Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tchýně odvolala usvědčující výpověď

  17:18aktualizováno  17:18
Tchýně kosovského Albánce Muhameda Gutiqiho, kterému hrozí až osm let vězení za obchodování se ženami, se pokusila pomoci zeťovi. Dobrovolně přišla k soudu v Ostravě popřít výpověď, kterou ho předtím usvědčovala.

"To, co jsem řekla policii, jsem si vymyslela. Měla jsem vztek a chtěla jsem, aby byl zavřený. Domluvily jsme se na něho," tvrdila u soudu Gutiqiho tchýně Lenka Hanzlíková.

Předtím policistům barvitě, s mnoha podrobnostmi i pláčem popisovala, že nutil k prostituci obě její dcery, jejich kamarádky i vlastní dceru Antigonu.

Podle obžaloby vyvezl v letech 1999 až 2002 do Německa, Švýcarska či Rakouska za účelem provozování prostituce šest dívek. "Jedné ještě nebylo osmnáct let," uvedla státní zástupkyně.

"Moje starší dcera Lenka mi řekla: Mami, vdala jsem se, jsem prostitutka a Muhamed je můj pasák," líčila Hanzlíková policii.

Dcera, o které Gutiqi údajně říkal, že je příliš hezká na to, aby dělala osm hodin jako její matka, prý manžela nazývala také výběrčím. Hanzlíková líčila, jak Gutiqi nabádal i mladší dceru Zdeňku, aby neztrácela čas učením, že je pěkně urostlá a dělat prostitutku je práce jako jiná.

"Říkal, že je to lepší, než jíst plesnivý chleba. My jsme týden před výplatou neměly z čeho žít," vypověděla na policii rozvedená, hubená žena. Její dcera Zdeňka i s kamarádkou skončila v německém nevěstinci a po návratu si prý stěžovala na kruté zacházení pod Gutiqiho dohledem.

"Já mám tolik starostí, že si nepamatuji, co bylo včera, natož co bylo v roce 1999," odrážela Hanzlíková dotazy předsedkyně senátu Radomíry Kijasové. Když měla vysvětlit, odkud věděla o podrobnostech, pro které existují další důkazy a nemohou být tedy vymyšlené, zarytě mlčela. "I kdybyste mi dala pokutu, neodpovím."

Přiznala nicméně, že popřít výpověď se rozhodla poté, co jí zatelefonovala dcera Lenka. "Řekla, jestli bych nechtěla přijít k soudu," uvedla.

Odmítla, že by ji k tomu někdo nutil nebo jí vyhrožoval. Prozradila ale, že zeť mezitím vyrovnal dvousettisícový úvěr na byt, který předtím vzala na sebe. Pak ho ale musela oproti domluvě sama splácet, takže jí nezbylo skoro nic na jídlo. "Šlo mi jen o ty peníze. Udělala bych cokoliv. Proto jsem proti němu vypovídala," tvrdila Hanzlíková.

Soudkyně jí oznámila, že může očekávat obvinění z křivé výpovědi.

Svědkyně Iveta Vantuloková, kterou přivedla k soudu policie, výpověď nezměnila. "Poznala jsem Lenku Gutiqi a také jeho milenku Evu v pánském klubu Paradise ve Švýcarsku. Obě si stěžovaly, že musí Gutiqimu odevzdávat peníze, které vydělají, že jim vyhrožuje, že se před ním nikam neschovají," líčila silně nalíčená blondýna.

"Jeho milenka Eva mi řekla, že jí dluží už půl milionu korun, a že ji i bil. Obě se chtěly vymanit z jeho vlivu, ale bály se ho," popisovala, co se od kolegyň dozvěděla. Prozradila, že jí obě několik měsíců před procesem kontaktovaly a sdělily jí, že si všechny stížnosti na Gutiqiho vymyslely. To opakovaly i u soudu.

Soudkyně případ odročila kvůli výslechu dalších svědků. Gutiqi tvrdí, že obžaloba je vykonstruovaná.

Obžalovaný podnikatel žijící v Česku zprvu úspěšně prosazoval v Orlové stavbu muslimského centra s mešitou. Projekt skončil fiaskem poté, co se ukázalo, že investoři, o kterých tvrdil, že mešitu postaví, neexistují, nebo o ničem neví.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Za zneužívání nezletilých tanečnic dostal šéf souboru dvouletý trest

(Ilustrační snímek)

Za pohlavní zneužívání nezletilých tanečnic poslal soud na dva roky do vězení vedoucího strakonického souboru. Podle...

Žena obviněná z pokusu o vraždu manžela spáchala ve vazbě sebevraždu

Vazební věznice Hradec Králové

Na život si sáhla žena obviněná z pokusu o vraždu manžela v obci na Slovácku. Matka dvou dětí bodla v listopadu spícího...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz