Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Talmanová nemá čas vysvětlovat své plány

  1:11aktualizováno  1:11
Lucie Talmanová se chce stát tím, kdo zařídí malou revoluci: vyřeší tradiční komplikace maminek s hledáním zaměstnání po návratu z mateřské. Přitom přiznává, že netuší, kolik činí rodičovský příspěvek. A navíc se nedá zjistit, co už její výbor vymyslel.

Lucie Talmanová, šéfka vládního výboru „pro slaďování rodinného a profesního života“. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Kvůli tomuto cíli se místopředsedkyně Sněmovny a partnerka premiéra Mirka Topolánka stala šéfkou nového vládního výboru "pro slaďování rodinného a profesního života".

Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové, která ji do funkce jmenovala, je Talmanová pro takovou práci ideální představitelkou. Talmanová sama však tvrdí, že si uvědomuje, že to tak úplně není.

"Nejsem ukázkový příklad ani k tomu tak nepřistupuji. Problémy a obtíže ale znám," říká matka čtyřměsíčního Nicolase. Že ostatní matky (nebo otcové) berou měsíčně od státu rodičovský příspěvek zhruba 7 600, však nevěděla. Přiznala to nedávno v rozhovoru pro MF DNES.

Což je mimochodem u vládní političky z ODS, jež hlasovala pro reformy měnící mimo jiné právě tyto dávky, zarážející.

Nemá čas
Lucie Talmanová nemusela opouštět práci a skončit na státním příspěvku. Ponechala si poslanecký mandát, takže jako místopředsedkyně dolní komory má měsíční plat 117 tisíc korun hrubého plus přibližně třicet tisíc nezdaněných náhrad na reprezentaci.

Zeptat se jí, co její výbor založený v říjnu pro maminky vymyslel, je však nemožné. Na rozhovor nemá čas. "Je extrémně vytížená, teď to opravdu nejde," říká její mediální zástupkyně Zuzana Palzer.

Co to znamená? Samozřejmě v první řadě péče o čtyřměsíčního kojence. Potom schůze Sněmovny – v říjnu dva týdny, na přelomu listopadu a prosince další dva. V tu dobu má malého Nicolase nahoře v kanceláři, kde o něj pečuje kamarádka.

Výbor zasedal jen jednou
"Zvolila jsem si souběh mateřství s mandátem. V okamžiku, kdy tím bude syn trpět, musím to okamžitě řešit," řekla před časem Talmanová. "Docela to zvládá. Na schůze poctivě chodí, zatímco tady mezi kolegy máme tatínky tříměsíčních dětí a ti občas chybějí," říká místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS.

Kromě schůzování na Malé Straně ještě musí jednou měsíčně na jednání správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. To mimo jiné znamená paušální odměnu deset tisíc korun měsíčně plus dalších deset tisíc v případě účasti.

Její nový výbor zatím zasedal jen jednou v říjnu, příště až v lednu. "Naším cílem je především zkrátit délku, kdy matky přeruší svou pracovní dráhu. A to rozšířením možností péče o děti i částečných pracovních úvazků," říká členka výboru Alexandra Jachanová z Gender Studies.

Výsměch normálním ženám
Bude Lucie Talmanová tím, komu se to povede? "Po jejím jmenování jsem z toho měla velké rozpaky, spoustu připomínek," míní místopředsedkyně výboru Rut Kolínská, zakladatelka mateřských center.

"Ale na druhou stranu, proč by tato žena nemohla dostat šanci prosazovat lepší podmínky pro jiné, které to mají horší? Téma je dobré pošťuchovat dál." Vláda má pod sebou spoustu poradních komisí a výborů, ale zdaleka ne vždy uvede v život jejich doporučení.

Lidé ze "slaďovacího" výboru Lucie Talmanové doufají, že když mají v čele premiérovu partnerku, mohlo by se jim to povést snáz. Opozice o tom dost pochybuje.

"Jmenování paní Talmanové nás překvapilo. Je to výsměch normálním ženám, které nemohou mít služky ani chůvy, protože na ně nemají," říká poslankyně ČSSD Anna Čurdová.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Vláda schválila demisi. Přesto bude dál úřadovat

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi, v úterý nezískala důvěru Sněmovny. Mandát bude vykonávat do...

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Najdete na iDNES.cz