Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taliban zabil spolupracovníky OSN

  6:44aktualizováno  6:44
Dva britští spolupracovníci OSN, kteří pomáhali organizovat první volby v Afghánistánu od pádu někdejšího vládního hnutí Taliban, byli zabiti ve východní provincii Núristán. K útoku, při němž zahynul i afghánský tlumočník, se přihlásili bojovníci Talibanu.

"Dva britští nevěřící a jejich afghánský tlumočník byli zabiti bojovníky Talibanu, protože Taliban zabíjí všechny místní obyvatele i cizince, kteří pomáhají Američanům v okupaci Afghánistánu," uvedl o násilném činu spáchaném 160 kilometrů východně od Kábulu velitel Talibanu mulla Sabir Mumin.

Zavraždění cizinci jsou britští státní příslušníci, kteří spolupracovali s OSN, potvrdil mluvčí britského ministerstva zahraničí a ve svém prohlášení také společnost Global Risk Strategies, jež dotyčné bezpečnostní poradce OSN zaměstnávala.

Jde o první úmrtí příslušníků afghánského a zahraničního štábu, který připravuje hlasování plánované na září. Představitel afghánské vlády Farúk Vardak podotkl, že dnešní násilný čin bude mít velmi vážné dopady, protože pravděpodobně odradí mezinárodní pozorovatele OSN od přítomnosti v zemi. Volby bez nich by přitom ztratily ve světě na důvěryhodnosti, dodal.

Společnost Global Risk má za úkol dozor nad některými částmi afghánského venkova a pomáhala OSN rozhodnout, kde zřídit registrační místa. Z deseti milionů afghánských oprávněných voličů se za pomoci OSN zaregistrovaly již téměř dva miliony, v převážné většině ve velkých městech.

Mluvčí OSN v Kábulu Manoel de Almeida e Silva poznamenal, že registrace voličů v Núristánu, který patří ke čtveřici neklidných provincií ležících při hranici s Pákistánem, bude zahájena přinejmenším se zpožděním.

Špatná bezpečnostní situace v Afghánistánu si již vynutila přeložení parlamentních a prezidentských voleb z původního červnového termínu na září.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz