Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Jarní tání zvedá hladiny řek. Třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení - stále platí na desítkách míst. Vývoj sledujeme on-line.
21:59
Starosta obce Novosedly na Břeclavsku odmítl evakuaci vesnice, kterou odpoledne nařídil jihomoravský hejtman Juránek. Navrhl počkat do rána.
21:12
Ústřední povodňová komise nařídila manipulaci na vltavské kaskádě tak, aby v Praze nebyl překročen průtok 1500 metrů krychlových za sekundu. V metropoli by tak nemělo dojít k dosažení třetího (nejvyššího) stupně povodňové aktivity.
20:06
Hladina řeky Moravy v Olomouckém kraji nadále pozvolna klesá. Povodňová komise Olomouce proto v podvečer zrušila režim vyhlášené evakuace s výjimkou Černovíru. Do této městské části nadále přitéká voda, díky technice hasičů se ale hladina v zatopených oblastech Černovíra nezvyšuje.
19:51
Starosty a obyvatele čtyř obcí na Břeclavsku, v nichž hejtman odpoledne nařídil evakuaci, informace překvapila. Obyvatelé o riziku záplav z obřího jezera vědí, ale stěhování nepovažují za nutné. Podle starosty Drnholce Josefa Čapka by se stěhování mělo týkat maximálně 20 lidí.
18:53
Lidé už nahlásili České pojišťovně kolem 1900 záplavových škod odhadem za více než 100 milionů korun. Nejvíce hlášení je z jižních a východních Čech a stále více se jich objevuje z jižní Moravy. Pojišťovna očekává, že se počet škod ještě bude zvyšovat.
18:47
Řeky na Vysočině opět klesly. Třetí povodňový stupeň byl odvolán na Jihlavsku. Situace se zlepšuje i na dalším toku řeky Jihlavy, na Sázavě i na Oslavě. Na Vírské přehradě na řece Svratce muselo povodí zvýšit množství vypouštěné vody, aby zabránilo nekontrolovanému odtoku.

Přes most se ještě jezdí

  • Přes most se ještě jezdí

    Přes most se ještě jezdí - Nájezd na Benešův most v Ústí nad Labem chrání pytle s pískem. Most je zatím průjezdný. (2. dubna 2006) / Autor: Iveta Lhotská MF DNES

18:11
Labe v Pardubickém kraji kulminuje. Stále platí stav ohrožení v Němčicích a Přelouči. V Přelouči se řeka stále více rozlévá do polí i sklepů.
17:30
Řeka Třebůvka v Dlouhé Třebové na Ústeckoorlicku vydala tělo 78letého muže. Asi je další obětí záplav. Ztratil se z domova důchodců v České Třebové. - více
17:21
Vedení břeclavské nemocnice zrušilo preventivní opatření, která přijalo kvůli povodním. Lékaři poslali v pátek domů asi 200 lidí, kteří nutně nepotřebovali lékařkou péči, a omezili plánované operace. Od pondělí se vše vrací k normálu.
17:10
Třetí stupeň povodňové aktivity platí v Olomouckém kraji už jen na řece Moravě. Také její hladina klesá, ovšem jen pozvolna. Nejhorší situace nadále přetrvává v Olomouci, pod vodou jsou části Černovír a Chomoutov. - více
17:07
Průtok ve Vltavě v Praze se od 11 hodin ustálil na 1410 m3/s a podle prognózy Povodí Vltavy by ani v noci neměl přesáhnout hranici 1500 m3/s. V Praze 6 zůstává uzavřena ulice Roztocká a do podjezdu pod železniční tratí v ulici Podbabské je povolen vjezd pouze pro MHD.
16:30
Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek nařídil evakuaci skoro 4000 lidí z obcí Jevišovka, Novosedly, Drnholec a Nový Přerov na Břeclavsku. Ohrožuje je obří jezero o rozloze asi 500 hektarů.
16:01
Železniční násep, který od sebe dosud odděloval dvě části obřího jezera nad obcí Jevišovka na Břeclavsku, začal přetékat. Voda násep vymílá a neregulovaně se hrne do spodní části laguny, což bezprostředně ohrožuje osídlené části obce. Krizový štáb ráno nařídil evakuaci asi sta lidí, ale ne všichni výzvu uposlechli.
14:57
Ministerstvo zemědělství předloží vládě návrh, který by měl pomoci zemědělcům postiženým letošními záplavami. Farmáři, kterým povodně způsobí ztráty, by mohli od Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu získat výhodné půjčky, řekl na mezinárodním veletrhu Techagro v Brně ministr zemědělství Jan Mládek.
14:18
Situace na řece Moravě v Olomouci se pomalu uklidňuje. Hladina začala zvolna klesat, evakuace sídliště Lazce a Na Letné kvůli protržené hrázi v Horce nad Moravou zřejmě nebude nutná. V noci porušený ochranný val se konečně podaří opravit. - více
13:54
Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban chce navrhnout vládě, aby státem ovládaná elektrárenská skupina ČEZ vyplatila mimořádnou povodňovou dividendu v objemu zhruba dvě miliardy korun. Z těchto peněz bude by se likvidovaly záplavové škody. Urban to řekl v diskusním pořadu Sedmička na TV Nova. - více

Ústecká jednosměrka

  • Jednosměrka

    Jednosměrka - Chlapec sleduje stoupající vodu na zatopeném Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem. (2. dubna 2006) / Autor: Iveta Lhotská MF DNES

13:37
Řeka Morava v Kroměříži dnes po sobotním vytrvalém vzestupu opadá. Ve 12:00 zde vodohospodáři naměřili 682 centimetrů, což je o 12 méně než o půlnoci.
12:30
Povodeň na Labi poškodila jeden z pilířů silničního mostu mezi Brandýsem nad Labem a Starou Boleslaví a je uzavřen pro veškerou dopravu. Objížďka vede přes dálniční most na rychlostní komunikaci R10.
12:14
Labe na severu Čech bude podle Krizového štábu Ústeckého kraje kulminovat v Ústí nad Labem v noci na pondělí. Hladina by měla dosáhnout 880 cm, což je tři metry pod úrovní povodně roku 2002. - více
12:05
Premiér Jiří Paroubek míní, že zatím není potřeba uvolňovat víc peněz pro postižené povodněmi. Řekl to v diskusi na ČT. Vláda už dříve uvolnila 380 milionů korun, znovu se sejde večer.
11:33
Jizera ve svém dolním toku na Mladoboleslavsku pomalu klesá. Obce a města, jimiž protéká, postupně odvolávají třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení.
11:31
Jen hladiny tří řek podle aktuální informace ministerstva životního prostředí stoupají. Jedná se o Sázavu, Labe a Moravu. Na Sázavě se kulminace přesouvá z horní části povodí do dolní, velkou část vody zachycují přehrady. Na Labi se zvedá hladina v Přelouči, Brandýse, Mělníku, Litoměřicích a Ústí. Morava má zvýšenou hladinu kvůli protržení hráze u Horek nad Moravou, řeka zaplavuje Olomouc.
11:06
Senioři z domova důchodců v Zábřehu na Moravě - Hněvkově, které musela radnice v pátek v podvečer evakuovat kvůli hrozbě povodní, se budou moci vrátit domů. Situace v Zábřehu je stabilizovaná, voda postupně opadává.
10:59
V Praze trvá druhý stupeň povodňové aktivity. Průtok ve Vltavě se během noci mírně snížil, v 10 hodin protékalo v Malé Chuchli 1 390 m3/s. Průtok může kolísat při upouštění z vltavské kaskády, ale neměl by překročit 1500 m3/s.
10:46
Olomoucká radnice rozhodla o další velké evakuaci kvůli povodním. V 11:00 začne přistavovat autobusy na sídliště Lazce, Černá cesta a Na Letné, kde bydlí tisíce lidí.
10:27
Nejvyšší stupeň povodňové aktivity platil v 08:00 na 58 místech České republiky. Na 33 místech platila pohotovost a první stupeň na dalších 71 místech Česka. - Aktuální povodňová mapa ZDE
10:25
Labe v Mělníku do 09:00 vystoupalo na 715 centimetrů, tedy na úroveň pěti až desetileté vody, a stále se zvyšuje. Zatím voda v Mělníku zatopila asi 20 objektů. Do pondělí by ale neměla překročit 735 cm. Kulminace se očekává v pondělí nebo v úterý.