Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taliban zaútočil na české vojáky poblíž základny v Lógaru

  18:27aktualizováno  18:27
Do těžkých bojů s povstalci Talibanu se znovu dostali čeští vojáci v afghánském Lógaru. Během několikadenní operace Clean Garden měli za úkol "vyčistit" bezprostřední okolí spojenecké základny Shank a odhalit místa, odkud ozbrojenci ostřelují základnu raketami a minometnými střelami.

Čeští vojáci během operace Clean Garden v afghánské provincii Lógar | foto: PRT Lógar

Základna Shank, kde působí český provinční rekonstrukční tým v Lógaru, poskytuje zázemí takřka 4 tisícům amerických, jordánských a českých vojáků. Povstalci základnu často ostřelují raketami a minometnými střelami z nedalekého okolí.

Fotografie

Čeští vojáci během operace Clean Garden v afghánské provincii Lógar
Vesnice poblíž základny Shank v afghánské provincii Lógar
Čeští vojáci během operace Clean Garden v afghánské provincii Lógar
Vrtulník Apache poblíž základny Shank v afghánském Lógaru

A právě "zamést před vlastním prahem" - odhalit a zneškodnit povstalce, kteří útočí na spojence z bezprostředního okolí opevněné základny, bylo cílem rozsáhlé operace Clean Garden (čistá zahrada) českých průzkumníků a afghánských vojáků.

Dvě skupiny Čechů z průzkumné roty obsadily strategická místa nad vesnicí Padchvábe Šanah asi kilometr od základny. "Rozmístili jsme vozidla v okolí stanovišť, zajistili prostor a začali pozorovat zájmovou oblast, kterou byla vesnice pod námi," popsal začátek dramatické mise velitel jednotky Marek Š.

Výbušné překvapení odhalil bezpilotní letoun

Hned na druhý den se podle něj k jednomu z opěrných stanovišť přiblížila dvojice povstalců. Terénní vlny a na afghánské poměry bujná vegetace umožnily povstalcům nepozorovaně proniknout až na 200 metrů a spustit střelbu. "Po několika dávkách, které dopadly do našeho sektoru, střelba ustala. Znali jsme přibližně pozice protivníka, ale neviděli jsme jej. Četař Petr Š. zpozoroval muže se zbraní u zdi jednoho z kalátů. Právě se chystal k palbě. Okamžitě jsme reagovali a střelbou ho zahnali na ústup," řekl Marek Š.

Češi v Lógaru

V současnosti v Lógaru působí 8. kontingent tvořený převážně vojáky ze 102. průzkumného praporu z Prostějova. Český provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Civilní část tvoří 12 civilních odborníků, vojenskou složku pak 292 českých vojáků. Na starost mají Češi obnovu a rekonstrukci celé provincie. Dokončili už přes 160 nejrůznějších projektů.

Krátce po setmění dostali vojáci k dispozici bezpilotní průzkumný letoun, díky kterému hned při prvním průletu nad sledovanou oblastí objevili skupinu osob, která hloubila jámy na příjezdové cestě k vesnici. Podezření, že právě tam povstalci zakopávají výbušné systémy, se potvrdila později, když na místo dorazila přivolaná americká jednotka rychlé reakce s pyrotechniky. Ti nástražné nálože zlikvidovali.

Další den ráno se jedenáctičlenná skupina českých vojáků vydala na vrcholek vzdáleného kopce a zhruba po dvaceti minutách se ozvala intenzivní střelba. "Plynulá a intenzivní. Jakmile se kdokoliv ocitl mimo úkryt, povstalci ihned zahájili palbu ze směru od mešity. Nebylo možné je přesně zaměřit kvůli hustému porostu stromů. I přes střelbu místní lidé nejevili známky jakéhokoli rozrušení, procházeli se, nakupovali, děti si hráli na ulici," líčí události Marek Š.

Boj ukončily bitevní vrtulníky

Okamžitě si proto vyžádal leteckou podporu, která by umožnila napadené skupině se stáhnout. Velení do oblasti vyslalo letoun F-15, který měl nízkými průlety nad vesnicí demonstrovat sílu a zahnat povstalce na ústup.

Povstalci však patrně tušili, že jim bezprostřední nebezpečí nehrozí. Letouny totiž nemohou provést útok v obydlené oblasti, pokud nemají přesnou identifikaci cíle.
Na pomoc napadané skupině proto zamířila dvě obrněná vozidla Iveco a velitel si požádal o podporu bitevních vrtulníků. "Po příletu vrtulníků Apache střelba ustala. I přes odpor povstalců jsme získali informace, které jsme potřebovali," konstatuje Marek Š.

Okolí základny včetně přilehlé vesnice sužované častými záplavami totiž patří mezi klíčové nejen pro zajištění bezpečnosti základny, ale i pro další působení českého rekonstrukčního týmu, který tam připravuje několik projektů.

"Pomoc s protipovodňovými opatřeními, vyčištění karézových systémů, podpora škol a místní kliniky jsou projekty, na které se hodláme společně s vojenskou částí a místními autoritami v příštím roce zaměřit," uvedl vedoucí civilní části rekonstrukčního týmu Petr Svačina.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Válka s KLDR by byla katastrofální s globálním dopadem, varoval šéf NATO

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Ministry zahraničí zemí NATO čeká večer diskuze o napjaté situaci na Korejském poloostrově. Spojenci jsou podle šéfa...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...Najdete na iDNES.cz