Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Talentovaný pan Rath

  1:00aktualizováno  1:00
Premiér Paroubek si vybral Davida Ratha jako "talent". Talentovaný ministr teď končí a policejní vyšetřování jeho někdejších aktivit kolem časopisu lékařské komory začíná. Jaký paradox: on, který ve své vládní funkci obviňoval kdekoho z tunelování, čelí podobnému podezření!

Každý politik usiluje o moc, ale ten věrohodný jí nepoloží na oltářík své názory. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Je věcí policie a soudů zjistit, zda se lékařské komoře opravdu ztratilo přes třináct milionů z bohaté inzerce, anebo jde jen o pomýlené počty znalců.

Zda je cosi trestného na skutečnosti, že Rath pronajímal vydavatelce časopisu Klimovičové za nemalé peníze část svého domu, zatímco oficiální kancelář sídlila na půdě ČLK – anebo šlo jen o právně nenapadnutelnou malou domů, případně běžnou obchodní smlouvu.

Policie nechť vyšetřuje. Premiér nechť přemítá, zda sázka na „talent“ byla prozíravá. Občan se může ptát, zda je David Rath tím správným typem politika, který by ho měl reprezentovat ve vysokých funkcích.

Rathův talent – ten muž je bezesporu pilný, inteligentní – má extrémně ostré výčnělky. A ty jsou pro demokratického politika, jemně řečeno, handicapem. Ministr nemusí být milován, ale měl by být respektován i odpůrci, chce-li a dělá-li zásadní změny v resortu.

David Rath si proti sobě popudil nejméně polovinu lékařské obce, kdo oponoval, vysloužil si odznak zbohatlíka, milionáře, ódeesáka. Za slouhy ODS označil teď i vyšetřující policisty, přestože vnitro už osm let řídí jeho nová strana!

Politik nemusí být Mirek Dušín, ale jistou kulturou vystupování má disponovat. Pan Rath arogantně tituluje kritiky pojmenováními ze IV. cenové (paraziti, posera, vrtošivý stařík...).

Každý politik usiluje o moc, ale ten věrohodný jí nepoloží na oltářík své názory, jakmile se to vyplatí. David Rath kvůli ambicím zapřel spoluúčast pacientů, obrátil chválu IZIP v hanění.

Jako prezident ČLK říkal, že posuzovat vytíženost lékařů podle ordinační doby je "zavádějící", dnes už to "zavádějící" asi není, neboť lékařům dobu prodloužil. A prodloužil ji vyhláškou, i když si i vládní legislativci myslí, že ji už neměl právo vydávat.

Spisovatel Rochefoucauld řekl, že existují i zlé vlastnosti, ze kterých se rodí velké talenty. Rathův talent ve vládě končí, poslanecký s imunitou brzy začne. Policie by měla bez pochybností vyšetřit, zda mezi Rathovy "zlé" vlastnosti patří pochybné nakládání s cizími penězi. Anebo zda je nevinný.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Najdete na iDNES.cz