Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Talmanová a spol. kontrolovali na sněmu hlasovací lístky, tvrdí bémovci

  11:12aktualizováno  18:54
Občanští demokraté v Praze 1 se ve čtvrtek pohádali kvůli nominaci na blížící se kongres strany. Oblastní sněm zde v tajné volbě nominoval na předsedu primátora Pavla Béma. Topolánkův tábor se s prohrou nesmířil a dotlačil sněm k novému hlasování. Došlo i na výhrůžky a kontrolu lístků.

Podle Jiřího Janečka kontrolovala Lucie Talmanová delegátům hlasovací lístky. | foto: Pavel GwužďiDNES.cz

Zprvu poklidný oblastní sněm skončil hádkou obou křídel. Vyprovokovala ji po osmé hodině večerní tajná volba, ve které uspěl pražský primátor Pavel Bém. Ten se na prosincovém kongresu utká se současným šéfem Mirkem Topolánkem o nejvyšší stranický post.

Právě Topolánkovi lidé, včetně premiérovy partnerky Lucie Talmanové, se s prohrou nedokázali smířit a nátlakovými metodami donutili sněm hlasovat znovu, tvrdí lidé z Bémova křídla. "To, co se strhlo po té nominaci, to už nemá s politikou nic společného," řekl iDNES.cz novopečený poslanec a pražský radní Jiří Janeček. Použité praktiky přirovnal k mafiánským.

Šéf ODS v Praze 1 Filip Dvořák a místopředseda Richard Bureš, kteří patří k Topolánkově křídlu, chtěli hlasování využít také ke zjištění, jakou mají ve sdružení podporu.

"Báli se, že když vyhraje Bém, tak jim ve vedení ODS v Praze 1 odzvoní a přijdou o funkce a vliv. Když byly vyhlášeny první výsledky, bylo na nich vidět, jak jsou bez sebe," řekl MF DNES jeden z účastníků sněmu. Bém nakonec podporu získal.

Až po třech hodinách sexuolog a člen ODS Petr Weiss vznesl požadavek na nové hlasování, které zdůvodňoval tím, že se při první volbě podvádělo.

Začalo přetahování o způsob hlasování. Lucie Talmanová podle zdroje MF DNES prohlašovala, že jde o spiknutí a že se budou kontrolovat hlasovací lístky. Pak se alespoň ona, Bureš a Dvořák snažili zjistit, jak kdo hlasuje.

"Snažili se nakukovat přes rameno a šmírovat. Bylo to nechutné a ten nátlak byl obrovský," popsal jednání jeden z účastníků.

Druhé hlasování skončilo plichtou

Nové hlasování hodinu před půlnocí ale skončilo remízou. "V druhém hlasování velmi těsně vyhrál Mirek Topolánek, ale nestačilo to na jeho nominaci na šéfa strany, takže to skončilo plichtou," dodal zdroj. Praha 1 tak nebude na kongres nominovat žádného kandidáta.

Zmizelé hlasy pro Pavla Béma vysvětlují jeho lidé nátlakem, jaký topolánkovci na delegáty mezi osmou a jedenáctou hodinou vytvořili. Část těch, kteří zprvu navrhli Béma, už pod dohledem raději napsala na lístek jméno současného šéfa ODS.

"Někteří lidé v čele s radním Filipem Dvořákem a paní Talmanovou se s tím nemohli smířit a během těch třech hodin se snažili delegáty ovlivnit," řekl iDNES.cz místopředseda ODS v Praze 1 František Ryba.

Redakci se zatím nepodařilo Talmanovou kontaktovat, nezvedala telefon. Poslankyně ale ČTK sdělila, že hlasování bylo revokováno "z důvodu vážného podezření z manipulace s volebními lístky". Revokaci podle ní podpořili všichni delegáti sněmu.

Šéf ODS v Praze  Filip Dvořák o žádné manipulaci a nátlaku nechce nic slyšet. Tedy z jeho strany. "Pokud jsme já a Richard Bureš tak špatní, tak jak to, že nás v tajné volbě zvolil sněm za delegáty prosincového kongresu," argumentuje.

Nominace na Praze 1 je pro kandidáty důležitá

"Chtěl jsem, aby hlasovací lístky byly jednotné, podepsané členy volební komise. Přišlo mi to tak správné," vysvětlil MF DNES sexuolog Petr Weiss, proč požadoval nové hlasování.

Nedokázal ale vysvětlit, proč s nápadem přišel až po třech hodinách od první volby. "V první chvíli jsem si neuvědomil, že to tak chci. Až když jsem si to uvědomil, tak jsem to navrhl," odpověděl Weiss. Odmítl, že by na něj někdo v mezidobí tlačil, nebo se domluvil na taktice se stoupenci Mirka Topolánka. "Bylo to jen moje rozhodnutí," prohlásil.

I když nakonec nedošlo k nominaci současného předsedy, jeho tábor může být spokojený. Dopředu totiž věděl, že zde Mirek Topolánek uspět nemůže, proto alespoň navrhoval, aby se o nominaci vůbec nehlasovalo. Když pak sněm doporučení nevzal v potaz a hlasoval pro Béma, Topolánkovi lidé zahájili protiútok.

Nominace z ODS na Praze 1 je pro kandidáty důležitá a prestižní. "Kdyby měl pan Topolánek podporu v centru Prahy, za kterou chce podporu pan Bém, tak to by pro něj bylo samozřejmě výhodné," řekl Ryba.

Primátor Bém později ještě noční sněm komentoval. "Straníci na Praze 1 to mají těžké, protože je tam členkou Lucie Talmanová, toho času životní partnerka a matka dítěte Mirka Topolánka," sdělil na mimořádné tiskové konferenci svolané kvůli zamítnutí možnosti, že by šéf ČSSD Jiří Paroubek stanul v čele Sněmovny. - čtěte Bém: Paroubek v čele Sněmovny znamená opoziční smlouvu číslo dvě

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Byt za 960 Kč si pronajímala šéfka úřadu. Cena odpovídá kvalitě, tvrdí

Jitka Sosnovcová, ředitelka Státního zdravotního ústavu

Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí upozornil, že Státní zdravotní ústav pronajímal své byty v Praze extrémně levně. A...

Okamura vyhrál spor s úřady o tubusový dům. Bagry se už zakously do Břevnova

Model tubusů, který ukazuje, jak by mohl dům Tomia Okamury vypadat.

Předseda SPD Tomio Okamura si na pražském Břevnově staví netradiční bydlení. Bude žít ve více než desítce válcových...

Hamáček vede ČSSD, která považuje za zásadní problém obviněného ve vládě

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček, delegáti ho do čela strany zvolili na...

Novým předsedou ČSSD je dosavadní místopředseda Jan Hamáček, který je ochoten jednat o vládě s ANO. Schválit ji musí...

Táta nemluví, nevidí, nechodí. Po útoku nožem je muž odkázaný na druhé

Jana Petružálková se synem (20. února 2018)

Jedna rána nožem navždy poznamenala život mladého muže a fatálně zasáhla i do osudu jeho rodiny. Místo toho, aby s...

Letušky ohlásily poruchu, pasažéři začali pít a chystali se na smrt

Ilustrační foto.

Pokud někdy vznikne film Svéráz národní letecké dopravy, mohla by tato historka být jednou z jeho nejlepších scén. Když...

Další z rubriky

Benešova role v únoru 1948 byla ostudná a osudová, míní historik

Prezident Beneš ustoupil nátlaku a jmenoval nové ministry podle komunistického...

Češi si v těchto dnech připomínají 70. výročí komunistického převratu, který znamenal na další desetiletí ztrátu...

Shromáždění v Praze uctilo památku obětí komunismu

Klement Gottwald při Vítězném únoru 1948.

Česko si připomíná 70. výročí komunistického převratu, po němž se země na více než 40 let stala totalitním režimem s...

Oslavy nebyly tak divoké, vzpomínal pilot na návrat hokejistů z Nagana

Pilot Petr Jirmus z leteckého speciálu z Nagana ve studiu iDNES.tv vzpomíná na...

Byl jedním z těch, kteří přivezli z olympiády v Naganu zlaté hokejové mužstvo. Bývalý pilot vládního speciálu Petr...

Najdete na iDNES.cz