Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Také nová první dáma bude mít nadaci

  0:01aktualizováno  0:01
První dáma Livia Klausová se chystá dát oficiální podobu své charitativní činnosti. Zřejmě už brzy založí nadaci, pod níž bude svou pomoc potřebným dělat. Napodobí tak například svou předchůdkyni Dagmar Havlovou, která s manželem založila nadaci Vize 97.

"Paní Klausová má nyní na stole pět návrhů na nadační činnost první dámy. Do měsíce by mělo být o další charitě definitivně rozhodnuto," potvrdila Dominika Pospíšilová z prezidentské kanceláře.

Livia Klausová tak změnila názor na charitu. V minulosti totiž tvrdila, že vždy byla zvyklá pomáhat anonymně jako Klausová. Proč změnila svůj názor na charitu, kterou zatím chtěla provozovat jen soukromě a bez publicity, prezidentská kancelář neuvedla.

Odborníci na nadační práci se však shodují, že zrušit tradici prezidentských nadací by byla škoda. Statut "nadace první dámy" je podle nich silná obchodní značka, na kterou se velmi dobře shánějí peníze.

Nechtěla být první dámou
Livia Klausová svým chováním v případě charity jen potvrzuje, že stále více naplňuje roli první dámy, byť jí bylo v minulosti toto označení "proti srsti".

Je lepší Livia Klausová, nebo Dagmar Havlová?

Ta otázka se nabízí od první chvíle, kdy Livia Klausová přišla na Hrad. Je lepší, či horší první dáma, než byla její předchůdkyně Dagmar Havlová? Srovnávat nyní obě ženy není možné.

Na rozdíl od Dagmar Havlové je Livia Klausová první dámou krátce, v této roli toho prožila málo.

Na příchod Klausové na Hrad byli lidé připraveni, nezaskočilo je to, kdežto Dagmar Havlová se do funkce nečekaně "přivdala" a lidé jí to dlouho nedokázali odpustit.

Havlovou viděli lidé jako rozvernou herečku, Klausová je ve srovnání s ní starší dáma a ekonomka z prostředí správních rad.

Nová první dáma se navíc jakémukoli srovnávání se svou předchůdkyní důrazně brání: "Dagmar Havlová je vynikající herečka, já mám zase své zájmy a jinou rodinnou situaci. Mám děti, vnoučata... Každá jsme svébytná osobnost," řekla v rozhovoru pro MF DNES.

Jedno však obě výrazné ženy spojuje: prokázaly, že v krizových situacích pevně stojí za svými muži.

Dagmar Havlová hvízdla na prsty, když měla pocit, že republikáni urážejí jejího muže, a byla mu oporou i při komplikovaných lékařských operacích.

Livia Klausová stála za svým mužem v době, kdy se štěpila ODS, a vypořádala se i s tím, když byl Václav Klaus přistižen při nevěře.

"Nebudu první dáma. Zůstanu Livia Klausová," tvrdila manželka Václava Klause ještě tři týdny poté, co byl její muž zvolen prezidentem. Klausová nanejvýš připouštěla, že by se s rolí první dámy sice nějak vyrovnala, ale že by ji musela hrát.

Nyní, více než dva měsíce od prezidentské volby, je zřejmé, že s funkcí první dámy se vypořádává velmi dobře.

Vždy se usmívá
Typickým znakem od prvních momentů na Pražském hradě je, že se Livia Klausová na veřejnosti stále usmívá. Leckdy tím vyrovnává přísný a pro mnohé arogantní výraz ve tváři svého muže.

Hned při prvním oficiálním vystoupení v roli první dámy ukázala, že stejně jako její muž se bude snažit svou roli pojmout jako "lidovou".

S manželem sice přišla týden po prezidentské volbě do Španělského sálu Pražského hradu na armádní ples, ale zdržela se tam jen chvíli. Pospíchala totiž na republikový ples Romů do Lysé nad Labem, kde ji vítaly velké ovace. Na oplátku za takové přijetí pak tančila s místními tanečníky.

Stejně usměvavá zůstává Livia Klausová i při pracovních akcích. Když prezidentský pár letěl na první zahraniční návštěvu od Klausova zvolení prezidentem, ještě před odletem přišla do zadní části letadla, kde obvykle cestují novináři.

S každým si potřásla rukou, zeptala se na jméno, dala najevo, že se ho snaží zapamatovat, a popřála hezký den. Totéž se pak opakovalo, když prezidentský speciál přistál večer opět v Praze.

Zůstává spontánní
Společně s úsměvem si Livia Klausová uchovává na Pražském hradě i určitou dávku spontánnosti. Před začátkem rozhovoru se čtenáři internetového serveru iDNES chtěla například redaktorku provést právě upravovanými prostorami Pražského hradu.

"Novináři si myslí, bůhvíjak to tu není přepychové, ale pojďte se například podívat na záchody. To si nedovedete představit, v jakém jsou stavu," vybízela k prohlídce. Její asistentka jí však nápad navštívit i toalety rozmluvila.

"To snad ne, tam bych je raději nevodila," korigovala rozhodnutí první dámy.

Nenuceně se také dokázala vypořádat například s předáváním cen účastníkům běhu v zámeckém parku v Lánech. V horkém počasí si bez rozpaků sundala sako a poháry předala vítězům pouze v bílém tričku. Mezi závodníky se však zdržela jen chvíli. Jako babička pospíchala hlídat svá tři vnoučata.

Pracovní plány jsou tajné
Zatímco o vystupování první dámy na veřejnosti se ví téměř vše, její pracovní povinnosti zůstávají utajené. O pracovním rytmu a náplni běžného dne Livie Klausové její okolí hovořit nechce.

Pouze podle informací lidí, kteří znají detaily provozu prezidentské kanceláře, je možné odhadovat, že z pěti pracovních dnů musí první dáma věnovat dva dny povinnostem vyplývajícím z hradního protokolu, jeden den je nutné vyhradit na prezidentské cesty a dva dny pak může prezidentova žena využít podle vlastního uvážení.

Z oficiálního programu stihla Livia Klausová doprovodit svého muže na zahraniční cesty do Bratislavy a Polska, návštěvy Berlína a Vídně vynechala. Na zámku v Lánech pak připravila setkání pro čtyři velvyslankyně a tři desítky manželek velvyslanců.

S místními lidmi se zase v Lánech sešla na hasičském bále, kde si s manželem zatančila rokenrol.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz