Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taliban si ocejchuje hinduisty

  10:41aktualizováno  10:41
V Afghánistánu se dál přitahují šrouby, které svírají život do tvrdých pravidel ortodoxní víry. Islámské vládní hnutí Taliban, které kontroluje 95 procent země, plánuje vydání nového dekretu, jímž nařídí všem hinduistům, aby nosili na oblečení identifikační cedulku. "Menšiny se musí na první pohled odlišit od muslimů," řekl Mohamed Valí, ministr pro náboženství.

Taliban bude po hinduistkách dále vyžadovat, aby se také halily od hlavy až k patám jako muslimské ženy. Kdy dekret začne platit, ministr nebyl schopen upřesnit.

Jak má identifikační cedulka vypadat, vláda ještě nerozhodla.

V hlavním městě Kábulu žije podle odhadů zhruba pět tisíc hinduistů. Dalších několik tisíc je v jiných městech, ale přesná statistika o jejich množství neexistuje.

Cejch kvůli víře zná důvěrně i Evropa

Viditelné označování Židů existovalo v Německu už od roku 1215, kdy sněm lateránský nařídil jejich odlišování od křesťanů žlutým kolečkem všitým do oblečení. Toho mnozí panovníci od té doby využívali a někteří šli ještě dál. Innocenc IV. například ustanovil jako povinnost pro Židy nošení hrotitých klobouků či kapucí.

"Naše opatření je plně v souladu s islámem," dodal na vysvětlenou Valí. "Dekret se týká jen hinduistů, protože křesťané a Židé v naší zemi nežijí a sikhové jsou snadno rozpoznatelní podle turbanu," řekl. Zda má pravdu, ale není zcela jisté. Je známo, že v Kábulu jeden Žid žije a zřejmě je tam i několik křesťanů.

Taliban: cedulkou chráníme menšiny
Anar, hinduista žijící v Afghánistánu, který užívá jen jedno jméno, odmítá identifikační cedulku nosit. "Degradovalo by to mé postavení ve společnosti," řekl.

Naopak šéf většinové Islámské strany, Munavar Hasan, prohlašuje, že identifikační cedulky mají hinduistů prospět a chránit jejich práva. "Taliban by za toto své rozhodnutí zasluhoval pochvalu," řekl. "Ochrana práv náboženských menšin je povinností každého islámského státu a nové nařízení Talibanu je s tím plně v souladu."

Záměr Talibanu vyvolal již první záporné reakce v Indii, kde hinduisté tvoří drtivou většinu obyvatel. "Zcela odsuzujeme normativní nařízení diskriminující menšiny," citovala indická agentura PTI nejmenovaný zdroj indického ministerstva zahraničí.

Taliban nařídil i turbany pro studenty
Cejchování hinduistů není prvním nařízením, které šokovalo svět. Poté, co Afghánistán rozstřílel největší sochy Budhy, protože zobrazování lidské tváře není v souladu s koránem, Taliban nařídil studentům, že musejí do škol chodit s turbany na hlavách.

Nařízení nosit tento 1400 let starý muslimský model pokrývky hlavy dosud platilo jen pro žáky a studenty státních škol. Nyní se vztahuje i na soukromé školství.

Soukromé školy, kde se vyučují třeba cizí jazyky nebo práce s počítači, dostaly nařízeno, aby ze studia vyloučily každého, kdo přijde bez turbanu, který Taliban považuje za posvátnou islámskou tradici.

Povinnému nošení turbanu se nevyhnuli ani státní zaměstnanci. Kvůli neochotě nosit ho do práce už řada z nich přišla o zaměstnání.

Taliban: Muži, neholte se, ženy, zůstávejte doma
Islámští fundamentalisté z hnutí Taliban se dostali k moci v roce 1996, kdy se zmocnili hlavního města Kábulu.

Zavedli tvrdé islámské zákony, podle nichž se muži nesmějí holit. Ženy jsou nucené vzdát se téměř všech aktivit mimo domov a musejí chodit jen zahalené. Děvčata mohou chodit do školy jen do osmi let.

V zemi se nesmějí promítat filmy, pouštět hudba a nosit západní oděvy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Nechci nosit vyznamenání otroka USA, prohlásil Asad a vrátil Francii řád

Bašár Asad (vlevo) přijímá od francouzského prezidenta Jacquese Chiraca Řád...

Syrský prezident vrátil nejvyšší francouzské vyznamenání - Řád čestné legie, které dostal v roce 2001. Podle agentury...

V Salcburku na nádraží se srazily vlaky, odhadem je 40 zraněných

Blesková zpráva

Na hlavním nádraží v rakouském Salcburku se ráno srazily dva osobní vlaky. Podle vyjádření rakouské policie si nehoda...

Soros kapituloval před Orbánem. Jeho nadace odchází z Maďarska

Miliardář George Soros mluvil v Londýně na akci pořádané skupinou Otevřené...

Nadace amerického finančníka maďarského původu George Sorose Open Society Foundation oznámila odchod z Maďarska. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz