Tchaj-wan varoval lodě před tajfunem, v Číně evakuovali 200 tisíc lidí

Tchajwanské úřady ve středu vydaly varování pro posádky lodí a letecké společnosti ruší lety před příchodem mohutného tajfunu Talim. Lijáky a vichr, které tajfun doprovázejí, zasáhnou podle očekávání během středy a čtvrtka metropoli Tchaj-pej a další města.
Reklama

Podle meteorologů pak tajfun zamíří k pevninské Číně, kde již bylo preventivně evakuováno přes 200 000 lidí, napsala agentura Reuters.

„Tajfun Talim mění směr a je nepředvídatelný. Původně se předpokládalo, že zasáhne Tchaj-wan přímo, ale jeho dráha se změnila směrem více na severovýchod,“ prohlásil tchajwanský premiér William Laj.

Fotogalerie

Podle meteorologů může sever a severovýchod Tchaj-wanu zasáhnout vichr o rychlosti 137 kilometrů v hodině a v nárazech by mohl dosahovat až 173 kilometrů v hodině.

Na tajfun Talim se připravují také čínské provincie Če-ťiang a Fu-ťien, kam má bouře dorazit ve čtvrtek večer nebo v pátek ráno. Preventivně zde bylo evakuováno přes 200 000 lidí, oznámila tisková agentura Nová Čína.

Čínský meteorologický ústav vydal pro Če-ťiang druhé nejvyšší varování na čtyřstupňové škále. V čínské finanční metropoli Šanghaji, která se nachází severně od provincie Če-ťiang, přestaly železnice prodávat jízdenky na stovky spojů.

Reklama

V pátek je tajfun Talim očekáván v Japonsku.

Reklama
Reklama
Reklama