Bitvu tankistů vyhráli Rakušané. V unikátním závodě porazili pět zemí

  • 62
Druhý ročník obnovené tankové soutěže mezi spojeneckými armádami v bavorském Grafenwöhru vyhrála tanková četa z Rakouska. V útočných i obranných manévrech s ostrou střelbou nebo v dovednostech, jak přežít po explozi nastražené nálože či chemickém útoku, předčila vojáky z dalších pěti zemí.

Velitelství amerických pozemních sil v Evropě obnovilo tankovou soutěž „Strong Europe Tank Challenge“ loni po dlouhých pětadvaceti letech. Tehdy vyhrál 8. horský obrněný prapor německého Bundeswehru.

Letos se ve výcvikovém prostoru v bavorském Grafenwöhru utkaly tankové jednotky ze čtyř členských zemí NATO- Francie, Německa, Polska, Spojených států a dvou partnerských - Rakouska a Ukrajiny. Každá vyslala do klání tankovou četu, tedy čtyři tanky.

„Snažili jsme se na soutěž tvrdě připravovat a byla to ta správná cesta,“ uvedl jeden z rakouských tankistů Thomas Krims.

Fotografie

Závod Tank Challenge v Bavorsku
Ukrajinská tanková četa během závodu Tank Challenge v Bavorsku
Americký M1A2 Abrams během závodu Tank Challenge v Bavorsku
Jedna z disciplín tankového závodu Tank Challenge v Bavorsku

Během tří soutěžních dní čekaly na osádky speciálně upravené dráhy na tankové střelnici, kde musely zvládnout útočné i obranné operace s ostrou střelbou nebo manévrování. Dalším z úkolů bylo také pozorování, kdy musely osádky na dálku rozpoznat a identifikovat na 30 různých „přátelských i nepřátelských“ vozidel.

Fyzickou kondici pak prověřily některé specifické disciplíny jako rychlá oprava tanku po simulovaném výbuchu nástražného zařízení nebo překážková dráha po opuštění tanku se střelbami z osobních zbraní jednotlivých vojáků. Souhru zase dokonale otestovala například disciplína, kdy velitelé naváděli na dálku „oslepené“ řidiče tanků přes dráhu s překážkami.

Ve dvanácti disciplínách mohly osádky získat celkově 1 500 bodů. Nejvíce - až 700, za přesnost ostrých střeleb. Právě v těch příslušníci rakouského Bundesheeru dominovali. Z maximálního počtu 700 jich získali 696. Osádky na dalších pozicích pak v průměru asi 500 bodů.

Do přímého srovnání se dostali nejen samotní tankisté, ale také jejich obrněné stroje. V soutěži se totiž sešly kromě různých modifikací tanků Leopard 2 (Německo 2A6, Polsko 2A5, Rakousko 2A4) také americké Abrams M1A2, francouzské tanky Leclerc a ukrajinské T-64B.

Celkově tankové klání nakonec vyhráli právě Rakušané se staršími tanky Leopard, před Německem a Spojenými státy. „Je to sice soutěž, ale nejde jen o ni. Ve skutečnosti je cílem společný výcvik, partnerství, bojová soudržnost a interoperabilita,“ uvedl David Glenn z velitelství výcviku 7. americké armády, které závod organizuje.

Podobné tankové soutěže kromě Američanů pořádají v Evropě společně skandinávské země pod názvem „Nordic Tank Challenge“. Z aliančních spojenců pak také Kanada pod názvem „Worthington Challenge“. Těmto soutěžím dalo letos z finančních důvodů přednost Dánsko, které loni v jižním Bavorsku rovněž s tanky Leopard soutěžilo.

Kanaďané i seveřané totiž umožňují přijet na závody bez techniky, tanky si lze na místě pronajmout. A také pouze se dvěma tankovými osádkami namísto čtyř, jak vyžaduje americká soutěž v Grafenwöhru.

Zájem o příští ročník už nicméně projevilo například Švédsko s tanky Stridsvagn 122 a jedná se také o účasti Británie (Challenger 2) a Kanady (Leopard 2).

Tankový biatlon

Tankovou soutěž, i když poněkud bizarní, pořádá roky také Rusko. Ministerstvo obrany ji označuje za mistrovství světa v tankovém biatlonu. Pravidelně se ho účastní tankisté až z tuctu zemí, jako jsou Angola, Arménie, Bělorusko, Venezuela, Indie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Kuvajt, Čína, Mongolsko nebo Srbsko.

Stejně jako v lyžařském biatlonu se účastníci soutěže snaží co nejrychleji projet třikrát okruh o délce 3 300 metrů a v určených místech zasáhnout cíl. Když posádka netrefí, čeká ji půlkilometrový trestný okruh.

, natoaktual.cz

Video