Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tak mě rovnou zastřelte! volal Rath

  22:00aktualizováno  22:00
Pro obyčejného pozorovatele to bylo divadlo, jakého by se člověk od setkání reprezentantů lékařského stavu nenadál. Ale bylo to drama očekávané. Část lékařů přijela na brněnský sjezd s odhodláním, že David Rath, obviněný revizní komisí z podfuku s licencemi a z neprůhledného hospodaření, musí pryč.

Lež? Klukovina. Omlouvám se
Vypereme špinavé prádlo hned zkraje, rozhoduje vedení komory. Debatu o nesrovnalostech takticky zařazuje na začátek sjezdu v pátek večer, před večeři v hradní vinárně. Kritici jsou na nohou.

Bojí se, že vidina dobré krmě nedovolí proprat poklesky důkladně. A v hlasování slaví první vítězství: debata bude tak dlouhá, jak bude potřeba.

U mikrofonu se střídají "rathovci" a "rebelové", na přetřes přicházejí licence a dopisy staré 11 let, v nichž Rath nemluvil pravdu o své praxi.

"Kdo z vás je morálně zcela čistý, nechť hodí kamenem," hájí ho člen představenstva Jan Wicherek. "Já naopak za hrubé porušení etiky považuji, když lékař lékaře vláčí v tisku," křičí na adresu revizní komise. To je v lékařském světě trumf, sál tleská.

Je tu ještě zpráva auditora, jež našla daňové nesrovnalosti v účetnictví komory. Otázky klade sám Rath: "Označil byste účetnictví za zfušované, jak psal tisk?" Auditor hledá tu správnou odpověď.

"Účetnictví je vedeno velmi dobře... Až na to, že tam některé věci chybějí." Rathovi odpůrci se smějí, neboť v účetnictví se neobjevilo 15 milionů. Rath se snaží debatu rychle ukončit.

"Manipulujete sjezdem, aby jednání o tom, zda komoru vede podvodník a lhář, skončilo co nejdřív. Nebudu s vámi sedět!" zvedá se Jan Jelínek a rezignuje na členství v pracovním předsednictvu.

"Tak mě rovnou zastřelte! To jsou padesátá léta," volá Rath o chvíli později, když nedostává prostor na vysvětlení, proč v dopisech lhal. "Byla to tehdy klukovina," říká na obranu jeho viceprezidentka Helena Fousková. "Chtěl bych se za ni omluvit," dodává pokorně Rath. Je noc a Rath tuší, že poměr sil v sále se překlopil na jeho stranu. Pravý čas na hlasování o důvěře.

"Nehlasujte!" snaží se Jan Jelínek přimět lékaře, aby opustili sál a sjezd nebyl usnášeníschopný. "Buď zticha!" ozve se výhrůžně z lavic. Být to v hospodě, zřejmě by se strhla rvačka.

Těsně před půl dvanáctou v noci monitory oznamují: 156 pro Ratha, 72 proti, 10 se zdrželo. David Rath vítězí, lékaři odjíždějí na Špilberk na večeři za peníze Komerční banky. Zhruba dvacet jich míří ostentativně do Moravské chalupy a za své.

Vylučte ho z komory!
V dalších dnech sjezdu jsou Rathovi odpůrci rozmetáni. V nové revizní komisi zůstává jediný z kritiků, někdejší šéfce komise Martě Holanové hrozí disciplinární řízení za to, že údajně poškodila komoru, když předávala interní informace tisku. Jeden z delegátů navrhuje, aby byl z komory vyloučen Jan Jelínek.

"Poražení" zaznamenávají jediný úspěch: komora už nebude zaštiťovat časopis Osobní lékař, soukromý podnik její funkcionářky Evy Klimovičové.

Kde je Součková? Na straně opozice
Finanční potíže, jež trápí zdravotnictví, zůstaly na víkendovém sjezdu lékařské komory tak trochu v pozadí zájmu. Jednoznačným trhákem byl boj o Ratha.
Zpočátku to vypadalo, že na sjezd největší lékařské organizace nedorazí ani ministryně zdravotnictví Marie Součková.

"Nepřijede, protože se věnuje své senátorské kampani," prohlašoval Michal Sojka z tiskového oddělení komory. V neděli však ministryně nečekaně dorazila.

I ona se široce zabývala setrváním Davida Ratha v čele komory. Jak řekla, respektuje to, ale nadšena tím není. Součková je s Rathem v křížku už delší dobu, protože komora žádá její odvolání.

"Některé věci nebyly vyvráceny," řekla ministryně novinářům. Součkové, která je rovněž členkou komory, prý vadí hlavně hospodaření představenstva. Zmínila dodatečný daňový doplatek 1,2 milionu korun, který musí komora zaplatit. Auditor totiž zjistil, že některé zdanitelné příjmy nebyly do účetnictví zahrnuty.

"Domnívala jsem se, že profesionálové by měli především být ukázkou etiky a také toho, že budou respektovat zákony," poznamenala Součková.

Pak se však snesla tvrdá kritika i na její hlavu. Se svou zprávou o řešení krize ve zdravotnictví totiž lékaře nepřesvědčila a ti jí to dávali hlasitě najevo. Nakonec Součková - jak zaznamenala Nova povolala mobilem podřízeného: "Pane řediteli, přijďte mě vystřídat." 

ČTĚTE TAKÉ:
Rath křeslo šéfa komory uhájilHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz