Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taxikáři si stěžují na přístup magistrátu

  8:43aktualizováno  8:43
Praha - Až o několik set korun se může nyní prodražit cestujícím jízda v taxi ve srovnání s obdobím před povodněmi. Ani řidiči taxislužby se totiž nemohou vyhnout katastrofální dopravní situaci, která nyní ve městě panuje. Zlobí se, neboť očekávali, že jim magistrát vyjde vstříc a umožní jim využívat pro přejezd Vltavy alespoň Jiráskův most nebo vyhrazené pruhy pro MHD na magistrále.

"Nic z toho se nestalo. Například cesta z Letné na Žižkov, která dřív trvala půl hodiny, se může nyní protáhnout kvůli objížďce přes Barrandovský most i na tři hodiny," tvrdí Pavel Pavlát, předseda Cechu taxi Praha.

To se promítá i do jízdného. "Zatímco před povodní činilo na této trase kolem sto padesáti korun, teď se pod čtyři stovky nedostanete," míní Pavlát. Minimálně o stovku je dražší i na většině dalších tras.

Taxikáři mají také mnohem méně zákazníků. Navíc se s nimi nedostanou do podstatné části centra, které je pro řidiče uzavřené. Když se o to pokusí, policisté je nekompromisně pokutují. Třetina ze čtyř a půl tisíce taxikářů to proto vzdala a zůstali doma nebo odjeli na dovolenou.

Podle Davida Burdycha, jednatele radiodispečinku Profitaxi, k takové situaci, na kterou prý doplácejí nejen taxikáři, ale i jejich klienti, nemuselo dojít. "Magistrát vydává řidičům taxislužby koncese, ale neudělal nic pro to, aby jim pro dopravu osob vytvořil podmínky," tvrdí Burdych. "Měl by na tom ale mít zájem. Vždyť se mohl s taxikáři dohodnout, aby pro něj zajišťovali přepravu obyvatel z lokalit, kde to obtížně pokrývá městská doprava," dodal.

Kontroly mají pokračovat
Kontroly taxikářů, které byly v době povodní přerušeny, by podle mluvčího magistrátu Martina Kupky měly ode dneška pokračovat. Podle šetření provedeného pár dní před povodní okrádal zhruba každý třetí řidič. "Nemyslím, že kritickou situaci způsobenou povodní by taxikáři zneužili k masivnímu okrádání cestujících. Naopak víme o případech, kdy v době povodně vozili zoufalé lidi zadarmo," uvedl Pavel Pavlát, předseda Cechu taxi Praha.
Například taxikář Radim Havlík je přesvědčen, že Pražané by mnohem více využívali v této době taxislužbu, pokud by mohla jezdit po silnicích, které má k dispozici zatím pouze MHD. "Byli bychom pro ně rychlejší a dostupnější," uvedl.

Mluvčí magistrátu Martin Kupka však oponuje, že úřad to udělat nemůže. "Už nyní jsou všechny provozuschopné silnice ve městě zatížené na mezní hranici únosnosti. Prioritu má přitom pro nás městská hromadná doprava," upozornil.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Najdete na iDNES.cz