Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tam u nás uprostřed

aktualizováno 
Nedávno jsem si v jedněch novinách přečetl, že Litevci kladou střed Evropy do své vlasti, prý s tím mají co do činění odborníci geografové.
Nedávno jsem si v jedněch novinách přečetl, že Litevci kladou střed Evropy do své vlasti, prý s tím mají co do činění odborníci geografové. Pro nás, puncované Středoevropany a obyvatele srdce Evropy to může být dost šok. Vždyť když jsem chodil do školy, učili jsme se, že střed Evropy je nedaleko od našeho města (měl to být jakýsi triangulační kámen v lese), a docela věřím, že v jiných obcích u nás se děti učily a snad dosud učí něco podobného. A aby se nám to nepletlo, Slováci mají na střed Evropy dokonce vyčleněnou jednu horu. Jako by každý národ chtěl být právě tím pravým středem něčeho, nejlépe světadílu, když s kulatým světem to dost dobře nejde. Ale jde to vůbec i s tou Evropou? Řekne-li se "střed", umíme si něco rozumného a jednoznačného představit leda tak ještě u pravidelného obrazce - kruh jistě má střed, čtverec, obdélník a rovnostranný trojúhelník také. Ale co bude středem obecného, nepravidelného trojúhelníku? Střed kružnice jemu opsané, nebo jemu vepsané, nebo jeho těžiště? Například takový střed kružnice opsané může také někdy ležet úplně mimo onen trojúhelník a střed kružnice vepsané bude někdy hodně daleko od jeho některého konce. A to jsme ještě pořád u hodně přehledného obrazce. Takže co si máme počít s něčím tak nepravidelným, jako je Evropa? Vybereme střed nějaké nejmenší kružnice, do které se Evropa dá vkreslit, nebo střed největší kružnice, která se vejde do mapy Evropy? A co ono těžiště, nebo střed obdélníku z poledníků a rovnoběžek, na nichž Evropa leží? Každý, kdo se chvilku zamyslí, přijde jistě ještě na nějakou možnost. Přitom jsme si pořád ještě neřekli, co ta naše Evropa vlastně je - jenom kontinent, nebo také ostrovy (takový Island musí se středem Evropy pořádně pohnout), nebo rovnou vezmeme v úvahu celou pevninskou kru i s přilehlým šelfovým mořem? Každá z oněch možností musí vést k jinému výsledku. Myslím, že se středem Evropy se to pro nás Evropany má mnohem prostěji. Každý máme ten svůj, ke kterému patříme a o kterém se nám zdává, když jsme daleko ve světě. A ať si astronomové myslí co chtějí, on je někde hodně blízko něj i střed vesmíru, neříkejte mi, že ne. Mějme si svůj střed a přejme ho ostatním, i těm Litevcům.

Autor je ředitelem Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd ČR
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz