Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taláry mají zvýšit respekt obhájců, zatím ale spíš budí vášně

  22:49aktualizováno  22:49
Už za pět měsíců oblečou čeští advokáti své pracovní "montérky", tmavě modré taláry s blankytným pruhem. Oděv za několik tisíc korun se dostal i před Ústavní soud. Právník Ivo Šotek si stěžoval, že advokáti budou jediní soukromí podnikaté, nucení nosit uniformu. Nic ale nezměnil a taláry si už objednaly asi čtyři tisíce advokátů.

Nové tmavě modré taláry České advokátní komory | foto: ČTK

Otázka, zda by advokáti měli nosit taláry, se řeší už řadu let, ale konečné slovo padlo v září 2009. Oblékat talár tak budou povinně advokáti v trestním řízení a navíc všichni v procesech před Ústavním a Nejvyšším soudem.

Až dosud si taláry objednaly přibližně čtyři tisíce advokátů. Dalších 315 koupila advokátní komora a budou připraveny u soudů po celé zemi pro ty obhájce, kteří si je zapomenou doma. "Další advokáti si taláry objednávají. Jde o trvající proces," řekla iDNES.cz mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková.

Nové taláry českých obhájců.

Nové taláry českých obhájců

Unisex s falešnými kapsami

Talár má jednu "unisexovou" podobu pro muže i ženy. Jeho základní barvou je tmavomodrá, kombinovaná s blankytně modrou na ozdobném proužku u stojáčku a na kravatkách.

Lze pod něj nosit sako, ale zrovna tak ho půjde obléct i bez něj na košili či halenku. Na obou předních dílech jsou umístěny pseudokapsy, které umožňují sáhnout přes talár do těch opravdových. Talár se zapíná kovovým zipem. 

"Luxusnější" verze se vyrábí z čisté střižní vlny. Podle mluvčí jde o lehký, prodyšný a nemačkavý materiál. Tento talár však  nelze prát v pračce, je třeba nosit ho do čistírny.

Druhá verze se vyrábí z takzvané nanotextilie. "Nanotextilie je materiál na dotek hrubší než čistá střižní vlna, ale vykazuje tytéž vlastnosti jako vlna - je nemačkavý, prodyšný a navíc odolný vůči špíně a vodě," řekla Chaloupková.

Jenom oblek, nebo závazek a čest?

Ačkoli se může zdát, že jde pouze o "oblečení", které nemá na samotný výkon advokáta žádný vliv, vzbudil plán na povinné nošení talárů překvapivé vášně. Příkladem je právě kauza advokáta Šotka. Ten předložil soudu na první pohled pádné argumenty.

Podle něj je nelogické, aby zákon nařizoval nosit uniformu jen jedné profesi podnikatelů. Ať je nosí zaměstnanci státu jako jsou policisté, vojáci, státní zástupci, kteří mají speciální pravomoci vůči občanům. Tam ale advokáti nepatří. "Připomíná to povinnou uniformitu komunistické společnosti," argumentoval Šotek.

Nový talár obhájce se prodává i s taškou

Nový talár obhájce se prodává i s taškou

Výhrady má například i známý pražský advokát Jan Lžičař. "Povinnost nosit talár sama o sobě rozhodně úroveň řízení nezvedne," myslí si. "Nehledě na to, že v reálu to pro advokáta znamená nosit všude s sebou navíc tašku s talárem," dodal. 

Ústavní soud, který řešil a nakonec zamítl Šotkovu stížnost, ale věc vidí jinak. "Všechny principy, jimiž je advokát při výkonu své profese povinen se řídit, mohou být v jeho mysli zhmotněny mimo jiné do podoby taláru," prohlásili soudci. Podle nich člověk v taláru spíše pocítí význam okamžiku, pro který si talár oblékl, i své povinnosti.

Zavedení talárů může podle soudců také pomoci zvýšit prestiž justice, která utrpěla nejvíce v roce 1948. Nástupem komunistů totiž začal proces, takzvaného "zlidovění" soudnictví, v jehož rámci byl mimo jiné talár advokátům odňat.

Mluvčí komory Chaloupková pak upozorňuje na další, možná ještě důležitější efekt. "Jde o klienty, o jejich pocit, že před soudem stojí dvě zcela rovnoprávné strany a že jejich advokát není něco méně, když proti němu stojí státní zástupce v taláru," tvrdí Chaloupková.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz