Talmanová: S Topolánkem nás pojí velké přátelství

  7:19aktualizováno  7:19
Hned druhý den po svém zvolení místopředsedkyní Sněmovny přišla Lucie Talmanová pozdě do práce. Nestihla závěr ustavující schůze. Vyprovázela na letiště 17letou dceru, která odlétala do USA studovat střední školu. Politička bojuje s nařčením, že je milenkou stranického šéfa.

Nová místopředsedkyně Sněmovny Lucie Talmanová vyvolala rozruch údajným poměrem s předsedou ODS Topolánkem. | foto: Dan Materna

Obě děti bývalého přítele, které jedenáct let společně vychovávali, berou Lucii Talmanovou jako vlastní mámu. Jejich biologická matka zahynula při autonehodě, když byly malé.

"Vstoupila jsem jim do života, když jim bylo šest a téměř osm let. Bylo to největší štěstí, které mě v životě potkalo," vypráví osmatřicetiletá politička. S otcem dětí se rozešla před půl rokem a od té doby prý žije sama.

Vzestup obhájkyně kuřáků
Při pondělní volbě místopředsedů Sněmovny dostala Talmanová nejvíc hlasů ze všech, přestože – či možná právě proto, že je jediným nováčkem ve vedení komory. V parlamentu ovšem "kroutí" už třetí volební období za sebou a členkou ODS je patnáct let.

Začínala v komunální politice jako zástupkyně starosty na Praze 1, kde dostala na starost mimo jiné městskou nemocnici Na Františku. Zdravotnictví se pak věnovala i ve Sněmovně.

Donedávna patřila mezi méně nápadné poslance, až loni o ní bylo hodně slyšet v souvislosti s protikuřáckým zákonem, který navrhli lidovci. Talmanová se postavila do čela jeho odpůrců s argumentem, že kouření je přirozené lidské chování a že tvrdá represe ničemu nepomůže. Uspěla - ze zákona zbylo neškodné torzo.

"Zákon nezmění naše chování. Je-li nějaký jev tolerován od dob objevení Ameriky, tak je velmi naivní si myslet, že restrikcemi jej eliminujme," argumentuje žena, která prý sama vykouří asi pět cigaret denně.

Její hvězda strmě stoupla v předvolebním období. V červnových volbách kandidovala v Praze na třetím místě, hned za celostátním lídrem Mirkem Topolánkem a náměstkem primátora Janem Bürgermeistrem. Billboardy s fotografií půvabné političky zaplavily metropoli.

Hned po volbách se o Talmanové spekulovalo jako o možné kandidátce na ministryni zdravotnictví. Ona ale tvrdí, že kdyby takovou nabídku dostala, odmítla by ji, protože respektuje nárok autora zdravotnické reformy Tomáše Julínka. Grémium ODS ji nakonec navrhlo do funkce místopředsedkyně Sněmovny, kterou se v pondělí skutečně stala.

Když křehká blondýnka hovoří o politice a o své práci, působí překvapivě suverénně. Jakmile však přijde řeč na její údajný milostný poměr s předsedou ODS Mirkem Topolánkem, který už několik týdnů přetřásají bulvární noviny, je na ní okamžitě poznat, jak moc je jí to nepříjemné. "Dotazy bulvárních novinářů mi v podstatě neumožnily otevřenou reakci a později už jsem to ani nechtěla komentovat," říká Talmanová.

Do cizích vztahů se nemíchám
Lže tedy bulvár? "Z větší části ano," odpovídá. K údajné manželské krizi Topolánkových, jíž někteří politici ODS přikládají i v pondělí zveřejněný záměr Pavly Topolánkové kandidovat do Senátu proti manželově straně, se Lucie Talmanová nechce vyjadřovat. "S paní Topolánkovou se známe jen ze společenských akcí. Není rozhodně mým právem vměšovat se jakýmkoli partnerům do jejich vztahu," říká.

Když je požádána, aby charakterizovala svůj vztah k Mirku Topolánkovi, nejdřív se dlouze mlčky rozmýšlí. Potom rychle odpoví: "Otevřeně ho mohu charakterizovat jako velké přátelství."

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Skrytý hazard ve videohrách. Za reálné peníze mohou online hrát i děti

hazardní automaty

Doteď se tažení ministerstva financí proti nebezpečí hazardu zaměřovalo především na herny, nyní se pozornost úředníků...

Dokonale utajená a efektivní. Maffie byla baštou československého odboje

Tomáš Garrigue Masaryk přijíždí do Prahy. (21. prosince 1918)

Kapitán Jindřich Kostrba byl stíhacím esem rakouského válečného letectva. Jeden z prvních letců českého původu měl však...

Jel tam kvůli našim pacientům, hájí Babiš Vondráčkovu cestu do Ruska

Český premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po společném jednání s Angelou...

Jel tam kvůli našim lidem, kterým se nedostává adekvátní zdravotní péče. Tak obhajoval v nedělních Otázkách Václava...Najdete na iDNES.cz