Americký prezident Barack Obama při projevu na pražském Hradčanském náměstí (5. dubna 2009)

Americký prezident Barack Obama při projevu na pražském Hradčanském náměstí (5. dubna 2009) | foto: David Neff, MF DNES

Tak chcete ten radar? To jsme si přáli slyšet

  • 95
Zklamal. A to hořce. Americký prezident Barack Obama se představil jako zoufale nerozhodný muž, který umí jen dělat kejkle se slovy. Přijel, strávil tu hezkých pár hodin, stihl se pokochat Prahou, přednesl projev a taky popátral, kam s vězni z Guantánama – ale odmítl se vyjádřit jednoznačně k americkému radaru v Brdech.

Kdyby během této cesty nezavítal přímo sem do Česka, tak by soud nad jeho chováním nemusel být tak příkrý. Ale byl tady a selhal přesně v tom, na čem se už dva roky láme zdejší politika. A nejen ona. Radar je téma pro debaty na stránkách novin, pro školáky v učebnách, pro lidi sedící v hospodě u piva či venku u táboráku.

George W. Bush říkal, že radar je "nezbytnou" součástí budoucí obrany Západu před balistickými hrozbami z nepředvídatelných režimů, jako je Írán. Bylo to jasné slovo a každý se mohl rozhodnout, jestli souhlasí, nebo ten nápad odmítá. A Obama? Dalo se čekat, že v Praze v tom konečně udělá jasno.

Na vteřinu to tak dokonce vypadalo. Pasáž o protiraketové obraně zahájil slibně slovy: "Chci být jednoznačný."

Pak následovala nejednoznačná slovní mlha, v níž si každý mohl sám podle libosti a vlastního uvážení domýšlet, jak to vlastně Obama myslí.

"Dokud íránská hrozba trvá, budeme rozvíjet systém protiraketové obrany, jenž bude efektivní a funkční," řekl poté, co pochválil Českou republiku a Polsko za odvahu, protože souhlasily s výstavbou štítu na svém území.

Ale hned dodal: "Pokud bude íránská hrozba odstraněna, naše bezpečnost posílí a důvod pro vybudování raketové obrany v Evropě zmizí."

Tak poslyšte, pane prezidente, jste bezpochyby skvělý řečník a v Praze jste své rétorické schopnosti znovu předvedl. Umíte okouzlovat davy a vlévat zejména mladým lidem znechuceným politikou krev do žil. Ale tohle dvojznačné poselství si strčte za klobouk.

Smlouvy o radaru už jsou podepsány, český Senát je obě schválil a teď má být na řadě Sněmovna. A pokud by ji i ta odsouhlasila, mělo by se tak do roka začít v Brdech kopat. A vy nám přímo tady budete říkat, že děkujete, že se ale ještě uvidí, co vlastně s tím, protože záleží i na Íráncích? To je neseriózní a povýšené, tak spojenci mezi sebou nemluví. Čiší z toho arogantní přístup, že na Češích vám vlastně nezáleží.

Ale abychom si dobře rozuměli. Obama má samozřejmě plné právo hájit jinou politiku než Bush. Američané ho nakonec zvolili právě proto. Jestli tedy spřádá sen o zářezu do dějin v tom smyslu, že přivede pouhým vlídným slovem nenávistné extremisty v Íránu k rozumu, budiž, ať se o to pokusí třeba i tím, že hodí radar přes palubu. Tak ať to tedy jasně řekne a nalije všem čistého vína. Jenže právě to se nestalo.

A nejen to. Americký prezident se během své pětidenní cesty po Evropě vystavil na celkem sedmi tiskových konferencích novinářským otázkám. Dvakrát odpovídal na dotazy při setkáních s lidmi. Jen v Česku se otázkám novinářů i jiných lidí vyhnul obloukem. Žádný rozhovor či tisková konference, prostě žádná šance na něj zatlačit.

Třeba alespoň v tom, aby řekl, jak dlouho bude tedy čekat, než bude íránská hrozba "odstraněna". Rok, dva, tři? Podle čeho to bude posuzovat, jestli ta hrozba mizí, nebo stále trvá? Udělali už Íránci něco, co by mohlo nasvědčovat tomu, že se u nich hnuly ledy?

České hlavní město si od pádu komunismu užilo už pět amerických prezidentských návštěv. Je dost možné, že po této smršti se tu žádného šéfa Bílého domu třeba i na několik desetiletí nedočkáme. Možná dlouho tu tedy zůstane pachuť, že úplně naposledy nenašel šéf největší světové velmoci ani tolik odvahy, aby se setkal s médii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video