Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tank "Žižka" odvezl Šedivého do civilu

  0:01aktualizováno  0:01
Sto pětasedmdesát dojatých chlapů z dobrovolných jednotek aktivních záloh mává v maskovacích oděvech svému "otci zakladateli" Jiřímu Šedivému. Ten odjíždí v legendárním tanku z druhé světové války T-34. Raději se ani neohlíží. To byla generálova "spanilá jízda" do civilu. I ten tank se jmenoval Žižka. V sobotu přestal být Šedivý po čtyřech a půl roku náčelníkem generálního štábu.

Ještě předtím si záložáci užili legraci, když Šedivého posadili do tankistického houpacího křesla s nádrží na pohonné hmoty a speciálním dalekohledem pro koukání v noci. "Rád si ho užiju na chatě," děkuje Šedivý. Penzistou se stát ještě nehodlá. "V náklaďáku s mechanickou plošinou vás budeme vždy v tomhle křesle vyvážet na naše manévry," slibuje zástupce velitele tankové roty záložáků František Koch.

Šedivý i tentokrát odmítl prozradit, kterou firmu si vybral jako své civilní působiště. Nejčastěji se hovoří o izraelské Housing & Construction, která od vlády obdržela zakázku na stavbu dálnice do Ostravy. Stavbu, nad níž se kvůli předražení vznáší podezření z korupce. O tom se však v sobotu nehovořilo. Spíše se vzpomínalo.

Například na to, jak si lidé ťukali na čelo, když Šedivý přišel před třemi lety s nápadem, aby se dobrovolníci ze zálohy stali regulérní součástí armády. Dnes má vojsko ze záložáků v Prostějově rotu zvláštních sil a ve Strašicích 1. mechanizovaný prapor Československých legií. Záložáci uzavřeli s armádou dvouletý kontrakt, pravidelně spolu cvičí a jsou za to i měsíčně honorováni. Pětistovkou.

Člověku se při pohledu na tyhle dobrovolníky vnucuje chtě nechtě myšlenka, co je to vlastně za podivíny. Cožpak si dospělý hraje s nadšením na vojáčky nebo si vezme dovolenou, aby i s manželkou pomáhal při povodních? Starostka obce Lnáře Stanislava Mašková to vidí jinak: "Nevím, co bychom si počali, když přišla velká voda, bez nezištné pomoci těchto dobrovolníků a jejich partnerek."  I Šedivý oponuje: "Nejde o exoty. Jsou to lidé, jimž není lhostejný osud republiky." Jsou mezi nimi lékaři, jaderní fyzici či archeologové.

Válečný vysloužilec tank "Žižka" mizí i s Šedivým v zatáčce a filmový producent Václav Marhoul (i on je dobrovolníkem) volá na rozloučenou: "Než zmizíš nadobro v civilu, já smekám svůj baret zelený, otče zakladateli!" 

Sto pětasedmdesát dojatých chlapů z dobrovolných jednotek aktivních záloh se rozloučilo se svým "otcem zakladatelem" Jiřím Šedivým. V sobotu přestal být po čtyřech a půl roku náčelníkem generálního štábu.

Sto pětasedmdesát dojatých chlapů z dobrovolných jednotek aktivních záloh se rozloučilo se svým "otcem zakladatelem" Jiřím Šedivým. V sobotu přestal být po čtyřech a půl roku náčelníkem generálního štábu.

Jiří Šedivý sedí na tanku pojmenovaném Žižka, který dostal od kolegů. V sobotu přestal být po čtyřech a půl roku náčelníkem generálního štábu.

Jiří Šedivý sedí na tanku pojmenovaném "Žižka", který dostal od kolegů. V sobotu přestal být po čtyřech a půl roku náčelníkem generálního štábu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz