Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teambuilding dorazil do škol. Tým utužují i děti na prvním stupni

  3:38aktualizováno  3:38
Z dvanáctiletého Martina se právě stalo tlačítko mobilního telefonu. Je nejrychlejší. Proto ho spolužáci vybrali pro písmeno A, které se v esemeskách objevuje nejčastěji. S písmenem na mikině vybíhá na druhý konec hřiště, aby své "A" přenesl na displej – pošeptal ho své spolužačce Kačce.

Teambulidingové pobyty šesťáků ze ZŠ Hanspaulka mají zlepšit vzájemné vztahy a posílit kolektiv. | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Té se v bloku pomalu rozrůstá zpráva, jak k ní spolužák v roli palce posílá z druhého konce hřiště další a další "tlačítka".

"Děti si písmena rozdělí podle svých schopností. Mění si je i v průběhu hry. Naučí se tak, že je dobré se spolu poradit, než začnou něco dělat. Tak to funguje i v životě," vysvětluje školní psycholožka Kateřina Bílková z pražské Základní školy na Hanspaulce.

Hra je součástí třídenního pobytu šesťáků u jihočeského Tábora. Pod vedením školní psycholožky mají stmelit třídní kolektiv, zlepšit vzájemné vztahy a naučit se lépe spolupracovat během školního roku.

Tmelení kolektivu formou zážitkových kurzů – známé pod anglickým slovem" teambuilding" – je populární hlavně ve firmách. V poslední době se však stále častěji dostává právě do škol, a to i na první stupeň.

Budováček proti šikaně
"Zájem o tyto kurzy je každý rok větší. Dítě zaplatí za tři dny patnáct set, ale školy jim často přispívají z grantů," říká Petr Pospíšil z cestovní kanceláře CK2, která pro školy organizuje teambuildingové kurzy pod příznačnými názvy "Budováček" a "Tmelík".

Kurzy se konají většinou na začátku školního roku u tříd, které nově vznikly nebo se spojily třeba podle vyučovaných cizích jazyků. Děti se tak učí spolupráci hned od začátku. Petr Pospíšil ujišťuje, že jejich kurzy vede zkušený a vyškolený odborník. Právě v lidech, kteří kurzy organizují, však někdy bývá kámen úrazu.

Dětský teambuilding u Blatnice na Táborsku.

Stále populárnější teambuilding je dnes především velký byznys. Ne vždy ho vedou profesionálové, kteří dokážou odhadnout, co psychologické hry s týmem i duševním rozpoložením jeho členů udělají. O to nebezpečnější může být neodborně vedený teambulding na školách.

"Často ho nabízejí lidé, kteří nemají dost zkušeností a nerozumějí práci s dětmi. Přebírají metody z psychoterapeutických výcviků. Pro děti to může být dost obtížné," říká personální konzultant Tomáš Libert, který působí také jako školní psycholog.

. Dětské "tmelení"

07.30 budíček
08.00 snídaně
08.30 hodnocení minulého dne
9.30–10.30 týmový úkol cvičící společnou komunikaci a spolupráci
10.30 svačina
11.00–12.30 pohybově náročnější hra cvičící týmovou strategii
12.30 oběd
14.00 dotykové aktivity
15.00 strategická hra propojující duševní a fyzické schopnosti
17.00 reflexe celého dne
18.30 večeře
19.00 večerní program a noční hra
24.00 večerka

Pro děti není příliš vhodná třeba hra známá jako "zrcadlo", kdy tým hledá na svých jednotlivých členech dobré a špatné vlastnosti. Dítě nemusí kritiku od svých vrstevníků přijmout tak snadno jako dospělý.

Vztahům ve třídě příliš nepomůžou kurzy, jejichž organizátoři nemají ponětí o tom, co se v kolektivu děje během roku. "Pokud nejsou přímo ze školy, měli by o dětech alespoň získat co nejvíc informací," říká Tomáš Libert. Živnost na pořádání kurzů si může zařídit v podstatě kdokoli a neexistuje žádná oficiální akreditace pro toho, kdo nabízí své služby školám.

Na pražské Hanspaulce, jejíž kurzy MF DNES navštívila, má teambuilding už osmiletou tradici. Organizuje jej psycholožka a vedení školy. V práci s týmem proto mohou pokračovat i během roku. "Můžeme tak třeba zabránit šikaně. Kurzy odhalují třecí plochy a ostré hrany. S problémy mezi dětmi začneme pracovat dřív, než budou neřešitelné," říká třídní učitelka šesťáků Tereza Hradecká.

Dětský teambuilding u Blatnice na Táborsku.

Konflikty se řeší společnou diskusí celé třídy. "Chápu, že člověku občas ujedou nervy, ale všechno se dá vyřešit bez zvyšování hlasu, zkrátka nebýt na druhého hrubý a pořádně ho poslouchat, " říká uvědoměle dvanáctiletý Filip.

Zážitkové kurzy si pochvalují i jeho spolužáci. "Myslím, že nám to hodně pomohlo. Dřív jsem se s některými lidmi nebavila, ale teď už se s nimi bavím bez problémů," vysvětluje Simona.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

V Bílém domě jsem žádné obtěžování nezažila, řekla k aféře Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Spojenými státy zmítají v posledním měsíci skandály celebrit i politiků, nařčených ze sexuálního násilí či obtěžování....

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz