Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taliban hlásí stovky mrtvých

  9:15aktualizováno  9:15
Afghánistán čelil už pátou noc spojeneckému bombardování. Po noci na 11. října, kdy zažil nejhorší nápor od začátku odvety, spojenci mírně polevili. Přesto počet obětí hlášených Talibanem roste a jde už do stovek. Nejviditelnějším terčem posledních náletů se stal muniční sklad u Kábulu. Spojencům se podařilo ho zasáhnout. Podle svědků se poté spustila řetězová reakce a každých deset vteřin byl slyšet ze skladiště výbuch.

Zprávy Talibanu o mrtvých zatím nelze ověřit. Zdroje blízké afghánskému vládnímu hnutí hlásí, že z trosek východoafghánské vesnice Kádam, kterou Američané bombardovali v noci na čtvrtek, vojáci vyprostili 160 mrtvých, včetně dětí a žen.

Podle Talibanu spojenci zaměřili tuto vesnici, protože tam byl vojenský výcvikový tábor. Ten prý ale všichni ozbrojenci opustili už před zahájením náletů.
 
Podle představitelů vládního hnutí zemřely či byly zraněny také desítky lidí v jižní provincii Kandahár.

Bush: Každé americké dítě dá dolar pro dítě afghánské (projev najdete ZDE)
Americký prezident vystoupil po pěti dnech útoků spojenců na Afghánistán s projevem o průběhu války proti teroru. "Zničili jsme většinu protiletecké obrany Talibanu," řekl Bush s tím, že útoky probíhají podle plánu. Prezident také potvrdil, že Američané jsou stále vystaveni hrozbě teroristických útoků. Vláda však podle něho činí kroky, aby nebezpečí odvrátila. Varování před možností atentátů v příštích dnech, které úřad FBI uveřejnil ve čtvrtek, nemusí být posledním, podotkl Bush.

ON-LINE ZPRÁVY 12. ŘÍJNA

Antrax: nakazit se lze i bakterií z obálky

Bush: Útoky probíhají podle plánu

USA: zabili jsme předáky Talibanu
(souhrn do 11. října)

Letouny útočily poprvé ve dne
(souhrn: bombardování v noci
z 8. na 9. října)

Taliban hlásí 20 mrtvých civilistů
(souhrn: údery začaly)

Zároveň vyzval americké děti, aby vyjádřily soucit k afghánským dětem trpícím podvýživou.

"Než skončím, měl bych zvláštní prosbu na americké děti," řekl Bush. "Afghánistán prošel mnoha válkami a utrpením a mnoho dětí tam hladoví. Každé třetí afghánské dítě je sirotek, skoro polovina trpí chronickou podvýživou a my jim můžeme a musíme pomoci," řekl Bush.

"Žádám každé dítě v Americe aby věnovalo jeden dolar, který bude poslán na pomoc dětem v Afghánistánu," řekl prezident Spojených států.

ČTVRTEK
Taliban stále brání vzdušný prostor
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld musel vzít zpět své tvrzení z poloviny týdne o tom, že afghánská protivzdušná obrana je zničena a že Američané mohou ze vzduchu útočit, kdy chtějí. "Protiletecká obrana je dosud nebezpečná," řekl s tím, že pevné palposty sice jsou zničen, ale že bojovníci Talibanu mají ještě mnoho protileteckých raket Stinger, raket země-vzduch SAM a také protiletecké baterie.

Američané proto večer začali s novými nálety na pozice afghánského vládního hnutí.

Na Kábul opět dopadaly bomby
Americká letadla ve čtvrtek po setmění několikrát zaútočila na afghánskou metropoli Kábul. Ještě po půlnoci středoevropského času byly slyšet výbuchy a přelety letadel asi 15 kilometrů severozápadně od Kábulu.

Při nočních náletech svědci podle tiskových agentur hlásili přelet čtyř až pěti letadel, po kterém se z jižní části města, kde je vojenská škola Talibanu, ozvaly mohutné výbuchy.

Agentura Reuters s odvoláním na svědky sdělila, že zřejmě pět amerických strojů svrhlo tři až čtyři bomby, které nejspíš zasáhly muniční sklad Talibanu.

Svědci slyšeli silné výbuchy, které pravděpodobně způsobily bomby. "Pak se ozvaly exploze a bylo vidět záblesky, a to vždy asi po deseti sekundách," řekl jeden ze svědků. Domnívá se, že musel být zasažen muniční sklad.

Měsíc po útocích zažil Afghánistán nejtěžší nálety
Přesně měsíc po teroristických útocích v USA prožívá Afghánistán dosud nejtěžší bombardování od nedělního zahájení odvetných úderů. Taliban Spojené státy obvinil, že při nočních a ranních útocích zabily nejméně 143 civilistů a desítky zranily.

Nejmenovaný zdroj Pentagonu oznámil, že při nočním útoku shazovaly bombardéry B-52 a B-1 na postavení talibanských jednotek tříštivé pumy, které se před dopadem rozletí, aby měly co nejničivější následky. Zaměřována byla kasárna, opevnění, velitelská stanoviště a další vojenské cíle v kábulské a kandahárské oblasti.

FBI varuje před dalšími útoky

Představitelé FBI prohlásili, že americká vláda má informace o hrozbě dalších teroristických útoků na USA, které by mohly přijít v nadcházejících dnech. Úřad neprozradil, o jaké informace jde.

Federální úřad pro vyšetřování všechny místní orgány vyzval, aby udržovaly nejvyšší pohotovost a občany požádal, aby FBI a tyto orgány informovali o jakékoli neobvyklé nebo podezřelé činnosti.

Taliban: Válka začne, až USA vstoupí na afghánskou půdu
Talibanský velvyslanec v Islámábádu Abdas Salám Zaíf obvinil Spojené státy, že se při svých vzdušných útocích zaměřují spíše na civilisty. Odsoudil účast dalších zemí na protiafghánské operaci a zdůraznil, že opravdová válka začne v okamžiku, kdy Američané vstoupí na afghánské území.

Diplomat opět popřel jakékoli dezerce talibanských milicí a potvrdil, že talibanský vůdce Muhammad Umar i hledaný radikál Usáma bin Ládin jsou naživu. Zároveň sdělil, že bin Ládin má stále zákaz využívat afghánské území k útokům proti jiným zemím.

Taliban obvinil Ameriku ze zabíjení civilistů
Podle Talibanu si útoky vyžádaly mezi civilisty celkem 170 obětí; z toho 143 jenom při náletech 11. října. Tuto bilanci zatím nepotvrdily žádné nezávislé zdroje.

Taliban tvrdí, že ve čtvrtek ráno zahynulo při útocích na vesnici Kádam u východoafghánského Dželálábádu, která je pravděpodobně považována za výcvikový tábor teroristů, nejméně 100 lidí. Mezi obět'mi jsou prý hlavně ženy, děti a staří lidé, neboť bojeschopní muži obec opustili. Při náletech na Dželálábád byla zničena mešita, kde zemřelo nejméně 15 lidí.

Ministr obrany USA Rumsfeld popřel zprávy, podle nichž Američani úmyslně v Afghánistánu bombardovali civilní cíle. Současně vyjádřil politování nad ztrátami životů nevinných lidí.

STŘEDA
V noci dopadlo na Kábul 30 pum
Bombardování Kábulu začalo ve středu ve 20:15 místního času; na město dopadlo ve čtyřech vlnách útoků během necelých dvou hodin 18 pum. O několik hodin později pak ještě nejméně dalších dvanáct. Výbuchy zněly téměř po celém  městě. Byly hlášeny z míst, kde se nachází vojenská akademie a kasárna, a také z letiště a sousední rezidenční čtvrti. Údajně byl zničen dům poblíž místní celnice, kde zahynulo deset lidí.

"Je to nejhorší noc, jakou jsme tu zatím prožili," řekl jeden z obyvatelů Kábulu. "Na spánek nebylo ani pomyšlení. Nemohu vám ani vypovědět, jak jsou lidé vyděšení. Je to hrozné."

Již v neděli bylo podle televize CNN s největší pravděpodobností zabito několik předních představitelů Talibanu včetně dvou příbuzných vůdce Talibanu mully Muhammada Umara. Podrobnosti čtěte ZDE.

V Kandaháru se v noci americké stíhací bombardéry opět zaměřily především na Umarův dům. Podle talibanských zdrojů ale Umar vyšel z útoku bez úhony stejně jako hledaný radikál Usáma bin Ládin. Nad ránem bombardování města, které se již začalo vylidňovat, pokračovalo. Útoky si zde vyžádaly 18 obětí a tři desítky zraněných.

Opozice získává
Afghánská opozice oznámila, že se po těžkých nočních bojích zmocnila strategicky významné centrální provincie Ghór včetně jejího správního střediska Čaghčaránu. To leží na silnici spojující západoafghánský Herát s Kábulem. Opozice zároveň tvrdí, že zajala velké množství talibanských milicionářů.

Mezinárodně uznávaný afghánský prezident Burhánuddín Rabbání v tádžické metropoli Dušanbe řekl, že opoziční protitalibanské síly jsou pro porážku Talibanu klíčové.

Taliban také informoval, že rozmístil 10 tisíc svých milicionářů na 137 kilometrů dlouhé hranici s Uzbekistánem, který na své území přijal tisícovku amerických vojáků.

Množí se i náznaky, že se Spojené státy chystají přejít od leteckých úderů k nasazení pozemních sil. Pákistán oznámil, že na jeho území operují americké vojenské jednotky. Zdůraznil však, že nejde o výsadkáře, ale jen personál, který bude americkým vojákům v Afghánistánu zajišťovat logistickou podporu.

Podle posledních zpráv agentury Reuters přistálo za poslední dva dny v Pákistánu nejméně patnáct amerických vojenských letadel.

Protiamerické akce muslimských radikálů
Tisíce muslimských studentů a aktivistů se ve čtvrtek znovu vydaly do ulic indonéských měst, aby protestovaly proti pokračujícím náletům. Radikální islamisté v Jakartě zároveň oznámili, že zahajují pronásledování Američanů a Britů v zemi s cílem vyhnat je z Indonésie.

Agentury informují také o středečním incidentu v Kuvajtu, kde byl zastřelen kanadský občan. Na německý manželský pár v Saúdské Arábii neznámý útočník zase hodil zápalnou láhev, aniž jim naštěstí ublížil. Událost je dávána do souvislosti s napětím kolem amerických vzdušných úderů na Afghánistán.

Muslimka oplakává oběti útoků USA na Afghánistán u budovy amerického velvyslanectví v Jakartě, kde pokračovaly 11. října 2001 protesty proti násilnému způsobu vedení americké protiteroristické kampaně.

Obyvatelé Kábulu sedí v ruinách budov, které byly zasaženy 11. října 2001 při největším vzdušnému útoku amerických bombardérů od zahájení odvetných úderů na Afghánistán.

Nápis "S láskou" byl napsán na střele, která byla použita 11. října 2001 na americké letadlové lodi Enterprise při největšímu vzdušnému útoku od zahájení odvetných úderů na Afghánistán.

Voják opoziční afghánské aliance Severní spojenectví poslouchal 11. října 2001 rozhlasové vysílání v táboře u obce Dašte Kala vzdálené asi 10 kilometrů od afghánsko-tádžické hranice.

Technik popisuje leteckou pumu opatřenou osobním peprným vzkazem na palubě americké letadlové lodi Enterprise, odkud 11. října 2001 startovaly americké stíhací bombardéry k největšímu vzdušnému útoku od zahájení odvetných úderů na Afgh ánistán.

Technici přivážejí leteckou pumu na vzletové palubě americké letadlové lodi Enterprise, odkud 11. října 2001 startovaly americké stíhací bombardéry k největšímu vzdušnému útoku od zahájení odvetných úderů na Afghánistán.

Demostrace s požadavkem zastavit odvetné útoky USA na Afghánistán se konala 11. října 2001 u amerického velvyslanectví v Bangkoku.

Mezinárodně uznávaný afghánský prezident Burhánuddín Rabbání řekl 11. října 2001 na tiskové konferenci v Dušanbe, že opoziční protitalibanské síly jsou klíčové pro porážku Talibanu.

Afghánci se dívají na kráter po dopadu bomby v Kábulu.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

Prezident Miloš Zeman na své poslední zahraniční cestě před vypršením mandátu...

Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...Najdete na iDNES.cz