Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taliban brání zapojení obří turbíny, kvůli které riskovaly život tisíce vojáků

  12:31aktualizováno  12:31
Je to už takřka půl druhého roku, co tisíce spojeneckých vojáků v Afghánistánu vláčely za urputných bojů s povstalci obří turbínu pro vodní elektrárnu přes Talibanem ovládaná území. Největší a nejnebezpečnější logistická operace za poslední roky má však rozpačité výsledky. Turbínu se doposud nepodařilo ve vodní elektrárně nainstalovat.

Ochranu konvoje s turbínou měly na starost hlavně britské jednotky. | foto: Sgt Anthony Boocock, RLC/Crown Copyright/MODReuters

Loňská bitva "o turbínu" byla dosud považována za jednu z mistrovských vojenských operací britské armády na jihu Afghánistánu. Cílem tehdy přísně utajované operace bylo dopravit obří turbínu pro vodní elektrárnu Kadžaki v nebezpečné jihoafghánské provincii Hílmand. To se také povedlo.

Nová turbína v přehradě, dostavěné v roce 1975, měla zvýšit výkon tamější vodní elektrárny a zásobovat proudem další tisíce afghánských domácností. Bohužel, zatím jen měla. Ani po půldruhém roce se zatím nepodařilo turbínu nainstalovat a uvést do provozu.

Důvodem je skutečnost, že celou oblast kolem přehrady stále ovládá Taliban a samotná přehrada je doslova neustále pod palbou. Komponenty turbíny tak zůstávají nesmontované.

BITVA O TURBÍNU

Do Kandaháru přepravila obří turbínu čínské výroby ruská dopravní letadla.Turbínu vážící 220 tun doručili vojáci k přehradě loni v září. Trasa neobvyklého nákladu měřila 180 kilometrů a vedla po speciálně upravených cestách ze sousedního Kandaháru až k přehradě Kadžaki v provincii Hílmand. Operace byla přísně utajovaná, provincie Kandahár a Hílmand patří k tradičním baštám povstalců Talibanu. Do Kandaháru přepravila obří turbínu čínské výroby ruská dopravní letadla. Turbína byla kvůli přepravě rozdělena na sedm částí, každá vážila zhruba 30 tun. Konvoj těžkých nákladních automobilů doprovázela zhruba stovka bojových vozidel. Ze vzduchu náklad střežily bojové helikoptéry a letouny. Do celé operace se zapojily čtyři tisícovky britských, amerických, kanadských, dánských, australských a afghánských vojáků. Při urputných bojích "o turbínu" bylo zabito 250 povstalců.
V těžkém terénu konvoj urazil zhruba tři kilometry za hodinu. Britské a americké speciální jednotky podél trasy likvidovaly základny Talibanu, aby zajistily nákladu bezpečný průjezd.

K instalaci turbíny je potřeba k přehradě dopravit asi 900 tun cementu a další tisíce tun kamení. Cesta k přehradě je ale nebezpečná a v neustálém nebezpečí by byli i samotní dělníci na stavbě. Přestřelky s povstalci jsou zde totiž na každodenním pořádku.

Americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID), která rozšíření kapacity vodní elektrárny Kadžaki financuje, už do projektu napumpovala 47 milionů dolarů. "Dokud nebudeme mít k dispozici bezpečnou silnici, nemůžeme pokračovat v instalaci turbíny," vysvětlil v rozhovoru pro britský deník Guardian vedoucí energetických projektů USAID John Smith-Sreen.

Na vojenské "vyčištění" oblasti však chybí v tuto chvíli prostředky. Velení ISAF se snaží udržet mimo vliv Talibanu na jihu země především větší města a odlehlá oblast kolem přehrady zatím nepatří mezi priority. Ke změně by teoreticky mohlo odjít po příchodu avizovaných posil. Příští rok by mělo jednotky ISAF doplnit dalších 37 tisíc vojáků.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Island opět ožívá kvůli ruským ponorkám. Pátrají po nich „vzteklé lišky"

Základna v islandském Keflavíku

V dobách studené války se Sovětským svazem tady sloužilo až 15 tisíc amerických vojáků. Teď základna v Keflavíku na...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Najdete na iDNES.cz