Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taliban prodává nejhledanějšího teroristu

  11:05aktualizováno  11:05
Afghánské fundamentalistické milice Taliban jsou ochotny zbavit se nejhledanějšího teroristy světa - Usámy bin Ládina. Požadují však za to mezinárodní uznání, chtějí být považovány za legitimní vládu Afghánistánu. "Doufáme, že nová americká vláda bude pružnější a bude nás kontaktovat," prohlásil pro britský deník The Times talibanský ministr zahraničí Vakíl Ahmad Mutavakkil. USA vyvíjejí už mnoho let úsilí, aby neblaze proslulého teroristu, jehož obviňují z řady atentátů, dostaly před soud.

Talibanský ministr zahraničí v rozhovoru pro The Times rovněž bez bližších podrobností uvedl, že novému prezidentu USA Georgovi Bushovi napsal dopis. Taliban by podle tohoto deníku Ládina nejspíše vyhostil do třetí země. Ńení však zatím jasné, do jaké. Nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje Pákistán.

Pákistán Ládina nechce
Pákistánský vojenský vůdce generál Parvíz Mušaraf se vyjádřil souhlasně, že zbavení se Ládina do nějaké třetí země je chvályhodným cílem, ale zároveň zdůraznil, že Pákistán by hledaného teroristu nepřijal. Zatím tedy není jasné, kdo by saúdskému miliárdáři, na jehož hlavu byla vypsána odměna 5 milionů dolarů, poskytl útočiště.

Mušaraf napsal přímo talibanskému vůdci Mulla Muhammadovi Umarovi a požádal ho, aby nějakým způsobem zareagoval na mezinárodní obavy ohledně Ládinovy přítomnosti v Afghánistánu. Pákistán je nejbližším spojencem konzervativní vlády Talibanu.

'Saúdskoarabský král teroru'
Miliardář saúdskoarabského původu Usáma bin Ládin je podezřelý z autorství série protiamerických pumových atentátů, zejména proti velvyslanectvím Spojených států v keňském Nairobi a tanzanském Dáresalámu v létě 1998, při nichž zahynulo přes 220 lidí včetně 12 Američanů.

Čtyři muži, podezřelí z příslušnosti k bin Ládinově síti, jsou v souvislosti se zmíněnými atentáty nyní souzeni v New Yorku.

Spojené státy rovněž několikrát vyslovily podezření, že bin Ládin stojí rovněž v pozadí atentátu na americký křižník USS Cole u jihojemenského přístavu Aden v říjnu minulého roku. Po útoku, při kterém do americké lodi tehdy narazil člun se sebevražednými útočníky a nákladem 227 kilogramů výbušnin, zahynulo sedmnáct námořníků a přes třicet jich bylo zraněno.

Taliban ovládl Afghánistán
Taliban dobyl hlavní město Kábul na podzim 1996 a od té doby se mu podařilo ovládnout přibližně 90 procent území Afghánistánu, na němž uplatňuje nejstriktnější podobu islámského práva šaría, jímž diskriminuje především ženy.

Mezinárodní společenství islámský fundamentalistický režim Talibanu neuznává. Výjimkou jsou pouze sousední Pákistán, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie. OSN na Taliban uvalila sankce a to především kvůli ochraně, kterou teroristovi bin Ládinovi poskytuje.

V lednu minulého roku uznalo hnutí Taliban 'nezávislost' Čečenska a vládu prezidenta Aslana Maschadova. Čečensko posléze otevřelo v Afghánistánu diplomatickou misi.

Taliban (správný český přepis je Tálibán (=studenti). Úplný název je Tálibáne hakk (=studenti, kteří touží po pravdě /hakk=pravda, bůh). Taliban je militantní totalitní hnutí s výraznými nacionalistickými rysy, jehož hlavním zaměřením v Afghánistánu bylo zastavit občanskou válku a nastolit islámský režim sunnitského směru.
Příslušníci Talibanu jsou převážně Paštunové z kmenových svazů Duráníů a Ghilzajů z jižního Afghánistánu, vyznávající ortodoxní směr sunnitského islámu. Na územích, která ovládli, zavedli islámský stát řízený podle zásad islámského práva šaría.
Všude, kde se příslušníci Taliban ujali moci, zavedli za pomoci puristického výkladu islámu přísné pořádky a krutou interpretaci islámského práva: uzavřeli dívčí školy, ženám zakázali pracovat mimo domov, popravují obchodníky s drogami, zlodějům nechávají veřejně amputovat ruce, bičují ženy přistižené při nesprávném mužském doprovu; vlasy muslimům nesmějí padat do čela: dlouhé vlasy totiž brání v doteku se zemí při modlitbě; muži bez plnovousu nemají šanci na jakoukoli kariéru.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

OBRAZEM: Izrael slaví 70 let nezávislosti, stát znovu děkoval Trumpovi

Izraelci oslavili sedmdesáté výročí vzniku samostatného Státu Izrael. Podle...

Západ si ho připomene až 14. května, Židé se ovšem řídí hebrejským kalendářem. A podle něj před sedmdesáti lety vznikl...

Dědic Castrů. V čele Kuby stanul inženýr, který trpělivě čekal na moc

Raúl Castro a Miguel Díaz-Canel (6. července 2013)

Generace revolucionářů, která téměř šest desítek let vládla Kubě, se pomalu loučí. Parlament ve čtvrtek zvolil...

Azyl v Česku loni získalo 35 Syřanů, v celé Unii uspělo 538 tisíc žadatelů

Záchrana migrantů ve Středozemní moři. Na snímku zasahuje italská pobřežní...

Členské země Evropské unie loni udělily azyl 538 tisícům žadatelů, což je skoro o čtvrtinu méně než v roce předchozím....

Najdete na iDNES.cz