Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tajný agent byl odsouzen, vězení mu nehrozí

  16:59aktualizováno  16:59
Plzeň - Přísnější metr si vzal plzeňský krajský soud na německého tajného policejního agenta Alberta Alfreda Poblera a na rozdíl od zprošťujícího verdiktu z července 1999 ho poslal na dva roky do vězení za přípravu podvodu s falešnými směnkami v hodnotě bezmála dva a půl milionu marek. Kriminálního komisaře z Düsseldorfu vinil žalobce z toho, že koncem roku 1996 odfaxoval do pobočky ČSOB v Mariánských Lázních jedenáct falešných směnek a nabídl je k prodeji za poloviční cenu.

Z trestu si ale Pobler ani jeho advokát hlavu příliš nelámali. "Je to kompromis, já jsem spokojen. Můj klient strávil ve vazbě přes jedenadvacet měsíců, takže požádám o prominutí zbytku za dobré chování," vysvětlil advokát Tomáš Král, proč se cizinec už nemusí obávat  pobytu v českém žaláři.

Pobler sice odcházel před dvěma lety ze stejné soudní síně jako nevinný, ale zprošťující verdikt se nelíbil žalobci, který se odvolal k Vrchnímu soudu. Ten doporučil krajskému soudu, aby znovu zhodnotil důkazy a sejmul z Poblera beránčí kůži.

Soudce obstaral další důkazy, dokonce se rozjel  do Francie, aby zjistil, jak je to s falešnou bankovní garancí za směnky. "Po zhodnocení všech důkazů soud dospěl k závěru, že obžalovaný věděl, že směnky nejsou kryté. Dokonce poslal české bance dopis s instrukcemi, jak má  naložit penězi v případě, pokud od něj směnky odkoupí. Nicméně počítal s tím, že by se mu do rukou dostala jen část peněz - přes dvacet milionů korun," uvedl předseda senátu Petr Poledne.

Proč soud potrestal Poblera, kterému hrozilo vězení od pěti do dvanácti let,  jen dvouletým žalářem? "Jeho čin jsme kvalifikovali jako přípravu trestného činu podvodu. Zákon v tomto případě umožňuje snížit sazbu, pokud by určená sazba byla pro pachatele příliš přísná," vysvětlil Poledne.

Pobler jako tajný policejní agent působil v několika evropských zemích a jeho úkolem bylo proniknout do kriminálního prostředí. Například navázal kontakty s lidmi z Bulharska a Maďarska, kteří obchodovali s raketomety a protiletadlovou obrannou technikou. Vystupoval pod falešnými jmény, měl k dispozici tučná konta. Ta měla posílit jeho důvěryhodnost před lidmi ze světa organizovaného zločinu.

Komisař, který nosil drahé hodinky Rolex a jezdil v jaguáru, však podlehl pokušení a státní peníze utrácel i pro osobní potřebu. Kvůli tomu se nakonec musel zodpovídat i před německými úřady.

O Poblerův český proces se horlivě zajímali německý exministr zahraničí Klaus Kinkel a bývalý viceprezident německého Spolkového sněmu Burkhard Hirsch, kterým se nelíbil těžkopádný postup českých vyšetřovacích orgánů. Hirsch  dokonce intervenoval za vězněného krajana u tehdejšího ministra školství Jiřího Gruši, kterého znal z doby, kdy byl velvyslancem v Německu.

Pokud se žalobce ani Poblerův advokát proti poslednímu rozsudku neodvolají, proces bude definitivně uzavřen.

Autoři:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Zavraždil bratra. Vrchní soud nyní mladíkovi potvrdil trest 17,5 roku

Vrchní soud v Olomouci.

Vrchní soud v Olomouci potvrdil trest 17,5 roku odnětí svobody mladíkovi za vraždu jeho nevlastního bratra v Budišově...

Opilý řidič vjel z křižovatky do zahrady. Pak útočil na policisty

Silně opilý řidič nezvládl průjezd křižovatkou a najel do zahrady, kde mimo...

Divokou noc sám sobě připravil muž, který na Přerovsku usedl za volant, přestože byl silně opilý. Při jízdě havaroval a...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Najdete na iDNES.cz