Tárik Azíz, křesťan mezi muslimy

  • 7
Bývalý ministr zahraničí Tárik Azíz patří k nejznámějším postavám irácké vlády, kde nyní působí jako místopředseda. Oddaný stoupenec prezidenta Saddáma Husajna je členem vládnoucí strany Baas již šestačtyřicet let. Kdo je tento vzdělaný muž, vášnivý kuřák kubánských doutníků a otec tří dětí?

Tárik Azíz, chaldejské katolík a jediný křesťaň mezi jinak muslimskými členy vrchního iráckého velení, se narodil v roce 1936 v rodině chudého rolníka ve vesnici na severu Iráku.

Během studií angličtiny a anglické literatury na Bagdádské univerzitě vstoupil do tehdy ilegální strany Baas. V roce 1958 zakončil studia doktorátem a stal se redaktorem listu Al-Džumhúríja, kde působil celých pět let.

V šedesátých letech redigoval stranický ilegální tisk, za což byla byl několikrát pronásledován. V roce 1963 se stal šéfredaktorem listu Al-Džamahír.

Po baasistické revoluci v roce 1968 se stal šéfredaktorem tiskového orgánu iráckého regionálního vedení strany Baas As-Saura. Později byl zástupcem vedoucího byra pro tisk a informace a zároveň byra pro kulturu, výzkum a stranické vzdělání.

Kariéra novináře ho předurčovala k postu ministra informací. Tuto funkci zastával v letech 1974 až 1977, kdy se stal člemem celoarabského vedení strany Baas. O rok později už byl náměstkem předsedy vlády.

V roce 1980, kdy začala osmiletá irácko-íránská válka, Azíz, křesťanským jménem Michail Yuhanna, přežil pokus o atentát šíitského hnutí na bagdádské univerzitě.

Ministrem zahraničí se Azíz, odpovědný za popravy spojené s nástupem Saddáma Husajna do prezidentské funkce, stal v lednu 1983.

Obratný diplomat nikdy nekritizoval středověké praktiky mučení či únosů, které provozoval režim Saddáma Husajna. Kromě toho je považován za velmi výřečného a zdvořilého politika.

Svou oddanost vůdci Azíz prokázal i tím, že jednoho ze tří dětí pojmenoval Saddám. A to i přesto, že syna Zijáda v únoru 1996 údajně zatkl Husajnův syn Udaj.

Podle britského listu Financial Times ze listopadu 1998 stál v čele tajného výboru, jehož posláním bylo účinně ukrýt zbraně hromadného ničení před zbrojními inspektory OSN.


Video