Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Jarní tání zvedá hladiny řek. Třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení - platí už na desítkách míst. Vývoj sledujeme on-line.
23:38
Praha zůstává na druhém povodňovém stupni, rozhodla povodňová komise na večerním jednání. Pokud se nezhorší počasí, bude tento stav trvat minimálně sedm dní. více zde
20:55
Hasiči zachraňovali osmiletého chlapce, který na staveništi v Ostravě-Porubě zapadl po pas do hromady silně rozmoklé hlíny. Z bahna ho vytáhli asi po půlhodině. Silně podchlazené dítě převezla záchranná služba do nemocnice.
20:43
Záplavy ve východních Čechách mírně polevují. Na většině řek se hladina nezvyšuje nebo klesla. Rostou průtoky na Labi na Pardubicku. Vodohospodáři očekávají, že v neděli kvůli tání sněhu záplavy opět zesílí.
20:26
Starosta Mělníku Miroslav Neumann uvedl, že se hladina Labe stabilizovala asi na sedmi metrech. Stav by měl setrvat do nedělního rána. Ve městě platí stav ohrožení.
20:23
Tající sníh stále rozvodňuje jihočeské řeky. Stoupají hladiny Lužnice a Nežárky, které ve Veselí nad Lužnicí zaplavují stovky domů.
19:36
Hasiči museli zachraňovat kanoistu, který se spolu s dalším mužem vpodvečer převrátil s lodí na rozvodněném Labi nedaleko Poděbrad na Nymbursku. Jeden z mužů se zachránil, doplaval na břeh a přivolal pomoc. Druhý se zachytil uprostřed řeky stromu a hasiči jej museli zachránit z člunu.
19:27
Olomoucká radnice chystá další evakuaci lidí kvůli hrozbě záplav. K opuštění domovů vyzve večer zhruba 2500 obyvatel domů v okolí toku Moravy.
19:21
Hladina řeky Moravy v Litovli na Olomoucku stále stoupá. Podle informací České televize už voda odřízla všechny přístupové cesty.
18:35
Hladina Moravy, kde platí třetí stupeň povodňové aktivity, v Kroměříži stále stoupá. Odpoledne zde hydrologové naměřili 687 centimetrů, o 26 centimetrů více než o půlnoci.
18:10
Obec Křešice na Litoměřicku se mění ve velké jezero, z něhož vykukují střechy domů. Domovy opustilo 20 lidí, další evakuace se chystá.
17:32
Středočeský hejtman Petr Bendl vyhlásil v 16 oblastech kraje stav nebezpečí. Kvůli rozvodněným řekám mohou být na Mělnicku evakuovány až 2000 lidí.
17:16
ČEZ odpoledne znovu přerušil dodávky elektřiny do některých částí ve Zruči nad Sázavou. Důvodem je zhoršení situace na Sázavě. Přerušení se týká asi 400 odběrných míst.
16:27
V Pohořelicích na Břeclavsku pokračuje evakuace z rizikové oblasti Chaloupky. Tu ohrožuje několik set hektarů velké jezero vody z řeky Jihlavy, která by měla po šesté hodině kulminovat.
16:47
Hladina Labe v Děčíně se pohybuje na 8,60 metrech. Podle odhadů hydrologů by ale do pondělí mohla stoupnout až na deset metrů. Radnice přešla na systém krizového řízení. více zde

V olomoucké části Chomoutovu plní hasiči i dobrovolníci pytle s pískem. Radnice už v noci nařídila evakuaci, domovy ale opustila jen část obyvatel.

  • Rozvodněná řeka Morava sužuje Olomouc a okolí

    Rozvodněná řeka Morava sužuje Olomouc a okolí / Autor: Luděk Peřina MF DNES

16:17
Hasiči varovali lidi toužící po dobrodružství, aby nesjížděli rozvodněné řeky. Podle nich tím hazardují s vlastním životem a hlavně zbytečně zaměstnávají záchranáře. Ti zasahují ve vypjaté povodňové situaci na mnoha místech.
16:16
V Olomouckém kraji musí motoristé počítat s řadou dopravních komplikací. Uzavřeno je zhruba 20 silnic druhé a třetí třídy. Radnice Litovle vyzývá řidiče, aby se městu raději vyhnuli.
15:42
Kolem poledne začal Orlík odpouštět z přehrady více vody, proto Vltava v Praze opět stoupla. Průtok se pohybuje na zhruba 1460 kubíků vody za vteřinu.
15:04
Pražští strážníci v noci přistihli dvojici mužů, kteří se pokoušeli rozebrat na Janáčkově nábřeží protipovodňové zábrany. Jednoho z nich zatkla. Hrozí mu obvinění z obecného ohrožení.
14:51
Vedení Olomouckého kraje se nelíbí způsob, jakým Český hydrometeorologický ústav informuje region o vývoji záplav. Prognózy jsou podle nich chybné a nepřichází včas. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek považuje kritiku částečně za oprávněnou.
14:38
Povodňová komise Pardubického kraje doporučila hejtmanovi, aby kvůli záplavám vyhlásil v části regionu stav nebezpečí. Sesuv půdy uzavřel u tunelu v Hřebči provoz na silnici I/35 na Moravu.

Hrušovany nad Jevišovkou ohrožuje jezero o rozloze 500 hektarů. Vytvořily ho tam rozvodněné řeky Jevišovka a Dyje.

  • U Hrušovan nad Jevišovkou se vytvořilo 500hektarové jezero.

    U Hrušovan nad Jevišovkou se vytvořilo 500hektarové jezero. / Autor: ČTK

14:01
Ústecký hejtman Jiří Šulc zvažuje vyhlášení stavu nebezpečí. Zhoršuje se situace na Ohři. Lidé se bojí, že se u Litoměřic vytvoří jezero, jako při povodních v roce 2002.
13:31
Na rozbouřené Svatavě u Kraslic se převrhlo s raftem sedm mužů. Hasičům se podařilo pět z nich se vytáhnout, zbylé mladíky vyprošťují ze stromů a křoví podél řeky. Nikdo nebyl vážně zraněn.
13:25
Meteorologové očekávají díky předpovídanému ochlazení stagnaci a koncem víkendu i mírné zlepšení situace na většině horních a středních toků.
13:23
V Litovli na Olomoucku stále mírně stoupá hladina Moravy. Voda zaplavuje další obytné části i vozovky. Radnice bude v případě zájmu lidem nabízet náhradní ubytování.
12:40
Na Mladoboleslavsku stoupá Jizera a zaplavuje první domy v Bakově nad Jizerou, Mladé Boleslavi a Benátkách nad Jizerou. V Bakově platí stav ohrožení, ve zbylých dvou městech bude zřejmě odpoledne vyhlášen také.
12:24
Starosta Děčína Vladislav Raška požádal hejtmana Ústeckého kraje Petra Gandaloviče o vyhlášení stavu nebezpečí. Důvodem je stoupající hladina Labe.
12:19
Povodně na jižní Moravě zaměstnávají i policejní pyrotechniky. Ti na dvou místech odstřelili větší množství zeminy a Vytvořili umělá koryta pro řeku Jihlavu.