Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Taková vedra nebyla ani za komunismu, čelil Putin kritice blogera kvůli požárům

  12:35aktualizováno  16:00
Ruský premiér Vladimir Putin se pustil do diskuse s blogerem, který kritizoval postup vlády při krocení požárů. Jeho vesnici premiér slíbil protipožární zvon. Vlna veder ale má další efekt: v řece Moskvě se objevily vzácné sladkovodní medúzy, které k životu potřebují vyšší teplotu vody.

Rusko zachvátily požáry (31. července 2010)

Ruský bloger, který na internetu vystupuje pod přezdívkou top_lap, napsal, že vláda v jeho vesnici blízko Moskvy ruší veškerá protipožární opatření už od dob pádu Sovětského svazu. Podle jeho slov jsou tři vodní nádrže používány k jiným účelům, místní vodní stříkačka se ztratila a úřady odstranily i protipožární zvon.

Neznámý bloger se pak podle BBC ptá ruského premiéra Putina, proč už v lesních oblastech nefunguje princip hlídače, který by obyvatele vesnice včas upozornil na hrozící nebezpečí požáru. V jeho vesnici byl zvonek nahrazen telefonem, který však nikdy nefunguje. Blogerovy výrazy jsou protkané obscénními výrazy a nadávkami.

NĚJAK PŘEŽIJEME, ŘÍKÁ RUSKA GALJA

V 75 letech jí oheň vzal domov

"Kde přesně končí peníze z našich daní? Proč se naše země každým rokem řítí k primitivnímu sociálnímu pořádku?" ptá se top_lap.

Naslouchá kritikům a vdechuje kouř

Svou odpověď ruský předseda vlády zaslal rádiu Echo Moskvy. Podle svých slov si přečetl blogerova kritická slova se zájmem a potěšením - "zatímco vdechoval kouř z hořících lesů jako všichni Moskvané".

"Pro spravedlnost je nutno dodat, že tak vysoké teploty v Rusku nebyly 140 let, tedy ani za komunistů. To snad alespoň částečně omlouvá vládu, která poprvé čelí tak rozsáhlé živelní pohromě. Ale celkově s vašimi poznámkami souhlasím," napsal podle ČTK ruský předseda vlády.

Pokud bloger odtajní svou totožnost a zveřejní svou adresu, Putin jeho vesnici pošle protipožární zvon. Na tuto výzvu však top_lap nijak nereagoval.

ZEMĚ POTŘEBUJE DOBROVOLNÍKY

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace naléhavě vyzvalo dobrovolníky k účasti na boji proti ničivým požárům.

V posledních dnech totiž vzplála už třetí důležitá vojenská základna.

Dobrovolníci se v boji s ohněm mají přidat k tisícům profesionálních i dobrovolných hasičů a příslušníků ruské armády.

autor: ČTK

Mnoho komentátorů si všímá, že podobná populistická gesta svědčí o záměru současného ruského premiéra znovu kandidovat v prezidentských volbách v roce 2012. Ekonomická krize a pokles cen ropy měly nepříznivý dopad na popularitu ruské politické elity a legitimitu jejich modelu řízení země, a tak dnes Putin vystupuje jako politik blízký lidem, který umí rázně řešit jejich běžné životní problémy.

Rusko prosí o pomoc v zahraničí

Rusko začalo přijímat zahraniční pomoc při hašení požárů, které zachvátily rozlehlé oblasti země a dosud připravily o život pět desítek lidí. Případné představy o české pomoci připravuje česká ambasáda v Moskvě.

Zahraniční pomoc podle Jurije Bražnikova z ministerstva pro mimořádné situace roste a dosud ji poskytly mimo jiné Ukrajina, Bělorusko, Kazachstán, Arménie, Itálie, Polsko a Bulharsko. Postižená země má zájem především o "technicky vysoce vyspělá zařízení".

Podobně Rusko pomáhalo před třemi lety hasit požáry v Evropě za pomoci speciálních letounů, tankerů Il-76 a hydroplánů Be-200.

V RUSKU SE OBJEVILY VZÁCNÉ MEDÚZY

Kvůli vlně veder se v řece Moskvě objevilo sedm miniaturních medúz o průměru přibližně dva centimetry. Podle odborníků se jedná o druh sladkovodních medúz Craspedactusa, které se vyskytují ve stojatých vodách, jezerech a zatopených lomech. K životu potřebují vyšší teplotu vody. V Česku byl tento druh objeven v zatopené pískovně nedaleko obce Čečelice na Mělnicku.

autor: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz