Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Talmanová a spol. kontrolovali na sněmu hlasovací lístky, tvrdí bémovci

  11:12aktualizováno  18:54
Občanští demokraté v Praze 1 se ve čtvrtek pohádali kvůli nominaci na blížící se kongres strany. Oblastní sněm zde v tajné volbě nominoval na předsedu primátora Pavla Béma. Topolánkův tábor se s prohrou nesmířil a dotlačil sněm k novému hlasování. Došlo i na výhrůžky a kontrolu lístků.

Podle Jiřího Janečka kontrolovala Lucie Talmanová delegátům hlasovací lístky. | foto: Pavel GwužďiDNES.cz

Zprvu poklidný oblastní sněm skončil hádkou obou křídel. Vyprovokovala ji po osmé hodině večerní tajná volba, ve které uspěl pražský primátor Pavel Bém. Ten se na prosincovém kongresu utká se současným šéfem Mirkem Topolánkem o nejvyšší stranický post.

Právě Topolánkovi lidé, včetně premiérovy partnerky Lucie Talmanové, se s prohrou nedokázali smířit a nátlakovými metodami donutili sněm hlasovat znovu, tvrdí lidé z Bémova křídla. "To, co se strhlo po té nominaci, to už nemá s politikou nic společného," řekl iDNES.cz novopečený poslanec a pražský radní Jiří Janeček. Použité praktiky přirovnal k mafiánským.

Šéf ODS v Praze 1 Filip Dvořák a místopředseda Richard Bureš, kteří patří k Topolánkově křídlu, chtěli hlasování využít také ke zjištění, jakou mají ve sdružení podporu.

"Báli se, že když vyhraje Bém, tak jim ve vedení ODS v Praze 1 odzvoní a přijdou o funkce a vliv. Když byly vyhlášeny první výsledky, bylo na nich vidět, jak jsou bez sebe," řekl MF DNES jeden z účastníků sněmu. Bém nakonec podporu získal.

Až po třech hodinách sexuolog a člen ODS Petr Weiss vznesl požadavek na nové hlasování, které zdůvodňoval tím, že se při první volbě podvádělo.

Začalo přetahování o způsob hlasování. Lucie Talmanová podle zdroje MF DNES prohlašovala, že jde o spiknutí a že se budou kontrolovat hlasovací lístky. Pak se alespoň ona, Bureš a Dvořák snažili zjistit, jak kdo hlasuje.

"Snažili se nakukovat přes rameno a šmírovat. Bylo to nechutné a ten nátlak byl obrovský," popsal jednání jeden z účastníků.

Druhé hlasování skončilo plichtou

Nové hlasování hodinu před půlnocí ale skončilo remízou. "V druhém hlasování velmi těsně vyhrál Mirek Topolánek, ale nestačilo to na jeho nominaci na šéfa strany, takže to skončilo plichtou," dodal zdroj. Praha 1 tak nebude na kongres nominovat žádného kandidáta.

Zmizelé hlasy pro Pavla Béma vysvětlují jeho lidé nátlakem, jaký topolánkovci na delegáty mezi osmou a jedenáctou hodinou vytvořili. Část těch, kteří zprvu navrhli Béma, už pod dohledem raději napsala na lístek jméno současného šéfa ODS.

"Někteří lidé v čele s radním Filipem Dvořákem a paní Talmanovou se s tím nemohli smířit a během těch třech hodin se snažili delegáty ovlivnit," řekl iDNES.cz místopředseda ODS v Praze 1 František Ryba.

Redakci se zatím nepodařilo Talmanovou kontaktovat, nezvedala telefon. Poslankyně ale ČTK sdělila, že hlasování bylo revokováno "z důvodu vážného podezření z manipulace s volebními lístky". Revokaci podle ní podpořili všichni delegáti sněmu.

Šéf ODS v Praze  Filip Dvořák o žádné manipulaci a nátlaku nechce nic slyšet. Tedy z jeho strany. "Pokud jsme já a Richard Bureš tak špatní, tak jak to, že nás v tajné volbě zvolil sněm za delegáty prosincového kongresu," argumentuje.

Nominace na Praze 1 je pro kandidáty důležitá

"Chtěl jsem, aby hlasovací lístky byly jednotné, podepsané členy volební komise. Přišlo mi to tak správné," vysvětlil MF DNES sexuolog Petr Weiss, proč požadoval nové hlasování.

Nedokázal ale vysvětlit, proč s nápadem přišel až po třech hodinách od první volby. "V první chvíli jsem si neuvědomil, že to tak chci. Až když jsem si to uvědomil, tak jsem to navrhl," odpověděl Weiss. Odmítl, že by na něj někdo v mezidobí tlačil, nebo se domluvil na taktice se stoupenci Mirka Topolánka. "Bylo to jen moje rozhodnutí," prohlásil.

I když nakonec nedošlo k nominaci současného předsedy, jeho tábor může být spokojený. Dopředu totiž věděl, že zde Mirek Topolánek uspět nemůže, proto alespoň navrhoval, aby se o nominaci vůbec nehlasovalo. Když pak sněm doporučení nevzal v potaz a hlasoval pro Béma, Topolánkovi lidé zahájili protiútok.

Nominace z ODS na Praze 1 je pro kandidáty důležitá a prestižní. "Kdyby měl pan Topolánek podporu v centru Prahy, za kterou chce podporu pan Bém, tak to by pro něj bylo samozřejmě výhodné," řekl Ryba.

Primátor Bém později ještě noční sněm komentoval. "Straníci na Praze 1 to mají těžké, protože je tam členkou Lucie Talmanová, toho času životní partnerka a matka dítěte Mirka Topolánka," sdělil na mimořádné tiskové konferenci svolané kvůli zamítnutí možnosti, že by šéf ČSSD Jiří Paroubek stanul v čele Sněmovny. - čtěte Bém: Paroubek v čele Sněmovny znamená opoziční smlouvu číslo dvě

Autoři: , ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...

Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...

Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...Další z rubriky

Česká armáda vytvoří nový výsadkový pluk až za čtyři miliardy korun

Čeští a britští výsadkáři vzdali v Chrudimi poctu válečnému výsadku Anthropoid.

Na podzim 2020 by měl v Chrudimi, kde sídlí 43. výsadkový prapor, vzniknout nový pluk české armády. Prapor by se měl...

Soud zrušil exekuci, kterou na Hrad uvalil kvůli výrokům o Peroutkovi

Praha (ilustrační foto)

Stotisícová exekuce kvůli pokutě za nerespektování rozsudku v kauze novináře Ferdinanda Peroutky již nad Pražským...

Na severu Moravy bude do pátku pršet, místy spadne až 120 mm srážek

Déšť zasáhl odpoledne Karlovy Vary. (6. července 2012)

Na severu a severovýchodě Česka hrozí od úterního večera velmi vydatný déšť. Zeslábnout by měl v noci na pátek. V...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz