Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taxikář výhrůžky nepsal, potvrdil soud

  13:08aktualizováno  13:08
Praha - Taxikář, který podle policie loni vyhrožoval kontrolorům pražského magistrátu, je nevinen. Městský soud v Praze zprostil Josefa Pospíšila s definitivní platností obžaloby z vydírání. Podle soudce Alexandra Sotoláře se nepodařilo prokázat, že výhrůžky posílal z počítače právě obžalovaný.

Obžaloba přitom tvrdila, že šestadvacetiletý taxikář na internetových stránkách magistrátu vyzýval k násilí proti úředníkům města.

Pospíšilovi hrozily až tři roky vězení. Státní zástupkyně Jana Bachtíková požadovala pro dosud netrestaného muže 1,5 roku vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let.

Podle ní se Pospíšil loni koncem května připojil ze svého počítače ve vlastním bytě v Praze 7 k magistrátnímu serveru Praha-mesto.cz a uveřejnil na něm dva výhrůžné vzkazy.

Dosud soudně netrestaný Pospíšil se podle agentury ČTK odvolacího jednání neúčastnil s omluvou, že mu náhle onemocněla dcera.

V jeho nepřítomnosti tak předseda senátu Alexander Sotolář oznámil, že neexistuje jednoznačný důkaz o tom, že výhrůžné maily napsal a odeslal právě obžalovaný. Kromě něj měla totiž k počítači přístup řada dalších lidí.

Text výzvy anonymního taxikáře:

Vážení doposud ještě poctiví taxikáři: Určitě jste už slyšeli o skupině Zpravodaj, která zahájila ofenzívu proti nezákonnému konání magistrátních úředníků, kteří napadají taxikářskou živnost. Získali jsme několik fotografií údajných turistů, kteří jsou najímáni MHMP!!!!! (Magistrát hlavního města Prahy - pozn. redakce)

Adresy zatím ještě nemáme, ale pracujeme na tom. Pro ty, co jsou ve spojení a již zmíněné fotky obdrželi, držte je v tajnosti a informujte pouze ty, kterým věříte! Veškeré informace, které se vám podaří sehnat, předejte dál až ke Zpravodaji. Slibujeme vám, že brzy budou vypátráni a záhy potrestáni!!!!

"Kvůli pochybnostem nelze dospět k jednoznačnému závěru o vině obžalovaného," cituje agentura Sotoláře. Přesto podle něj nadále existuje důvodné podezření, že Pospíšil mohl být autorem textů.

Zamítl tak odvolání žalobkyně a potvrdil květnový rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1.

Proti dnešnímu verdiktu se už nelze odvolat. Možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Státní zástupkyně toto dovolání zvažuje. Je podle svých slov přesvědčena, že shromážděné nepřímé důkazy Pospíšilovu vinu prokazují.

Obhájce Jiří Slavík je s rozhodnutím soudu spokojen. "Dopadlo to podle očekávání. Nepodařilo se žádným způsobem vyvrátit obhajobu mého klienta, že on ty maily nepsal," řekl novinářům.

Řidič podle policie vyhrožoval na internetu
Policie šestadvacetiletého taxikáře, který své klienty vozil převážně v centru metropole, chytla týden po zveřejnění výhružky na internetu. Kriminalisté z Prahy 1 ho zadrželi v jeho bytě.

Po prozkoumání jeho osobního počítače soudní znalec potvrdil, že výhružky byly na server magistrátu psány z tohoto stroje.

Řidič taxislužby ve své výzvě odkazoval na skupinu Zpravodaj, která podle něj dávala dohromady fotografie kontrolorů i jejich adresy.

Dále otevřeně informoval, že se svými kolegy připravují fyzické útoky na vybrané úředníky.

Co je k tomu vedlo? Už rok totiž magistrátní úředníci pravidelně podnikali razie na nepoctivé taxikáře. Jejich jména, příjmení i fotografie automobilů zveřejňuje magistrát na své internetové adrese. Podrobnosti o kontrolách magistrátu najdete ZDE.

Byl jsem u rodičů, hají se taxikář
Pospíšil se před soudem první instance hájil tím, že inkriminovaný víkend strávil se svou družkou Monikou Pospíšilovou a jejími dvěma dětmi u jejích rodičů. Byt tehdy podle svých slov půjčil kolegovi Pavlovi, o němž sice téměř nic nevěděl, chtěl však přes něj mezi taxikáře zapadnout.

Živnost totiž v centru metropole provozoval krátce. Živit se tak začal poté, co se vrátil ze studijního pobytu na Novém Zélandu. Taxikáře Pavla se vypátrat nepodařilo.

"Výhrůžné anonymy jsem nepsal, nejsem násilnické povahy," řekl v květnu Pospíšil soudu. Tvrdil, že je považován za slušného člověka a že také kontroly zaměřené na jeho taxikaření dopadly vždy dobře.

"Nikdy bych družku a děti nevystavil takovému jednání, kterým bych je uvrhl do nejistoty," zdůraznil.

Svědčil i taxikář stíhaný v kauze Thorges
Při procesu soud vyslechl řadu svědků, většinou Pospíšilovy příbuzné, jejichž výpovědi potvrzovaly jeho nevinu. Družka obžalovaného do jednací síně dorazila i s pětiměsíční dcerou v kočárku. Potvrdila, že onen víkend strávili s obžalovaným u jejích rodičů.

Stejně před časem vypovídal i Pospíšilové otec, taxikář Julius Cvoreň, stíhaný v kauze Thorges, v níž žalobce viní několik taxikářů z vydírání kolegů. Cvoreňovi obvodní soud loni vyměřil za pokus o vydírání podmíněný dvouletý trest vězení s odkladem na zkušební dobu pěti let.

Podle znalkyně Václavy Musilové, jež porovnávala anonymy s texty psanými Pospíšilem, je pravděpodobně autorem výhrůžných zpráv obžalovaný. Opačnou možnost ale jednoznačně nevyloučila.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude dnes trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až deset...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz