Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taliban chce Američany vláčet ulicemi

  21:24aktualizováno  21:24
Americká letadla nepřestanou bombardovat vojenské cíle u afghánských měst i přesto, že při takových náletech mohou umírat civilisté. V rozhovoru pro CNN to řekl americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Mluvčí Talibanu ve videoinetrview z neznámého místa pro katarskou televizi Al-Džazíra tvrdil, že od zahájení odvetného úderu bylo zabito nebo se pohřešuje 600 až 900 Afghánců.
Kráter po pumě v Kábulu

Kráter po pumě v Kábulu - Afghánci zkoumají kráter, který způsobila americká bomba v Kábulu. Podle svědků puma zabila jedno dítě a čtyři další lidi zranila. (18. října 2001) | foto: Reuters

„A neptejte se mě, kolik je zraněných, protože těch jsou tisíce. To se nedá spočítat,“ dodal. Jeho informace však nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

„Poražené americké vojáky budeme vláčet ulicemi,“ varoval vojenský velitel teroristické sítě Al-Kajda. „Amerika si může být jistá svými mylnými kalkulacemi až poté, co její vojáci budou vláčeni v Afghánistánu, tak jako v Somálsku,“ řekl Abú Hafás v narážce na zapojení Washingtonu do mírových sil OSN v Somálsku v roce 1993. Při jedné z akcí somálských ozbrojenců byly sestřeleny dva vrtulníky a dav vláčel těla 18 členů posádek včetně několika vojáků ulicemi Mogadiša.

Američané zasáhli muniční sklad
Americké letouny, které od úsvitu bombardují Kábul, zasáhly sklad munice. Výbuch zabil sedm kolemjdoucích, hlásí svědek. Pumy padaly do centra metropole kolem prezidentského paláce, kde sídlí talibanská vojenská jednotka, ale i do oblasti letiště ve východoafghánském Dželálábádu. Speciální americké jednotky zatím čekají na letadlové lodi Kitty Hawk v Indickém oceánu na rozkaz k zahájení pozemních operací.

Talibanské ministerstvo informací v Kábulu sdělilo, že USA bombardují čtvrť, kde je kromě talibanských tanků i ministerstvo obrany a pevnost Talibanu.

Taliban zároveň přiznal, že ztratil kontrolu nad některými oblastmi kolem Mazar Šarífu, trvá ale na tom, že nakonec se mu podařilo opozici zatlačit směrem na jih.

Pákistán má armádu v pohotovosti

Pákistán oznámil, že po podezřelých přesunech indické armády uvedl ozbrojené síly do stavu vysoké pohotovosti. Indie vzápětí tvrzení o pohybech vojsk popřela. „Jde pouze o rutinní a předzimní přeskupování sil v Kašmíru, aniž by byly jednotky v oblasti posilovány,“ prohlásila v reakci na výroky Pákistánu mluvčí indické armády.

Slovní přestřelky mezi oběma státy přicházejí po návštěvě amerického ministra zahraničí Colina Powella v obou zemích, která přitom měla za cíl zmírnit napětí mezi oběma nukleárními mocnostmi. Indické a pákistánské jednotky se v pondělí a v úterý časně ráno ve sporném Kašmíru vzájemně ostřelovaly přes společnou hranici.

Zabili jste přes 400 lidí, vzkazuje Taliban Americe
“Pod rouškou boje proti terorismu se Amerika dopouští státního terorismu,“ uvedl velvyslanec Talibanu v Pákistánu Abdas Salám Zaíf s tím, že americké útoky na Afghánistán si dosud vyžádaly nejméně 400 mrtvých.

Zároveň upozornil, že v jeho zemi docházejí zásoby potravin a léků a vyzval nevládní organizace k zaslání mimořádné pomoci. „Každý den kvůli nedostatku vyhasínají drahocenné životy,“ podotkl.

Agentura AFP s odvoláním na svědky napsala, že americké pumy, které dopadly na několik obytných čtvrtí Kábulu, usmrtily nejméně šest civilistů, včetně žen a dětí. Agentura AIP uvedla osm mrtvcých.

Taliban vrátil potraviny OSN určené pro děti
Taliban vrátil jeden ze dvou potravinových skladů OSN, které v úterý zabral. Sklad s 5300 tunami pšenice v Kábulu jsme dostali zpět nedotčený, uvedl mluvčí Světového potravinového programu v pákistánském Péšaváru. Osud druhého skladu v Kandaháru s 1600 tunami pšenice je zatím nejasný.

Noční peklo v Kandaháru
Útoky amerických vzdušných sil se v noci soustředily hlavně na jihoafghánský Kandahár, který je hlavní baštou Talibanu. Zpravodaj katarské televize Al-Džazíra Júsuf aš-Šuli před půlnocí sdělil CNN, že bomby vybuchují ve městě každých několik minut. Krátce nato podniklo americké letectvo několik náletů na afghánskou metropoli Kábul.

Poslední noční nálet na Kábul se uskutečnil už za rozbřesku. Městem zaznělo osm výbuchů. Po druhém ze tří náletů vznikl v blízkosti tamního letiště požár. Třetí nálet směřoval proti kasárnám v jihovýchodní části města.

Protiletecké baterie Talibanu odpovídaly na nálet prudkou palbou ze svého postavení v kopcovité oblasti Marandžan na jih od města.

Výsadkáři čekají už jen na rozkaz
Pozemní operace spojeneckých jednotek v Afghánistánu je s největší pravděpodobností na spadnutí. Americké výsadkové jednotky s vrtulníky jsou již připraveny na palubě letadlové lodi Kitty Hawk v Indickém oceánu, řekl činitel amerického ministerstva obrany.

Potvrdil tak informaci zveřejněnou americkým listem The New York Times, že Kitty Hawk má na palubě místo letadel vrtulníky a komanda zvláštních jednotek.

V Indickém oceánu plují čtyři letadlové lodě, z nichž startují stíhačky typu F-14, F-18 a rakety s plochou dráhou letu typu Tomahawk.

V oblasti se podle Pentagonu objevil také tucet stíhacích letounů typu F-15E, které startují z pozemních leteckých základen, což ještě zvyšuje palebnou sílu vzdušných jednotek. Útoku se účastní i letadla AC-130 útočící na pohyblivé cíle z nízké výšky, bombardéry B-1, B-52 a B-2.

STŘEDA
Bombardéry připravují výsadkářům půdu

Již třetí den pokračují USA v Afghánistánu v intenzivních útocích na pozemní síly Talibanu. Ráno americká letadla poprvé bombardovala frontovou linii mezi Talibanem a opoziční Severní aliancí severně od Kábulu.

Sdělil to mluvčí opozice Muhammad Habíl. Letadla útočí i v Kábulu, Kandaháru a Dželálábádu. Taliban tvrdí, že při náletech poblíž Kandaháru byl zasažen autobus s civilisty a 18 lidí přitom zahynulo.

Afghánské vládní hnutí umožnilo reportérům CNN, aby se na místo poblíž Kandaháru podívali. Ti zatím nejsou schopni nezávisle potvrdit počet mrtvých ani to, že šlo skutečně o civilisty.

OSN: Taliban vykradl pomoc pro děti
Milicionáři afghánského vládního hnutí Taliban se v úterý v noci zmocnili potravinových zásob uskladněných ve dvou zásobárnách Světového obchodního programu (WFP) v Kábulu a v Kandaháru.

Ředitelka tohoto projektu OSN Catherine Bertiniová dnes uvedla, že pomoc byla určená pro afghánské děti strádající hladem v důsledku sucha, které v létě postihlo zemi.

Talibanští ozbrojenci vnikli do skladů obou zásobárnách poté, co nařídili pracovníkům WFP, aby budovy opustili. Sebrali 7000 tun pšenice, což představuje více než polovinu potravinové pomoci, která je momentálně v Afghánistánu k dispozici. WFP má v zemi šest skladišť a pomáhá asi 1,7 milionu lidí.

Kábul pod trvalou palbou
Den poté, co byl v Kábulu omylem zasažen sklad Červeného kříže, metropolí opět otřásají exploze. Jižně od města shodily americká letouny asi šet pum, přičemž zasáhly sklad pohonných hmot. Zatímco hasiči se marně pokoušeli zvládnout zuřivý požár, talibanské tanky překotně z místa prchaly. Několik explozí je hlášeno i severně od města.

Američané opět nasadili do akce turbovrtulové letadlo AC-130 s velkou palebnou silou. Znamená to, že USA se již neobávají protivzdušné obrany afghánského vládního hnutí Taliban, protože AC-130 je velmi velké a pomalu letící letadlo.

Reportér agentury Reuters hlásí, že v nemocnicích v Kábulu viděl po středečních útocích deset raněných, z toho dvě děti. V Kandaháru bombardovaly letouny USA zejména letiště. Ve městě byly přerušeny dodávky vody a elektřiny.

Boje na frontě
Na frontě byla podle mluvčího opozice terči amerických pum nebo raket postavení Talibanu v okrese Nidžráb v provincii Kápísá zhruba 65 kilometrů severně od Kábulu a také pozice poblíž letecké základny Baghrám, ležící 50 kilometrů severně od Kábulu.

Naopak Taliban podle opozice zahájil protiofenzivu proti opozičním jednotkám východně od města Mazáre Šaríf na severu země. Opozice již dříve oznámila, že její vojáci jsou pouhých pět kilometrů od města a že jeho dobytí je otázkou dní.

Taliban: Strach ze smrti nemáme
Nejvyšší duchovní vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar mezitím požádal své stoupence, aby byli trpěliví, a předpověděl porážku USA. „Jde o svatou válku proti nevěřícím, jako byla ta, kterou jsme vedli proti Sovětům,“ řekl Umar v v projevu přenášeném vnitřním rozhlasovým systémem Talibanu.

„Všichni musí jednou umřít. Nemáme strach ze smrti a měli bychom umřít jako muslimové. Jsem si jist, že z milosti Alláha porazíme velkého nevěřícího,“ prohlásil.

Talibanský ministr zahraničí Mutavakkil USA prostřednictvím Pákistánu požádal, aby odvetné údery v Afghánistánu zmírnily. Údajně chce dát prostor umírněnějšímu křídlu Talibanu, aby mohlo přehodnotit vydání bin Ládina. Oznámil to nejmenovaný diplomatický západní zdroj v Pákistánu. Podle některých zpráv Mutavakkil Afghánistán opustil a kontaktoval zástupce bývalého afghánského krále Záhira šáha žijícího v Římě.

Bombardování chybám navzdory
Navzdory úternímu mylnému zásahu skladu Červeného kříže zaútočila v noci americká letadla na Kábul ve čtyřech vlnách. Metropolí otřáslo nejméně 15 výbuchů. Bombardovány byly i nejméně dvě vojenské základny Talibanu jižně od východoafghánského města Dželálábád. „Celá oblast je zahalena prachem,“ uvedl svědek.

Mezinárodní výbor Červeného kříže útok USA na své skladiště v Kábulu odsoudil. Zdůraznil, že sklad byl jasně označen jako civilní budova. Pentagon již dříve přiznal, že sklad byl nechtěně zasažen. Pumy o hmotnosti asi 500 kilogramů na něj shodil letoun F/A-18 Hornet.

Zastavte útoky, volají humanitární organizace
Šest nevládních humanitárních agentur vyzvalo USA k dočasnému zastavení útoků na Afghánistán, aby tam mohly být před příchodem zimy dopraveny potraviny. Výzvu podepsaly organizace Oxfam International, Christian Aid, Action Aid, Islamic Relief, Katolický fond pro zahraniční rozvoj a Tear Fund.

OSN odhaduje, že během jednoho měsíce je do Afghánistánu třeba před zimou dopravit 50 tisíc tun potravin, v září se tam ale dostalo jen 10 tisíc tun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Trump na Twitteru nesmí blokovat své kritiky. Porušuje tím právo na svobodný projev

Americký prezident Donald Trump (20. března 2018)

Americký prezident Donald Trump na svém Twitteru nesmí blokovat uživatele, jejichž názory se mu nelíbí. Porušil by tím...

Trump zrušil summit s Kimem. Napsal mu dopis a pohrozil vojenskou akcí

Severokorejský vůdce KIm Čong-un a americký prezident Donald Trump (vpravo)

Donald Trump zrušil summit s Kim Čong-unem. Historická schůzka se měla konat 12. června v Singapuru. Americký prezident...

KLDR je stále otevřená jednání s Trumpem, reagují Korejci na zrušený summit

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (9.5.2018)

Severní Korea je nadále otevřená dialogu se Spojenými státy. Řešit problémy s USA je připravena kdykoli a jakkoli, řekl...

Najdete na iDNES.cz