Talibanci zaútočili na pákistánskou školu, zabili sto třicet dětí

  10:08aktualizováno  18:38
Pákistán se vzpamatovává z otřesného masakru. Teroristé při útoku v Péšávaru pozabíjeli 141 lidí, z čehož bylo 132 dětí. K atentátům ve škole pro potomky pákistánských vojáků na severozápadě země se přihlásilo radikální hnutí Taliban. Armáda zachránila během devítihodinové operace 960 lidí.

Útočníci do školy vtrhli v úterý ráno poté, co přelezli zeď. „Mysleli jsme si, že jsou to děti, které hrají nějakou hru,“ řekl BBC jeden ze zaměstnanců školy. „Pak jsme ale uviděli, že u sebe mají zbraně. Jakmile začala střelba, utíkali jsme do tříd. Oni ale vešli do každé třídy a zabíjeli děti.“

„Schovali jsme se pod stoly a židle, ale mířili nám na hlavu a na nohy. Stříleli a šli přitom dál do místnosti, ale my jsme se nehýbali, protože stříleli na každého, kdo se pohnul,“ dodal. Školu brzy obklíčili vojáci s policisty a strhla se přestřelka. Nad budovou přelétávaly vrtulníky a sanitky rychle odvážely zraněné do nemocnice.

„Školu obsadili a drží studenty jako rukojmí, nikdo nesmí vstoupit ani opustit budovu,“ napsala BBC další očitá svědkyně. „Silnice v Péšávaru jsou zablokované a studenti i jejich rodiče jsou v nekončícím zděšení“.

Operace skončila kolem sedmé hodiny večer (15:00 SEČ), řekl agentuře AFP mluvčí policie Abdulláh Chán. „Bojová operace skončila, bezpečnostní složky pokračují v čištění prostoru a brzy snad vyklidí budovu,“ uvedl. Postup vojáků však brzdily bomby, které do budovy nastražili teroristé.

Ze školy se ozývaly výbuchy

Pákistánský generálmajor Ásim Salim poté na tiskové konferenci oznámil děsivou bilanci útoku: 132 dětí a 9 členů personálu. Pákistánské ministerstvo vnitra na svém Twitterovém účtu uvedlo, že vojáci zabili všech sedm ozbrojenců.

Podle mluvčího armády neměli teroristé žádné požadavky a hned jak vtrhli do budovy, začali střílet. „Nejprve nebrali žádná rukojmí a začali střílet hned v hale,“ řekl generálmajor Ásim Bajwa. Zároveň uvedl, že útočníci měli potraviny na několik dní.

Podle armády se během přestřelky podařilo část rukojmí evakuovat, zbytek však stále zůstával v budově. Ze školy se ozvalo několik výbuchů. Rodiče školáků se podle agentury Reuters po explozích neúspěšně pokusili prorazit policejní kordon a dostat se ke škole.

Fotogalerie

Počet obětí kolem čtvrté hodiny odpoledne (12:00 SEČ) stoupl na 130, z toho je nejméně sto dětí, uvedly pákistánské úřady. Dalších nejméně 122 lidí utrpělo zranění. Nemocnice v Péšávaru prosí, aby co nejvíce lidí přišlo darovat krev.

„Stáli jsme venku před školou, když náhle začala střelba, všude byl chaos a křik dětí i učitelů,“ popsal agentuře Reuters řidič školního autobusu Džamšed Chán.

„Učitelé nám řekli, ať si tiše lehneme na zem,“ popsal jeden z žáků, který se ze školy dostal. „Zůstali jsme na podlaze asi hodinu. Bylo slyšet hodně střelby. Když ustala, naši vojáci nás vyvedli ven.“

Pákistánský premiér Naváz Šaríf přijel na operaci osobně dohlédnout do Péšávaru. „Nemohu zůstat v Islámábádu. Je to národní tragédie, kterou rozpoutali barbaři. Byly to i mé děti,“ prohlásil premiér.

Chceme, abyste cítili naši bolest, vzkázal Taliban

Taliban se k akci přihlásil v telefonátu médiím prostřednictvím svého mluvčího Muhammada Churasáního. „Naši sebevražední atentátníci vstoupili do školy. Mají instrukce neubližovat dětem, ale zaměřit se na armádní personál,“ řekl Churasání.

„Jedná se o odvetný útok za armádní ofenzivu v Severním Vazíristánu,“ dodal s poukazem na vojenskou operaci namířenou proti Talibanu, která začala v červnu a podle vládních zdrojů při ní zemřelo několik stovek Talibanců.

„Pro útok jsme zvolili armádní školu, protože vláda útočí na naše rodiny a ženy. Chceme, aby tu bolest také pocítili,“ dodal Churasání podle Reuters.

Pákistánská armáda v reakci na útok v Péšávaru provedla deset náletů na pozice Talibanu v oblasti Chajbaru, uvedlo ministerstvo vnitra.

Taliban naopak při své třídenní ofenzivě po obou stranách afghánsko-pákistánské hranice zabil nejméně pět afghánských vojáků. Přímá souvislost ofenzivy s útokem na péšávarskou školu zatím není známá.

Péšávar, Páklistán

Péšávar, Pákistán


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

V Anglii bují ženská obřízka. V jakých komunitách, tisk neuvedl

Ženská obřízka je nejrozšířenější v Africe. Na fotografii je prováděna dívce v...

Zatímco Británie štědře dotuje potírání ženské obřízky v Africe, rozmáhá se tento zločin na jejím vlastním území. Počet...

Trump podle Fox News zrušil tradiční vánoční večírek pro novináře

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump zrušil tradiční předvánoční slavnost, kterou Bílý dům po desetiletí každoročně pořádá...

Komunikační linky s Ruskem jsou otevřené. Generálové se potkali v Baku

Velitel amerických sil v Evropě Curtis Scaparrotti

I přes další napětí kvůli ruskému ozbrojenému zásahu proti ukrajinským lodím v Kerčském průlivu zůstávají vojenské...

Najdete na iDNES.cz