Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taliban vydá nejhledanějšího teroristu soudu

  11:45aktualizováno  11:45
Afghánské vládní hnutí Taliban souhlasí s uspořádáním procesu s údajným teroristou Usámou bin Ládinem. Má však jednu podmínku. Takovýto proces se musí konat ve třetí zemi a před islámskými soudci. Tvrdí to předseda pákistánské Národní bezpečnostní rady generál Parvíz Mušaraf. Taliban je ochoten učinit tento ústupek, aby zmírnilo napětí mezi sebou a Spojenými státy, řekl Mušaraf egyptským novinářům a novinářům ze Spojených arabských emirátů.
Bin Ládin je na seznamu deseti nejhledanějších zločinců, které se snaží vypátrat americký Federální úřad pro vyšetřování.  Na jeho hlavu byla vypsána odměna pět milionů dolarů.

"Je jim jedno, zda by se proces konal v Pákistánu nebo v Egyptě" před islámskými soudci. "Jsou přesvědčeni, že proti němu nejsou žádné důkazy," prohlásil Mušaraf.

Zprávu o vydání Ládina před soud vydal pákistánský deník Daily Dawn.

Miliardář saúdskoarabského původu bin Ládin je podezřelý ze zosnování série protiamerických pumových atentátů, zejména proti velvyslanectvím Spojených států v keňském Nairobi a tanzanském Dáresalámu v létě 1998, při nichž zahynulo přes 220 lidí včetně 12 Američanů.

Je také podezřelý, že loni v říjnu připravil v jemenském přístavu Aden útok proti americkému torpédoborci USS Cole, při kterém přišlo o život 17 amerických vojáků.

Už v pondělí prohlásil talibanský ministr zahraničí Vakíl Ahmad Mutavakkil pro britský deník The Times, že by by byli ochotni zbavit se Ládina do třetí země, o procesu však tehdy nepadla ani zmínka. Ministr tehdy uvedl, že by byli ochotni Ládina vydat výměnou za ujištění mezinárodního uznání legitimity vlády Talibanu.

Mezinárodní společenství totiž islámský fundamentalistický režim Talibanu neuznává. Výjimkou je pouze sousední Pákistán, který je nejbližším spojencem Talibanu, dále Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie. OSN na Taliban uvalila sankce především kvůli ochraně, kterou bin Ládinovi poskytuje.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Najdete na iDNES.cz