Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tankisté? Sládek, fyzik a mašinfíra

  8:17aktualizováno  8:17
Skupina tanků, patnáct set metrů čelně, pal! hřímá z věže velitel. Na kopci je vidět záblesk skutečného výbuchu. Pro většinu ze čtyřicítky mužů je tento den na střelnici u Vyškova výjimečný. Jako dobrovolní záložníci končí výcvik a čekají je ostré střelby z tanku.

"Mám trochu trému, jestli se trefíme," říká nervózně devětatřicetiletý Aleš Dvořák.

Když nemá na sobě maskáče a necvičí ve vojenských prostorech, pracuje jako podsládek. Vaří pivo v budějovickém Budvaru. Před čtyřmi lety se přihlásil do tehdy nově vznikajících Aktivních záloh dobrovolných.

Stejně jako jeho kolegové z první tankové roty celý rok normálně pracuje. Dvakrát do roka ale vyrazí vždy na týdenní cvičení. To podzimní je přitom jakýmsi pomyslným vrcholem.

"Dva roky intenzívní práce jsou za námi, teď budeme skutečná jednotka," konstatuje kapitán v záloze Milan Mojžíš. Je také dobrovolník a první tankové rotě dobrovolných záloh velí.

Na jeho 'vojáky' čekají poslední zkoušky a samozřejmě ostré střelby z tanků. Dvouletý výcvik skončí, dostanou certifikáty a stanou se skutečnými tankisty. I když ne profesionálními.

"Měl jsem chuť něco dělat, pravidelné odvody na vojnu končí," vysvětluje Tomáš Jelínek, proč se přidal k jednotce dobrovolníků. V civilu je strojvedoucím v Rakovníku.

"Pro mě je to úžasné odreagování. Naučím se věci, o kterých jsem jen četl a věděl, že se k nim normálně nedostanu," říká sládek Aleš Dvořák.

Jednotku složenou z mužů různého věku a různorodých profesí podle něj spojuje mimo jiné touha po nevšedních zážitcích ve vojenské uniformě a také pocit zodpovědnosti k vlasti.

"Rád bych si něco dokázal," dodává další z čety dvaatřicetiletý Radek Říha. Je fyzik a pracuje ve výzkumném ústavu jaderné elektrárny v Dukovanech.

Pauza na oběd končí. Celá četa odchází do výdejny pro náboje. Na střelnici opět začíná ostrý režim. Na řadě je střelba z tankových kulometů. O několik kilometrů dál cvičí na polygonu řidiči tanků. Jezdí každý den dlouho do večera.

"Potřebují najet kilometry, aby dostali nové řidičáky na tanky," popisuje náročnost výcviku vměstnaného do jediného týdne velitel Mojžíš. Podobných manévrů dobrovolných záloh se letos po celé České republice uskuteční asi padesátka. Tanky má však na starost jeho rota.

"Ještě úplně nezvládáme třeba hlášení. Jsme ale tankisté srdcem," dodává Mojžíš, jehož jednotka se pyšně honosí přívlastkem Československých legií.

Armáda plánuje, že do roku 2008 získá do aktivních záloh 3700 mužů a žen. Měli by působit převážně u krajských velitelství. Podle plánů ministerstva tak bude mít každý ze 14 krajů k dispozici rotu o síle přibližně 150 záložáků.

Aktivní záložníci budou nasazováni hlavně při řešení nevojenských krizových situací, například při povodních nebo ostraze důležitých objektů. Nyní tvoří aktivní zálohy podle údajů ministerstva obrany takřka 1300 lidí nejrůznějších povolání.

"No třeba náš zdravotník, je to doktor," říká velitel Mojžíš a s úsměvem doplňuje pointu: "Jenže filozofie. Je to sochař a učí na vysoké."

První tanková rota Aktivních záloh dobrovolných zakončila dvouletý výcvik ostrými střelbami z tanku.

Dobrovolní záložáci dobíjejí tank pro ostré střelby, kterými vyvrcholil jejich dvouletý výcvik ve vojenském prostoru u Vyškova.

Armáda plánuje, že do roku 2008 získá do aktivních záloh 3700 mužů a žen. Měli by působit převážně u krajských velitelství. Podle plánů ministerstva tak bude mít každý ze 14 krajů k dispozici rotu o síle přibližně 150 záložáků.

Tankovou jednotku dobrovolných záloh složenou z mužů různého věku a různorodých profesí spojuje mimo jiné touha po nevšedních zážitcích ve vojenské uniformě a také pocit zodpovědnosti k vlasti.

Aktivní záložníci budou nasazováni hlavně při řešení nevojenských krizových situací, například při povodních nebo ostraze důležitých objektů. Nyní tvoří aktivní zálohy podle údajů ministerstva obrany takřka 1300 lidí nejrůznějších povolání.

Řídící střelby sleduje z kontrolní věže na tankové střelnici přípravy na ostré střelby, kterými vyvrcholil dvouletý výcvik tankové roty dobrovolných záloh.

Dvouletý výcvik končí, dobrovolní záložníci dostanou certifikáty a stanou se skutečnými tankisty. I když ne profesionálními.

Ostrými střelbami z tanku T-72 vyvrcholil ve Vyškově dvouletý výcvik první roty aktivních dobrovolných záloh.

Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz