Tajný agent byl odsouzen, vězení mu nehrozí

Plzeň - Přísnější metr si vzal plzeňský krajský soud na německého tajného policejního agenta Alberta Alfreda Poblera a na rozdíl od zprošťujícího verdiktu z července 1999 ho poslal na dva roky do vězení za přípravu podvodu s falešnými směnkami v hodnotě bezmála dva a půl milionu marek. Kriminálního komisaře z Düsseldorfu vinil žalobce z toho, že koncem roku 1996 odfaxoval do pobočky ČSOB v Mariánských Lázních jedenáct falešných směnek a nabídl je k prodeji za poloviční cenu.

Z trestu si ale Pobler ani jeho advokát hlavu příliš nelámali. "Je to kompromis, já jsem spokojen. Můj klient strávil ve vazbě přes jedenadvacet měsíců, takže požádám o prominutí zbytku za dobré chování," vysvětlil advokát Tomáš Král, proč se cizinec už nemusí obávat  pobytu v českém žaláři.

Pobler sice odcházel před dvěma lety ze stejné soudní síně jako nevinný, ale zprošťující verdikt se nelíbil žalobci, který se odvolal k Vrchnímu soudu. Ten doporučil krajskému soudu, aby znovu zhodnotil důkazy a sejmul z Poblera beránčí kůži.

Soudce obstaral další důkazy, dokonce se rozjel  do Francie, aby zjistil, jak je to s falešnou bankovní garancí za směnky. "Po zhodnocení všech důkazů soud dospěl k závěru, že obžalovaný věděl, že směnky nejsou kryté. Dokonce poslal české bance dopis s instrukcemi, jak má  naložit penězi v případě, pokud od něj směnky odkoupí. Nicméně počítal s tím, že by se mu do rukou dostala jen část peněz - přes dvacet milionů korun," uvedl předseda senátu Petr Poledne.

Proč soud potrestal Poblera, kterému hrozilo vězení od pěti do dvanácti let,  jen dvouletým žalářem? "Jeho čin jsme kvalifikovali jako přípravu trestného činu podvodu. Zákon v tomto případě umožňuje snížit sazbu, pokud by určená sazba byla pro pachatele příliš přísná," vysvětlil Poledne.

Pobler jako tajný policejní agent působil v několika evropských zemích a jeho úkolem bylo proniknout do kriminálního prostředí. Například navázal kontakty s lidmi z Bulharska a Maďarska, kteří obchodovali s raketomety a protiletadlovou obrannou technikou. Vystupoval pod falešnými jmény, měl k dispozici tučná konta. Ta měla posílit jeho důvěryhodnost před lidmi ze světa organizovaného zločinu.

Komisař, který nosil drahé hodinky Rolex a jezdil v jaguáru, však podlehl pokušení a státní peníze utrácel i pro osobní potřebu. Kvůli tomu se nakonec musel zodpovídat i před německými úřady.

O Poblerův český proces se horlivě zajímali německý exministr zahraničí Klaus Kinkel a bývalý viceprezident německého Spolkového sněmu Burkhard Hirsch, kterým se nelíbil těžkopádný postup českých vyšetřovacích orgánů. Hirsch  dokonce intervenoval za vězněného krajana u tehdejšího ministra školství Jiřího Gruši, kterého znal z doby, kdy byl velvyslancem v Německu.

Pokud se žalobce ani Poblerův advokát proti poslednímu rozsudku neodvolají, proces bude definitivně uzavřen.


Nejlepší videa na Revue