dřív, než budou neřešitelné," říká třídní učitelka šesťáků Tereza Hradecká.

Dětský teambuilding u Blatnice na Táborsku.

Konflikty se řeší společnou diskusí celé třídy. "Chápu, že člověku občas ujedou nervy, ale všechno se dá vyřešit bez zvyšování hlasu, zkrátka nebýt na druhého hrubý a pořádně ho poslouchat, " říká uvědoměle dvanáctiletý Filip.

Zážitkové kurzy si pochvalují i jeho spolužáci. "Myslím, že nám to hodně pomohlo. Dřív jsem se s některými lidmi nebavila, ale teď už se s nimi bavím bez problémů," vysvětluje Simona.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video